Çözüldü Bilgisayarın BIOS ekranında açılması ve SSD seçmeden başlatılamaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tarık Kuşku

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 16GB (8x2) 3000Mhz RAM
SSD veya HDD modeli
KINGSTON SUV400S37120G SSD , WD10EZEX-08WN4A0 HDD
Ekran kartı
Asus GTX 1050ti 4GB Ekran Kartı
Anakart
Asus Z170 Pro gaming LGA 1151 Soket Anakart
İşlemci
İntel i5 6600K 3.50Ghz İşlemci
Arkadaşlar herkese selamlar. Yaklaşık bir yıl önce kasa içerisinde temizlik yaparken elim yanlışlıkla SSD'ye değdi. Zaten RAM'ler konusunda sıkıntılı olan (Kasaya dışarıdan herhangi küçük bir dokunuşta RAM'ler yerinden çıkıyor ve bilgisayar tamamen donuyor. Kasayı açıp RAM'leri çıkar tak yapmadan düzelmiyor.) Bilgisayarda bir de bu hata çıktı. Bilgisayarın açma düğmesine bastığımda direk BIOS ekranıyla açılıyor. İlk başta F10 yaparak resetlemem ardından F8 yaparak Boot Menu'den SSD'yi seçmem gerekiyor. Ondan sonra Windows yükleme ekranı geliyor ve bilgisayar açılıyor. Bu çözümü de hatayla ilk karşılaştığımda yine bu forumdan bulmuştum. Fakat artık kesin bir çözüm arıyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_E5017.JPG
    IMG_E5017.JPG
    212,5 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_E5019.JPG
    IMG_E5019.JPG
    151 KB · Görüntüleme: 141
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • Sisteminiz Legacy yani eski tip kurulu.
  • BIOS sürümünüz güncel değil, güncelleyin: Z170 PRO GAMING - Destek
  • Ve en önemlisi: Windows SSD'ye kurulu olduğundan SSD'yi ilk sıraya alın. Neden WD HDD ilk sırada anlamadım... Boot Option #1
Denemedim. Bu işlerden çok fazla anlamıyorum. Araştırıp yapayım. Bu işlem format gibi değil değil mi ? Yani herhangi bir veri silinmeyecek ?
Temiz kurulum dediğim olay format. Ancak siz öncelikle BIOS'a girip ayarları "Default" yani fabrika ayarlarına çevirin ve kaydedip o şekilde çıkın. Bakalım düzelecek mi?

Temiz kurulum dediğim olay format. Ancak siz öncelikle BIOS'a girip ayarları "Default" yani fabrika ayarlarına çevirin ve kaydedip o şekilde çıkın. Bakalım düzelecek mi?
Default ayarlara getirdim fakat bir işe yaramadı. Önceden BIOS'da yaptığım ''RAM Profile #1'' ayarı normalde 2133 Mhz gözüken RAM'i 3000Mhz yapıyordu. Default'a alınca o da gitti ve yukarda bahsettiğim işlemi yaparak da açamadım. O ayarı tekrardan profile #1'e getirip dediğim işlemi yapınca açıldı.

Bir de, hocam siz belli ki benden daha iyi biliyorsunuz bu işleri ama sorun kasaya yapılan fiziksel bir müdahale sonrasında oluştu. Bunu düzeltmek için formata gerek var mıdır ? Benim bildiğin format yazılımsal bir hatayı düzeltmek için atlıyor. Hata donanımsal değil midir ?

Default ayarlara getirdim fakat bir işe yaramadı. Önceden BIOS'da yaptığım "RAM Profile #1" ayarı normalde 2133 MHz gözüken RAM'i 3000MHz yapıyordu. Default'a alınca o da gitti ve yukarıda bahsettiğim işlemi yaparak da açamadım. O ayarı tekrardan profile #1'e getirip dediğim işlemi yapınca açıldı.

Bir de, hocam siz belli ki benden daha iyi biliyorsunuz bu işleri ama sorun kasaya yapılan fiziksel bir müdahale sonrasında oluştu. Bunu düzeltmek için formata gerek var mıdır? Benim bildiğin format yazılımsal bir hatayı düzeltmek için atlıyor. Hata donanımsal değil midir?

Bu olayın fiziksel bir müdahale olması pek olası değil. Bu olay bir yazılım/ ayar değişikliğinden kaynaklanıyor. Bilgisayarı açtığınız gibi direk SSD'den başlatması gerekirken başlatmıyor. SSD'nin SATA kablosunu kaçınca SATA portuna taktığınıza dikkat ettiniz mi? Kasa bilginiz var ise onu kontrol edin, gerekirse hepsini deneyip herhangi birinde direk açılıyor mu bakın.

Bu olayın fiziksel bir müdahale olması pek olası değil. Bu olay bir yazılım/ ayar değişikliğinden kaynaklanıyor. Bilgisayarı açtığınız gibi direk SSD'den başlatması gerekirken başlatmıyor. SSD'nin SATA kablosunu kaçınca SATA portuna taktığınıza dikkat ettiniz mi? Kasa bilginiz var ise onu kontrol edin, gerekirse hepsini deneyip herhangi birinde direk açılıyor mu bakın.

Bilgisayarı toplattığım zaman SSD'yi de taktılar. Ben bugüne kadar yerini hiç değiştirmedim. Bilgisayarı ilk aldığımda da bir sorun yoktu. Sadece kablosuna dokundum ve kablo yerinden biraz oynadı diye içim rahat etmedi bende çıkar tak yaptım. Ama o esnada güç açık mıydı değil miydi bilmiyorum.
Bir de, kusura bakmayın, cahilliğime verin, herhangi bir veriyi kaybetmeden format atmak mümkün müdür? Çünkü bilgisayarda işlerim dahil birçok dosya var ve hiçbirini kaybetmek istemiyorum. Ama bu sorun da hallolsun istiyorum. Biraz hem ayranım dökülmesin hem de... Gibi oldu ama 😄

Windows UEFI mi kurulu Legacy mi? UEFI ise boot sıralamasında ilk sırada ne var?

Hocam bilgisayardan çok fazla anlamıyorum dediğim gibi. Nereden bakabilirim? Hemen bakıp söyleyeyim.

Bunu buldum ama?

Screenshot_1.png

Windows UEFI mi kurulu Legacy mi? UEFI ise boot sıralamasında ilk sırada ne var?

Recep bey bilgisayarda UEFI kuruluymuş. Boot da ise ilk sırada HDD var. İkinci sırada SSD var. Benim her seferinde açılışta Windows'u açmak için SSD'yi seçmem gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim her seferinde açılışta Windows'u açmak için SSD'yi seçmem gerekiyor.

UEFI kurulu sistemlerde ilk sırada Windows Boot Manager olmalı.

BIOS modu eski diyor. UEFI kurulu olduğuna emin misiniz?

UEFI kurulu sistemlerde ilk sırada Windows Boot Manager olmalı.

BIOS modu eski diyor. UEFI kurulu olduğuna emin misiniz?

UEFI mi Legacy mi kurulu bilmiyorum. Ama bunları buldum, belki işinize yarar. UEFI ise boot sıralamasına nasıl bakabilirim? Yapmam gereken işlemleri biraz açıklayabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 1.jpeg
    1.jpeg
    150,4 KB · Görüntüleme: 85
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    132,9 KB · Görüntüleme: 65
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    134,4 KB · Görüntüleme: 47
  • 4.jpeg
    4.jpeg