Bilgisayarın Açılış Hızını Artırmak İçin Öneriler

gigaachad

Kilopat
İlk olarak Bilgisayar Özelliklerimi yazarak başlayacağım.
  • AMD Phenom X2 550
  • 350w Enerji Kaynağı
  • AMD HD 6570
  • 2 GB RAM
  • 160 GB Harddisk
  • Windows 7 32 Bit
Girişlerde Steam, Origin vb. Programlar açılışta başlamıyor.

Çoğunluk olarak Windows 7 destek vermiyorsunuz diyeceksiniz haklısınız onun için de bir sorum olacak. Ben bilgisayarıma 2 GB RAM taksam bilgisayar açılışı hızlanır mı? Harddisk değiştirsem 500 GB harddisk taksam bilgisayar açılışında hızlanma olur mu? Yeni harddisk takacaksam, Windows 10 64 Bit kursam bilgisayar açılışında yavaşlama olur mu?

Toshiba 3.5" 500GB SATA 3.0 32MB Önbellek 7200Rpm Harddisk

Harddisk olarak bunu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM ilavesinin mutlaka etkisi olacaktır. 2 GB epey az kalıyor herhangi bir sistem için. 4 GB hızlanmayacak, olması gereken hıza kavuşacak. Yeterince RAM olmadığı için kısıtlı kullanıyorsunuz bilgisayarınızı. Bu tarz eski sistemler için olabildiğince masraftan kaçının. HDD almayı sonraya bırakın. RAM ilavesi yetersiz kalırsa HDD veya SSD almayı düşünürsünüz. Eski sisteme para harcamak yerine para biriktirip yeni sistem toplamak gerek. Windows 10 kurduğunuzda sistem yavaşlamaz, kurmanızı tavsiye ediyoruz. Ama RAM ilavesi şart. Anakart desteğine bakmayı da unutmayın.

Ben harddisk alacağım çünkü yer kalmıyor bilgisayarda. Üstteki belirttiğim harddisk olabilir mi? Crysis 3 yükledim 6 GB Boş alan Data D ve Assasin's Creed 2 ve Battlefield 3 yükleyemedim. 160 GB Harddisk çok az benim için 500 GB almayı düşünüyorum.

GSKILL 2GB Value DDR3 1333MHz CL9 PC Ram

Üstte belirttiğim RAM nasıl? RAM kesinlikle alacağımda.

Bir sorum daha var benim bilgisayar eski nasıl Windows 10 kurabilirim? UEFI modern bilgisayarlar için diye biliyorumda. Windows 10 ne kadar sürelik bedava ürün anahtarı olarak.

Anakartınızın SATA desteği varsa yukarıdaki HDD size uygundur. HDD markası olarak ben Seagate tavsiye ediyorum. Ya da Samsung, içerisinde Seagate parçaları oluyor onların da. Elinizdeki RAM ile birebir uyumlu olması gerek, aksi takdirde sistem çalışmaz. Bulabiliyorsanız elinizdekinin aynısını bulup alın. Anakartınızın modelini bilmeden çok fazla şey söyleyemiyorum. Windows 10 ücretsiz yükseltme işlemi bu yaz sonlanabilir, başlangıçta 1 sene sürecek diye açıkladılar. Tekrardan uzattılar mı bilmiyorum araştırmadım.

RAM takviyesi şart gözüküyor. Hızlı açılıp, kapanmasını istiyorsanız SSD şart ama şuan ki HDD boyutu da düşük. 1 TB ile 500 GB arasında devasal bir fiyat farkı yok. HDD ve SSD gibi şeyleri alırsanız, yeni sisteminizde de kullanabilirsiniz. Yani ileriye dönük bir yatırım yapmış olursunuz.

Anakartınızın SATA desteği varsa yukarıdaki HDD size uygundur. HDD markası olarak ben Seagate tavsiye ediyorum. Ya da Samsung, içerisinde Seagate parçaları oluyor onların da. Elinizdeki RAM ile birebir uyumlu olması gerek, aksi takdirde sistem çalışmaz. Bulabiliyorsanız elinizdekinin aynısını bulup alın. Anakartınızın modelini bilmeden çok fazla şey söyleyemiyorum. Windows 10 ücretsiz yükseltme işlemi bu yaz sonlanabilir, başlangıçta 1 sene sürecek diye açıkladılar. Tekrardan uzattılar mı bilmiyorum araştırmadım.

Anakartım M4A785TM ve RAM Kingston 1333 MHz DDR3 CL9 ve alıcağım RAM Kingston 1333 MHz DDR3 CL9 bir sorun çıkarmı?

RAM takviyesi şart gözüküyor. Hızlı açılıp, kapanmasını istiyorsanız SSD şart ama şuan ki HDD boyutu da düşük. 1 TB ile 500 GB arasında devasal bir fiyat farkı yok. HDD ve SSD gibi şeyleri alırsanız, yeni sisteminizde de kullanabilirsiniz. Yani ileriye dönük bir yatırım yapmış olursunuz.

Para yetebilirse 1 tb harddisk alacağım.

Sorun çıkmaması gerek. Versiyon farklılıkları olabiliyor RAM'lerin. İade veya değiştirme şansınızın olduğu bir yerden satın alın. Birebir aynı olsalar bile bazen uyumsuz olabiliyor. 1 TB 64 MB önbellekli 7200 RPM HDD almanızda fayda var. 500 GB çabucak dolar.

Bence imkanınız varsa 2 GB RAM ve 240 GB SSD satın alın. Toplam 400 GB depolama alanı elde edersiniz birkaç yıl sonra yeni bir sistem toplarsanızda SSD yi söker yeni sisteme takabilirsiniz. Ama ne kadar hafıza lazım size o sizin bileceğiniz iş benim 1 TB depolama alanım 3 yıldır daha yarıyı görmedi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı