Bilgisayarın IP adresi öğrenilirse ne olur?

İsrafil Uygur

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar, merhaba FiveM sunucum var ama kişisel bilgisayarımda PC'nin IP'sini 15 20 kişiye versem bir şey yapabilirler mi? Chrome'a what`s my IP address yazınca oradaki çıkan IP'yi diyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bildiğim kadarıyla sadece yaşadığın bölgeyi öğrenebilirler en fazla, kendi IP adresimi tracklediğim zaman, söylediğimi destekleyen nitelikte veriler aldım, tahminimce İSS'ler o IP adreslerini statik olarak verdiğinden, birden fazla kullanıcıya aynı IP adresini atıyorlar, o IP adresi de bölgenizdeki internet kutusunun IP adresi diye biliyorum, tabi İSS'den İSS'ye değişebilir bir durum ama çoğu İSS'de böyle olduğunu düşünüyorum.

Bahsettiğin şey için eğer ki port açıyorsan sıkıntılı dostum. Güvendiğin insanlara söylemende fayda var!
Hocam açtığı portların tüm internete açık olması için önce statik ve kendine has IP'sinin olması gerekmiyor mu, ben mi yanlış biliyorum? Genel geçer bir kullanıcıya İSS'ler genelde ya dinamik IP veriyor, ya da ortak IP veriliyor, ki yanlış bilmiyorsam bu statik IP mevzusunu İSS'ler parayla satıyorlar, hani yanlış anlaşılmasın işinizi size öğretecek değilim, sadece bir tüketici olarak bilinçli olmaya çalışıyorum, yanlış bildiğim şeyler varsa düzeltmekten çekinmeyin, amacım da o zaten, yanlış biliyorsam düzeltileyim, doğrusunu öğreneyim.

Hocam açtığı portların tüm internete açık olması için önce statik ve kendine has IP'sinin olması gerekmiyor mu, ben mi yanlış biliyorum? Genel geçer bir kullanıcıya ISS'ler genelde ya dinamik IP veriyor, ya da ortak IP veriliyor, ki yanlış bilmiyorsam bu statik IP mevzusunu ISS'ler parayla satıyorlar, hani yanlış anlaşılmasın işinizi size öğretecek değilim, sadece bir tüketici olarak bilinçli olmaya çalışıyorum, yanlış bildiğim şeyler varsa düzeltmekten çekinmeyin, amacım da o zaten, yanlış biliyorsam düzeltileyim, doğrusunu öğreneyim.

Estağfirullah. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğreniyoruz. Öncelikle static IP konusu basit gibi gözükse de derin mevzu. Dediğiniz doğru örnek verecek olursak TTNET static IP adresi için aylık 40 ₺ ücret istiyor. Peki durumu olmayan veya oyun oynayanlar ne yapacaklar? Ücretsiz bir program sayesinde static IP hilesi yapmaktadırlar. Duckdns adlı bir program var. Bu program basitçe dinamik IP adresiniz değiştiği zaman IP adresinizi güncelleyecek ve dinamik DNS servisi ile static IP servisi verecek. Bu sayede modemden port açtığınız zaman IP adresiniz değişse bile static gibi davranacak ve port üzerinden akış devam edecektir. Kastettiğim nokta buydu hocam.

Geri
Yukarı