Bilgisayarın açılışta fanlarının hızlı dönmesi normal mi?

Predat0rs

Decapat
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarı açarken hiçbir şey yoktu. Bu günlerde ötmeye başladı PC yeni değil yıllık onu belirteyim. Dikkatli dinlediğimde arka fan ötüyor fanı durduruyorum ses kesiliyor. Temizledim birkaç dakika ötüp kendi kendine de susuyor ama sonradan da ara ara fan sesi azar azar çoğalıyor.

Normal sanırım, ama sebebini bilmiyorum. 2011 model bilgisayarımda da böyle 2022 model olanda da.

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarı açarken hiçbir şey yoktu. Bu günlerde ötmeye başladı PC yeni değil yıllık onu belirteyim. Dikkatli dinlediğimde arka fan ötüyor fanı durduruyorum ses kesiliyor. Temizledim birkaç dakika ötüp kendi kendine de susuyor ama sonradan da ara ara fan sesi azar azar çoğalıyor.

Fanın rüzgar sesi değil de, ötme sesi ise rulmandan geliyordur o ses, ısı arttığında fan devir de artar, ses fazlalaşır, rulmanı yağlamanız lazım, geçebilir de geçmeyebilir de, yeni fan almanız gerekebilir.

Normal hocam ilk başta kısa süreliğine yüzde yüz çalışır. Sonra normal hıza döner.

Önceden hiç ötmüyordu.

Normal sanırım, ama sebebini bilmiyorum. 2011 model bilgisayarımda da böyle 2022 model olanda da.

Önceden hiç ötmüyordu.

Fanın rüzgar sesi değil de, ötme sesi ise rulmandan geliyordur o ses, ısı arttığında fan devir de artar, ses fazlalaşır, rulmanı yağlamanız lazım, geçebilir de geçmeyebilir de, yeni fan almanız gerekebilir.

Önceki Power Supply de böyle bozulmuştu ama bu Power'dan değil arka fandan geliyor.

Bir de kablosu direk anakarta dişli olarak takılı değil.

Başlıkla içerik çok farklı.
Başlığa cevap: Evet açılışta hızlı dönmesi normal, yüksel voltaj alıyor.
İçeriğe cevap: Fan ses çıkartıyorsa yağlamanız gerekiyordur.

Başlıkla içerik çok farklı.
Başlığa cevap: Evet açılışta hızlı dönmesi normal, yüksel voltaj alıyor.
İçeriğe cevap: Fan ses çıkartıyorsa yağlamanız gerekiyordur.
Başlık böyle değildi ama neden böyle oldu anlamadım, kısacası motor gibi ses çıkartıyor.
İlk mesaja açıklamalara göre teşhis bu :)
hocam başlık kendi kendine düzenlenmiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı