Bilgisayarımızı statik elektrikten nasıl koruruz?

MUHAMMEDALİ66

Kilopat
Yer
Kocaeli/İzmit
Merhabalar. Şimdi malumunuz kış ayları geldi ve hepimiz kazak giyiyoruz. Bir de evde terlikle dolaşıyorsak vücudumuzda statik elektrik biriktirmiş oluyoruz. Klavye ve Mouse'a dokunduk diyelim. Vücudumuzda birikmiş olan statik elektrik klavye ve Mouse'tan kasamıza kasamızdan monitörümüze kadar gidebilir ve sistemimize zarar verebilir. Neden böyle söylüyorum çünkü sandalyenin demir yerlerine dokunduğunda elektrik çarpmasını hissettim. Aynı şey klavye ve mouse aracılığıyla monitör ve kasamızda da olabilir. Kasamızdaki anakartta statik elektrik koruması mevcut zaten. Fakat monitörümüze statik elektrik girerse ciddi bir sorun oluşturabilir. Bilgisayarımızı ve monitörümüzü statik elektrikten nasıl koruyabilirsiniz? Neler yapabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar. Şimdi malumunuz kış ayları geldi ve hepimiz kazak giyiyoruz. Bir de evde terlikle dolaşıyorsak vücudumuzda statik elektrik biriktirmiş oluyoruz. Klavye ve Mouse'a dokunduk diyelim. Vücudumuzda birikmiş olan statik elektrik klavye ve Mouse'tan kasamıza kasamızdan monitörümüze kadar gidebilir ve sistemimize zarar verebilir. Neden böyle söylüyorum çünkü sandalyenin demir yerlerine dokunduğunda elektrik çarpmasını hissettim. Aynı şey klavye ve mouse aracılığıyla monitör ve kasamızda da olabilir. Kasamızdaki anakartta statik elektrik koruması mevcut zaten. Fakat monitörümüze statik elektrik girerse ciddi bir sorun oluşturabilir. Bilgisayarımızı ve monitörümüzü statik elektrikten nasıl koruyabilirsiniz? Neler yapabiliriz?
Kullandığımız klavyeler, mouse'lar ve monitörler dış kaplama açısından yalıtkan maddelerden üretiliyor. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok.
Bilgisayar içerisindeki donanımsal materyallere dokunurken özel eldivenler kullanabilirsiniz veya toprakla temas içinde bulunarak üzerinizdeki statik elektriği doğal yollarla atabilirsiniz.

İyi forumlar.

Teknoseyir Murat gamsızın donanım incelemelerin de komik bir sözü var yıldırım düşse sen ölüyorsun ama anakarta birşey olmuyor.😁 İçi rahat olsun bilgisayarı statik elektirikle bozma ihtimalın çok düşük çünkü voltaj dalgalanma bobinler var ayrıca PSU.ların da akım koruması var.

Not: statik elektirikten çarpıyorsa ellerini yıka ve kurula bilgisayar başına öyle otur statik elektriği vucudundan atmış olursun. birde mümkünse çorap giyme.

Son düzenleme:
Aga plastik kaplama yapıyorlar mouse ve klavyeyi. Nasıl aktaracaksın elektriği?

Teknoseyir Murat gamsızın donanım incelemelerin de komik bir sözü var yıldırım düşse sen ölüyorsun ama anakarta birşey olmuyor.😁 İçi rahat olsun bilgisayarı statik elektirikle bozma ihtimalın çok düşük çünkü voltaj dalgalanma bobinler var ayrıca PSU.ların da akım koruması var.

Not: statik elektirikten çarpıyorsa ellerini yıka ve kurula bilgisayar başına öyle otur statik elektriği vucudundan atmış olursun. birde mümkünse çorap giyme.
Hocam çorap giyme değilde artık kazak giymiyorum. Çünkü çorapsız olmaz ama kazaksız olur. Gece kazağı çıkarırken bi sürü çıtırtı sesi duyuyorum. Ne kadar statik elektrik biriktiğini hissedebiliyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.
Bu kadar tedirgin olmana gerek yok durup dururken anakarta çıplak elle dokunmadığın sürece bir şey olma ihtimali yok pek.

Fikir sahibi olman için şu videoyu bırakayım;

Can static KILL your PC? (ft. Electroboom) - YouTube
Anakarta bir şey olmasından korkmuyorum. Onda bu tür korumalar var. Fakat monitöre bir şey olursa diye çok korkuyorum.
Aga plastik kaplama yapıyorlar mouse ve klavyeyi. Nasıl aktaracaksın elektriği?
Statik elektriğin sağı solu belli olmaz. :)
Geçen kulaklığımda kulaklıkla müzik dinliyordum. Aynı zamanda elektrik süpürgesiyle evi süpürüyorum. Elektrik süpürgesini açtığım an kulaklıklardan geçen akımı hissettim. Bozulmuşmu acaba diye çok korktum. İlk başlarda çok az cızırtı yapıyodu. Ancak şuanda sapasağlam kullanıyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı