Bilgisayarımı nasıl güvenli kullanırım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

İhsan Başar

Centipat
Selamın aleyküm.
Benim bir takıntım var bilgisayarıma başkasının USB'sini takmıyorum. İnternetten bir şey indirmiyorum virüs bulaşır diye birine dosya vereceksem yeni USB alıyorum antivürüs programı da kurmuyorum. Kendisi zaten virüs gibi geliyor, tarayınca da temizlendiğine inanmıyorum. İllaki bir virüs vardır diye düşünüyorum. Sağlıklı bir şekilde nasıl kullanırım bilgisayarı? Bazı lisanslı programlar kullanmam gerekiyor onları korsan indirmem gerekiyor ama kesinlikle internetten hiçbir kaynağa güvenmiyorum. Önerileriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaspersky'ın ücretsiz AV'sini kullanabilirsin. Herhangi bir virüse karşı da tam koruma sağladığı için Malwarebytes öneririm. Bunların haricinde bir şey yapmanıza gerek yok, girdiğiniz sitelerin de güvenli olduğundan emin olun yeter.

Herkesin bir antivirüs önerisi olacaktır; eğer zaten hiçbirinin çalışmadığını kendine inandırıyorsan en etkililerini indirmen bile bir şeyi değiştirmez. Ne yaptığını bilirsen de korkmazsın; internetten bu konuları araştırabilirsin, virüsün nasıl bulaştığı, türleri vb. olayarı yani.

Antivirüs illa ki gerekli olacaktır eğer benim gibi kendine aşırı güvenen bir deli değilseniz :). Tavsiyem Kaspersky ve Malwarebytes yönünde olacaktır, ikisi oldukça etkili antivirüsler.

Ayrıca burada korsanı desteklemiyoruz. İstediğiniz programı ücreti ne ise satın alın, sizin için daha iyi olacaktır.

Herkesin bir antivirüs önerisi olacaktır; eğer zaten hiçbirinin çalışmadığını kendine inandırıyorsan en etkililerini indirmen bile bir şeyi değiştirmez. Ne yaptığını bilirsen de korkmazsın; internetten bu konuları araştırabilirsin, virüsün nasıl bulaştığı, türleri vb. olayarı yani.

Antivirüs illa ki gerekli olacaktır eğer benim gibi kendine aşırı güvenen bir deli değilseniz :). Tavsiyem Kaspersky ve Malwarebytes yönünde olacaktır, ikisi oldukça etkili antivirüsler.

Ayrıca burada korsanı desteklemiyoruz. İstediğiniz programı ücreti ne ise satın alın, sizin için daha iyi olacaktır.
Solidworks kurmam gerekiyor mesela başkaları nasıl kullanıyor bilmiyorum ama bu promgarım satın almam imkansıza yakın çok pahalı düzgün bi şekilde nasıl temin edebilirim virüs bulaştırmadan ?

Ne yaptığını hangi siteye gireceğini bilirsen sıkıntı olmaz demişsiniz internette cracklı solidworks photosop felan var ama onlara kesinlikle güvenmiyorum linklere tıklamıyorum onun haricinde ne yapmam gerektiğine dair öneri izlemem gereken bir kaynak video falan yardımcı olurmusun.

Size kendimden anlatayım eğer beni mazur görürseniz.

Eskiden bilgisayarlar hakkında her şeyi deneyerek öğreniyordum, çünkü evimizde internet yoktu. 10 yıllık bilgisayarım var tabii şimdi emekli oldu. İlk aldığım zamanlarda oyun oynamak dışında bir şey bilmiyorum (CD oyunlar bu arada) tabii genciz bize göre en popüler oyunlara sarmışız bir yerden sonra günün tamamını PC' de geçirmeye başladım. Performansla ilgili sıkıntı olsa, oyun istediğim gibi çalışmasa hemen bilgisayarda ne var ne yok karıştırıyordum çünkü aşırı mükemmeliyetçiydim. Her şey tıkırında olmalıydı yani. O kadar derinleri kurcalıyordum ki hiç bilmediğim yerlerde işin ehli gibi sürekli ayarlarla oynamaya başladım; tabii bilmediğim yerleri kurcaladığım için 5 senelik bilgisayar 6 defa formata gitti. İşin ilginç yani hiçbir format aynı nedenden değildi.

Hatta çok absürt sıkıntılarla da karşılaşıyordum, Game-breaking (oyun bozan/kıran) derler oyun endüstrisinde, o terimi işletim sistemine uyarlayın tam o tarzda bir sıkıntı yaşamıştım bir keresinde. Şifresini unuttuğum PC' yi nasıl olduysa eski bir yedekleme noktasına çevirmiştim ve daha sonra şifreyi bulduysam da bulduğum şifre dahil ne yazdıysam kabul etmemişti bilgisayar.

Demeye çalıştığım şey kısaca şu: İnsan bilmediği şeyden korkar. Bilgisayarı nasıl kullanacağınıza pek hakim değilseniz her harekette korkarsınız. Bunu asla sizi kötülemek için söylemiyorum sıkıntıyı göstermek için söylüyorum. Virüs konularının temeli çok basittir, virüs dahil birçok konuyu araştırarak PC' ye dair her türlü şeyi öğrenebilirsiniz böylece virüs bulaşması korkunuz da olmaz.

Şimdilerde kullandığım bilgisayarda antivirüs dahi bulundurmuyorum performansı etkilemesin diye (hâlâ mükemmelliyetçiyim sanırım) ve virüs bulaştığını düşündüğümde bedava ve etkili bir antivirüs indirip taratıyorum, işim bitince de siliyorum. Tabii internet bağlantım var artık ve bilgi üstüne bilgi ekledim son birkaç senede kendime. Yine de elimdeki yeni 2 yıllık bilgisayarı 4 defa (1 defa tamamen diski temizleyip Windowsu baştan kurarak) formatlamak zorunda kaldım. Ama öğrendiklerimin hepsine değdi diye düşünüyorum.

Korkmayın, öğrenin. Çok basit şeylere nasıl tepki verdiğinizi göreceksiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı