Çözüldü Bilgisayarın BIOS ekranında açılması ve SSD seçmeden başlatılamaması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Tarık Kuşku

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair 16GB (8x2) 3000Mhz RAM
SSD veya HDD modeli
KINGSTON SUV400S37120G SSD , WD10EZEX-08WN4A0 HDD
Ekran kartı
Asus GTX 1050ti 4GB Ekran Kartı
Anakart
Asus Z170 Pro gaming LGA 1151 Soket Anakart
İşlemci
İntel i5 6600K 3.50Ghz İşlemci
Arkadaşlar herkese selamlar. Yaklaşık bir yıl önce kasa içerisinde temizlik yaparken elim yanlışlıkla SSD'ye değdi. Zaten RAM'ler konusunda sıkıntılı olan (Kasaya dışarıdan herhangi küçük bir dokunuşta RAM'ler yerinden çıkıyor ve bilgisayar tamamen donuyor. Kasayı açıp RAM'leri çıkar tak yapmadan düzelmiyor.) Bilgisayarda bir de bu hata çıktı. Bilgisayarın açma düğmesine bastığımda direk BIOS ekranıyla açılıyor. İlk başta F10 yaparak resetlemem ardından F8 yaparak Boot Menu'den SSD'yi seçmem gerekiyor. Ondan sonra Windows yükleme ekranı geliyor ve bilgisayar açılıyor. Bu çözümü de hatayla ilk karşılaştığımda yine bu forumdan bulmuştum. Fakat artık kesin bir çözüm arıyorum. Yardımcı olabilecek biri varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_E5017.JPG
    IMG_E5017.JPG
    212,5 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_E5019.JPG
    IMG_E5019.JPG
    151 KB · Görüntüleme: 141
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • Sisteminiz Legacy yani eski tip kurulu.
  • BIOS sürümünüz güncel değil, güncelleyin: Z170 PRO GAMING - Destek
  • Ve en önemlisi: Windows SSD'ye kurulu olduğundan SSD'yi ilk sıraya alın. Neden WD HDD ilk sırada anlamadım... Boot Option #1

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    61,5 KB · Görüntüleme: 57
  • Ve en önemlisi: Windows SSD'ye kurulu olduğundan SSD'yi ilk sıraya alın. Neden WD HDD ilk sırada anlamadım... Boot Option #1

Çözüm

Recep bey dediğiniz işlemleri yaptım. Sizin videonuzu izleyerek BIOS'u güncelledim. Güncelledikten sonra USB'yi çıkarmadan tekrardan BIOS'a girdim. Advance Mode'dan Boot Menuye geldim. Sonra Hard Drive BBS Priorities'den SSD'yi ilk sıraya aldım. Fakat kaydedip çıktığım zaman gri yazılar olan bir ekran çıktı ve Windows'u repair etmem gerektiğini söyledi. Ben tekrardan eski ayarlara getirip (HDD'nin başta olduğu) de denedim fakat aynı ekran tekrar çıktı. Zannediyorum Windows'u tekrardan kurmam gerekecek. Fakat ben bunun nasıl yapıldığını bilmiyorum. Ve umarım SSD ve HDD'deki verilerim gitmez. Rica etsem yardımcı olur musunuz? Herhangi bir video yönlendirmesi veya basit bir anlatımla yapabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_5037.JPG
    IMG_5037.JPG
    177 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_5038.JPG
    IMG_5038.JPG
    228,9 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_5039.JPG
    IMG_5039.JPG
    213,4 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_5040.JPG
    IMG_5040.JPG
    184,1 KB · Görüntüleme: 27
  • IMG_5041.JPG
    IMG_5041.JPG
    186 KB · Görüntüleme: 20
  • Veriler gitmeden Windows kurulumu yapmak için yine Legacy bir USB hazırlayıp kuruluma başlayacaksınız.
  • Kurulum ekranında C sürücüsünü seçip ileri diyeceksiniz.
  • Bütün dosyalarınız Windows.old klasörüne taşınacak.
  • Kurulum bitince bu klasörden dosyalarınıza erişebilirsiniz.

• Veriler gitmeden Windows kurulumu yapmak için yine Legacy bir USB hazırlayıp kuruluma başlayacaksınız.
Ben Legacy USB'yi hazırladım. Bilgisayara takıp F8'e basarak boot menuye geldim. USB'yi seçerek windows ekranına geldim. Bana ''Şimdi Yükle'' ve ''Bilgisayarınızı onarın'' diyor. Şimdi ne yapmam lazım ?
Ben Legacy USB'yi hazırladım. Bilgisayara takıp F8'e basarak boot menuye geldim. USB'yi seçerek windows ekranına geldim. Bana ''Şimdi Yükle'' ve ''Bilgisayarınızı onarın'' diyor. Şimdi ne yapmam lazım ?
''Bilgisayarınızı Onarın'' sekmesinde birkaç alana baktım ama sorunu çözen bir seçenek yoktu. ''Şimdi Yükle'' seçeneğine tıkladığımda ise ''Yükselt'' ve ''Özel'' seçenekleri karşıma çıktı. Hem SSD de hem de HDD deherhangi bir veriyi kaybetmemek için ''Yükselt''i seçmem gerektiği yazdığı için yükselte tıkladım ama bunu USB ile yapamayacağımı söyledi. Fakat diğer seçeneği yani ''Özel''i seçtiğim taktirde ise bütün verilerim gidecek. Benim şuan SSD'mde windows 10 halihazırda kurulu. Benim hiçbir verimi kaybetmeden bu windows'u çalıştırmam mümkün değil mi ?

''Bilgisayarınızı Onarın'' sekmesinde birkaç alana baktım ama sorunu çözen bir seçenek yoktu. ''Şimdi Yükle'' seçeneğine tıkladığımda ise ''Yükselt'' ve ''Özel'' seçenekleri karşıma çıktı. Hem SSD de hem de HDD deherhangi bir veriyi kaybetmemek için ''Yükselt''i seçmem gerektiği yazdığı için yükselte tıkladım ama bunu USB ile yapamayacağımı söyledi. Fakat diğer seçeneği yani ''Özel''i seçtiğim taktirde ise bütün verilerim gidecek. Benim şuan SSD'mde windows 10 halihazırda kurulu. Benim hiçbir verimi kaybetmeden bu windows'u çalıştırmam mümkün değil mi ?
Ben sabredemeden risk alıp ''Özel Kurulum'' seçeneğini seçtim. Disk seçme noktasına kadar gelip dediğiniz gibi C sürücüsünü yani SSD'yi seçtim fakat fotoğrafta gördüğünüz gibi bir uyarı verdi. Zannediyorum USB'yi yanlış kurdum. Ama sizin USB hazırlama videonuzu izleyerek hazırladım USB'yi. Orada dediğiniz gibi Rufustan yaptım ve Legacy olduğu için BIOS'u seçtim. Fakat siz önceki mesajlarda ''BIOS'unuz hem UEFI hem de Legacy uyumlu modda şu anda.'' demiştiniz. Ben biraz araştırdım ve Rufustan USB'yi hazırlarken ALT+E tuşuna basarak USB'yi Hem Legacy hem de UEFI kurabiliyorsunuz. Acaba öyle mi yapmam gerekiyordu ? Tabii siz daha iyi bilirsiniz. Bir de bilgisayarı bu olay yüzünden 2 gündür kullanamıyorum. Rica etsem, eğer münkünse konuyu hızlı bir şekilde çözebilir miyiz ? Eğer siz de müsatiseniz ve biraz zaman ayırabilirseniz.

Ben sabredemeden risk alıp ''Özel Kurulum'' seçeneğini seçtim. Disk seçme noktasına kadar gelip dediğiniz gibi C sürücüsünü yani SSD'yi seçtim fakat fotoğrafta gördüğünüz gibi bir uyarı verdi. Zannediyorum USB'yi yanlış kurdum. Ama sizin USB hazırlama videonuzu izleyerek hazırladım USB'yi. Orada dediğiniz gibi Rufustan yaptım ve Legacy olduğu için BIOS'u seçtim. Fakat siz önceki mesajlarda ''BIOS'unuz hem UEFI hem de Legacy uyumlu modda şu anda.'' demiştiniz. Ben biraz araştırdım ve Rufustan USB'yi hazırlarken ALT+E tuşuna basarak USB'yi Hem Legacy hem de UEFI kurabiliyorsunuz. Acaba öyle mi yapmam gerekiyordu ? Tabii siz daha iyi bilirsiniz. Bir de bilgisayarı bu olay yüzünden 2 gündür kullanamıyorum. Rica etsem, eğer münkünse konuyu hızlı bir şekilde çözebilir miyiz ? Eğer siz de müsatiseniz ve biraz zaman ayırabilirseniz.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    148,3 KB · Görüntüleme: 23
  • 2.JPG
    2.JPG
    158,4 KB · Görüntüleme: 20
  • 3.JPG
    3.JPG
    144,1 KB · Görüntüleme: 20
  • 4.JPG
    4.JPG
    150,5 KB · Görüntüleme: 21
  • 5.JPG
    5.JPG
    130,4 KB · Görüntüleme: 19
  • 6.JPG
    6.JPG
    155,7 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Fakat diğer seçeneği yani ''Özel''i seçtiğim taktirde ise bütün verilerim gidecek.
Böyle bir şey yok. Size C sürücüsünü seçip yükle dediğinizde dosyaların Windows.old içine taşınacağını yukarıda belirttim.
Ben sabredemeden risk alıp ''Özel Kurulum'' seçeneğini seçtim. Disk seçme noktasına kadar gelip dediğiniz gibi C sürücüsünü yani SSD'yi seçtim fakat fotoğrafta gördüğünüz gibi bir uyarı verdi. Zannediyorum USB'yi yanlış kurdum.
Hayır. USB doğru hazırlanmış ama siz C yerine sabit diskinizi, D sürücüsünü seçiyorsunuz.

Böyle bir şey yok. Size C sürücüsünü seçip yükle dediğinizde dosyaların Windows.old içine taşınacağını yukarıda belirttim.

Hayır. USB doğru hazırlanmış ama siz C yerine sabit diskinizi, D sürücüsünü seçiyorsunuz.

Fotoğrafta görüldüğü üzere C sürücüsünde 3 adet bölüm var. Bunlardan sadece Bölüm 1 ve 2'yi seçebiliyorum. Bölüm 1'de yer olmadığını Bölüm 2 de ise boş alanın önerilen 34982 MB'den küçük olduğunu söylüyor ama Bölüm 2'yi seçebiliyorum. Ne yapmam gerekiyor? Boş alanı nasıl açabilirim veya bu halde seçsem bir problem olur mu?

Dosya Ekleri

• 6.JPG
    6.JPG
    155,7 KB · Görüntüleme: 46
28 GB boş alan olan sürücü C sürücüsü oluyor.

Bu durumda iki seçeneğiniz var:
  • Eğer kurabiliyorsanız Sürücü 1 Bölüm 2 seçip oraya kurmak.
  • Eğer kuramıyorsanız UEFI USB hazırlayıp hard diske kurmak.
    • Verilerinizi yedekleyince de SSD'yi temizleyip ona tekrar UEFI kurulum yapmak.

28 GB boş alan olan sürücü C sürücüsü oluyor.

Bu durumda iki seçeneğiniz var:
  • Eğer kurabiliyorsanız Sürücü 1 Bölüm 2 seçip oraya kurmak.
  • Eğer kuramıyorsanız UEFI USB hazırlayıp hard diske kurmak.
    • Verilerinizi yedekleyince de SSD'yi temizleyip ona tekrar UEFI kurulum yapmak.
Recep bey Sürücü 1 Bölüm 2'yi seçtim fakat kurulamadı. Ben de dediğiniz gibi UEFI USB hazırladım. Şimdi Hard Disk'e kurucam. Fakat 2 adet sorum var. 1- Hard Disk'e Windows kurduğum zaman içindeki veriler gitmez değil mi ? 2- SSD'yi yedekleyip temizledikten sonra, halihazırda HDD de windows kuruluyken SSD'ye de UEFI kurulumu nasıl yapıcam ? Daha sonra HDD deki windowsu nasıl kaldırıcam ?

Yeni konular

Geri
Yukarı