Bilgisayarın kasasından hafif elektrik çarpıyor

mjesus

Decapat
Yer
İstanbul
Merhaba kasama dokunduğum zaman hafiften titretiyor sebebi ne olabilir?
İlerleyen zamanlarda arıza yapar mı parçalarıma sorun yaratır mı?

Güç kaynağımı resim olarak ekledim.

Dosya Ekleri

• DKPS600S1_icgorsel01.jpg
    DKPS600S1_icgorsel01.jpg
    123,4 KB · Görüntüleme: 66
Kabloların kasaya temas etmesiyle oluşuyor sanırsam arıza çıkarcağını düşünmüyorum

Muhtemelen bir topraklama sorunu var, kontrol kalemi ile prizin topraklama uçlarını kontrol edin.

Merhaba. Hocam evdeki toprak hattınız sağlam yapıdaysa toprak hattının PC'ye gelişi, PSU'ya soketi içinden ilk girişi veya uzatmalarla, elektrik aldığı evdeki topraklı prizden gelmesiyle ilgili bir sıkıntı vardır, çok büyük ihtimallle. Kontrol kalemiyle kontrolde ışık hafifçe yanarsa statik elektrik kaçağı PSU'nun ve PC kasasının dış metal gövdesindedir. Zaten toprak hattı zayıf veya hiç olmadığında PSU, anakart ve diğer bileşenler çalışırken statik elektrik üretilir, sağlıklı toprak hattıyla bu elektrik toprağa verilip PC'den uzaklaştırılmış olur. Netice olarak bu elektrik türü evdeki sigortaları direk attrmamasına rağmen PC parçalarına uzun zamanda zarar verebilir. Bu yüzden toprak hattının PC'ye girişini en kısa sürede çözmeye PC'yi mutlaka toprak hatlı olarak çalıştırmaya çalışın. Kolay gelsin.

Merhaba. Hocam evdeki toprak hattınız sağlam yapıdaysa toprak hattının PC'ye gelişi, PSU'ya soketi içinden ilk girişi veya uzatmalarla, elektrik aldığı evdeki topraklı prizden gelmesiyle ilgili bir sıkıntı vardır, çok büyük ihtimallle. Kontrol kalemiyle kontrolde ışık hafifçe yanarsa statik elektrik kaçağı PSU'nun ve PC kasasının dış metal gövdesindedir. Zaten toprak hattı zayıf veya hiç olmadığında PSU, anakart ve diğer bileşenler çalışırken statik elektrik üretilir, sağlıklı toprak hattıyla bu elektrik toprağa verilip PC'den uzaklaştırılmış olur. Netice olarak bu elektrik türü evdeki sigortaları direk attrmamasına rağmen PC parçalarına uzun zamanda zarar verebilir. Bu yüzden toprak hattının PC'ye girişini en kısa sürede çözmeye PC'yi mutlaka toprak hatlı olarak çalıştırmaya çalışın. Kolay gelsin.

Oturduğum ev müstekile ve fazlasıyla yaşlı elektrikten pek anlamam kasanın dışından bir kablo çekip saksıya saplasam sorunum çözülür mü bilmediğim için soruyorum dalga geçmek amacıyla yazmadım :D
Muhtemelen bir topraklama sorunu var, kontrol kalemi ile prizin topraklama uçlarını kontrol edin.

Topraklama dediğiniz kısım buysa eğer bunlar taktığım duvar prizinde yok.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    253,5 KB · Görüntüleme: 25
Topraklama dediğiniz kısım buysa eğer bunlar taktığım duvar prizinde yok.

Evet O, topraklama olmadığı için kasanın sizi gıdıklaması normal. Uzun vadede ya da sistemde olası bir kaçak olduğu durumda donanımlar zarar görebilir.

Geri
Yukarı