Bilgisayarın Bölümleri

261538

Gigapat
Makaleler
98
Bilgisayar: Bilgi sayan her cihaz.

Veri: Dış ortamdan bilgisayara aktarılan sinyaldir. İşlenmemiş bilgidir.

Bilgi: İşlenmiş veriye bilgi denir.

Veri > İşleme > Bilgi

Bilgisayar iki bölümden oluşur.
  1. Yazılım(Software): Bir bilgisayarın işlem yapabilmesi için gereken komutlar dizisidir. Girilen tüm komutlar, yazılımlar sayesinde işletilir ve sonuçlar üretilir. Üçe ayrılır;
    • Programlama Dilleri
    • İşletim Sistemleri
    • Paket Programlar
  2. Donanım(Hardware): Bilgisayarı oluşturan; elektronik ve elektromekanik tüm birimlerdir(Ekran, klavye gibi). Donanım 4 bölümden oluşur;
    1. Giriş Üniteleri: Dış ortamdan bilgisayara veri aktaran cihazlardır. Örnek; Klavye, fare, mikrofon vb.
    2. Merkezi İşlem Birimi: Giriş üniteleri ile bilgisayara aktarılan verileri, işler yorumlar ve hata kontrolü yaptıktan sonra bilgiye dönüştürür. MİB 3 bölümden oluşur;
      • CU(Kontrol Ünitesi)
      • ALU(Aritmetiksel ve mantıksal birim)
      • Önbellek(Cache)
    3. Çıkış Üniteleri: Merkezi işlem biriminde oluşan bilgiyi dış ortama aktaran aygıtlardır. Örnek Monitör, yazıcı gibi.
    4. Hem Giriş Hem Çıkış Üniteleri: Çift taraflı çalışan aygıtlardır, ikiye ayrılır;
      • Bellek olanlar, RAM, flash disk, CD vb.
      • Bellek olmayanlar, tüm kartlar, sürücüler, modem vb.

PC'ye genel giriş olarak, çok da (sıkıcı) detaya girilmeden çok güzel (ana hatlarıyla) özetlenmiş oldukça güzel bir anlatımdır, bir de mouse, klavye, mikrofon vb. giriş birimleri çevre birimleri olarak bazen sıklıkla söyleniyor. Ben ne yaptım biliyor musunuz, PC'ye bayağı meraklı olduğum için 2006-2007'li yıllarda, Türkçe wikipedi'den bu birimleri kopyala/yapıştır yapıp A4'lere printer'de basarak, onları ciltleyip kendime "Bilgisayarlara Giriş 1-2" şeklinde bir kitap bile yaptım, yazıcıyla, wikipediyle yaptığım özel (kendi yapımım olan) bu kitaplar hala elimin altında duruyor. 1. citten bazı sayfalar 2 megapikselli bir cep kamerasıyla (biraz kaliitesiz olarak) alınan bu resimlerle aşağıdaki gibidir. Kolay gelsin.

Foto.0891.jpg

Foto.0892.jpg

Foto.0894.jpg

Foto.0893.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı