Bilgisayarın fişi çekilmiş gibi kapanıp tekrar açılması

Öyle öğrenmek mümkün değil. Sadece sizde olduğuna emin misiniz? Başka bir evde ağır bir oyun oynadınız mı?
Ben görmediğim için bilemem ama bilgisayarı bu nedenle satın aldığım yere götürdüm 3 gün aralıksız açık bırakılıp oyun oynandığını kapanmadığını ve bozuk olmayan şeyi tamir edemeyeceklerini söylediler.

Sorun benim evin elektrik tesisatında ise 650 watt'ı 500'e indirsem kapanma devam eder mi? ve sisteme yeterli gelir mi?

Bak tesisatta sorun var istersen 10.000W tak bir işe yaramaz. Tesisatta sorun varsa voltajı düzgün veremez ve hangi PSU olursa olsun kararlı çalışmaz. Sen başka bir evde test etmeden sorunun nerede olduğunu bulamazsın. Sana PSU al desem sorun tesisatta ise boşu boşuna PSU almış olursun. Sorunu çözmek için başka bir evde dene. Orada da aynı sorun varsa PSU sorunludur. Değilse tesisatta bir sıkıntı vardır.

Büyük ihtimal tesisatta sıkıntı vardır eğer başka bir yerde aynı sorunla karşılaşılmıyorsa. Bina kabloları yükü taşımıyor olabilir . Bilgisayar ı başlar ve evdeki tüm fazladan güç harcayan şeyleri kapat , bulaşık makinası , çamaşır makinası , televizyon gibi bakalım bu sefer PC kapanacak mı

Büyük ihtimal tesisatta sıkıntı vardır eğer başka bir yerde aynı sorunla karşılaşılmıyorsa. Bina kabloları yükü taşımıyor olabilir . Bilgisayar ı başlar ve evdeki tüm fazladan güç harcayan şeyleri kapat , bulaşık makinası , çamaşır makinası , televizyon gibi bakalım bu sefer PC kapanacak mı
Zaten öyle hocam.

Komple kapanıyorsa ve siz başlatmadan başlıyorsa bence korumaya alıyor sistemi. Aynı overclock yapıyor gibi düşünün voltaj dengesiz geliyor ve güç kaynağı kendini kapıyor. Evinizin tesisatını bir elektronikçiye gösterin derim.

Biraz araştırdım anti surge diye bir şey varmış bios'tan kapanıyormuş galiba bilgisayar kendi kendine kapanmayacakmış onu devre dışı bırakırsam bide bugün hiç bilgisayar kendini kapatmadı.

Komple kapanıyorsa ve siz başlatmadan başlıyorsa bence korumaya alıyor sistemi. Aynı overclock yapıyor gibi düşünün voltaj dengesiz geliyor ve güç kaynağı kendini kapıyor. Evinizin tesisatını bir elektronikçiye gösterin derim.
Hocam bilgisayarın yanma riski yoksa kullanayım kısa süreliğine böyle bugün kapanmadı bide enteresan.

Kontrol ettirdim zaten 2 tane topraklama priz bulundu evde kapanmaması lazım :( tesisat sorduğumda 1700 tl dedi adam.

Bide voltajı dengesiz gönderen sigortamı sigorta ise kaç amper sigorta taktırmak lazım sigortalar ucuz zaten ona göre deneyip sorunumun düzelip düzelmediğini yazarım buraya.

Sigorta atar zaten bilgisayarı açmak için power tuşuna bastığında. Sigortadan olsa yani anti surge anakartın özelliği sanırım sisteme anakart üzerinde voltaj verirken dalgalanma falan oluyorsa anakart kendini korumaya alıyor demektir. İptal etmemelisin anakartın anti surge özelliğini. Ayrıca fiyat çekmiş ama sorunu buldu mu fiyat veriyor anlamadım. Sen evine bir elektrikçi çağırıp bir baktır bakalım neden yapıyor diğer ev aletlerinde dene bu olayı. Onlarda yapıyor mu bak televizyonu falan. Kasayı başka bir odada deneyebilirsin.

Sigorta atar zaten bilgisayarı açmak için power tuşuna bastığında. Sigortadan olsa yani anti surge anakartın özelliği sanırım sisteme anakart üzerinde voltaj verirken dalgalanma falan oluyorsa anakart kendini korumaya alıyor demektir. İptal etmemelisin anakartın anti surge özelliğini. Ayrıca fiyat çekmiş ama sorunu buldu mu fiyat veriyor anlamadım. Sen evine bir elektrikçi çağırıp bir baktır bakalım neden yapıyor diğer ev aletlerinde dene bu olayı. Onlarda yapıyor mu bak televizyonu falan. Kasayı başka bir odada deneyebilirsin.
Sorun çözüldü priz değişti yardımlarınız için teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı