Bilgisayarın kapanması ve bir daha açılmaması

burakoruk

Kilopat
Makaleler
4
Arkadaşlar geçen sene yeğenime topladığım bilgisayarda bir süredir başlıktaki sorun ile uğraşıyorum. İlk başta bilgisayar 5-10 dakika çalıştıktan sonra kapanıyor ve çok uzun bir süre (birkaç gün) açılmıyordu. Daha sonra ise hiç açılmadı. Deneyebildiğim her donanımı farklı parçalarla denedim. Sorun RAM'lerde gibi gözüküyordu. Çünkü farklı RAM'lerle denediğimde bilgisayar açılıyordu (Uzun süre kullanmadım. Açıldığını gördükten sonra kapatıp çıkardım). RAM'leri garantiye gönderdim. Test edildi denilip aynı şekilde bana geri gönderildi. Tekrar taktığımda bilgisayar çalıştı. 10 dakika çalıştıktan sonra yeniden kapandı. Ben de daha önce denediğim RAM'leri tekrar takıp kapanana kadar kullandım. Bu RAM ile de 10 dakika sonra kapanıp bir daha açılmadı. Sorunun kaynağını bulmak için denediklerim sırasıyla şunlar:

- Farklı PSU kullandım. Durumda değişiklik olmadı.
- Farklı HDD ile denedim. Değişiklik olmadı.
- İşlemci termal macununu değiştirip tekrar denedim. Değişiklik olmadı.
- Ön panel kablolarını çıkararak denedim(kısa devre var mı diye bakmak amacı ile). Değişiklik olmadı.
- İşlemci güç kablosunu çıkararak denedim. Değişiklik olmadı.

Bu işlemleri yaptıktan sonra hiçbirinde ekrana görüntü gelmedi. Buzzerdan da hiç bir bip sesi gelmedi.

Bunlardan farklı geri bildirim aldığım işlemler şunlar oldu:

- RAM'leri çıkararak farklı RAM akmadan denedim. Buzzer üç kısa bip şeklinde öttü. Ekrana görüntü gelmedi.
- Farklı RAM takarak denedim. Ekrana görüntü geldi.

Sistem özellikleri ise şu şekilde:

Anakart: Asus A 68 HM K FM2+ soket.
İşlemci: AMD A10 7860K APU.
RAM: Team Dark 8 GB(2*4GB) 2400 MHZ DDR3.
HDD: WD Blue 1TB.
PSU: Powerboost 350W.
Harici ekran kartı yok.

Sorunun anakartta olabileceğini düşünüyorum. Sorunun kaynağını bulabilmek için yapabileceğim farklı bir işlem var mıdır? Daha önce böyle bir sorunla karşılaştınız mı? Farklı çözüm önerileriniz var mıdır? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı