Bilgisayarın Oyun Oynarken Donması/Kilitlenmesi

Daha fazla  
Şimdi ben öncelikle bir PC toplattım büyük bir süre önce. Donanımım şöyle:

• İşlemci: i5 6402P 2.8 GHz 6 MB
  • RAM: Gskill 8 GB DDR4 2133 MHz
  • Anakart: B150m Gaming anakart
  • Ekran Kartı: Evga GTX750 Ti 128bit 2 GB
  • SSD: Transcend 120GB 220S serisi (550MB/s Okuma - 450MN/s Yazma)
  • Monitor: Philips 21.5" Full HD
  • Kasa: Cooler Master Elite 500W MidT K431
  • HDD: 3.5" 1TB 7200RPM

Bilgisayar parçalarım tam olarak böyle ve sorunum şu: Bilgisayar bir süre oyun oynadıktan sonra aniden dona kalıyor ve resetleme gerektiriyor. FPS'i 60'a sabitlersem veya oyun ayarlarını kısarsam çok fazla süre oynayabiliyorum ama bu donmayı engellemiyor. Bu sorun bu günlerde gittikçe arttı. Daha önceden servise de götürdük bize BIOS'unu güncellediklerini ilerde yine bu sorunla karşılaşabileceğimizi söylediler. Bu durumda RAM takviyesi lazımmış. Sizce bunun çözümü RAM'i 16 yapmak mı yoksa bize daha fazla masraf yaptırmak için mi böle söylediler? Eğer değilse çözümünü söylerseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi ben öncelikle bir PC toplattım büyük bir süre önce. Donanımım şöyle:

• İşlemci: i5 6402P 2.8 GHz 6 MB
  • RAM: Gskill 8 GB DDR4 2133 MHz
  • Anakart: B150m Gaming anakart
  • Ekran Kartı: Evga GTX750 Ti 128bit 2 GB
  • SSD: Transcend 120GB 220S serisi (550MB/s Okuma - 450MN/s Yazma)
  • Monitor: Philips 21.5" Full HD
  • Kasa: Cooler Master Elite 500W MidT K431
  • HDD: 3.5" 1TB 7200RPM

Bilgisayar parçalarım tam olarak böyle ve sorunum şu: Bilgisayar bir süre oyun oynadıktan sonra aniden dona kalıyor ve resetleme gerektiriyor. FPS'i 60'a sabitlersem veya oyun ayarlarını kısarsam çok fazla süre oynayabiliyorum ama bu donmayı engellemiyor. Bu sorun bu günlerde gittikçe arttı. Daha önceden servise de götürdük bize BIOS'unu güncellediklerini ilerde yine bu sorunla karşılaşabileceğimizi söylediler. Bu durumda RAM takviyesi lazımmış. Sizce bunun çözümü RAM'i 16 yapmak mı yoksa bize daha fazla masraf yaptırmak için mi böle söylediler? Eğer değilse çözümünü söylerseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim :)
Bana da oluyorda fakat benimki laptop. Acaba sorunun CPU'nun soğutması yetersiz kaldığından kaynaklanıyor olabilir mi ?

MSI Afterburner indirip oyun içinde sıcaklık değerlerine, kullanım yüzdelerine bir bak. RAM'den dolayı olacağını sanmıyorum. Yine de emin olalım.

Banada oluyorda fakat benimki laptop. Acaba sorunun cpu'nun soğutması yetersiz kaldığından kaynaklanıyor olabilirmi ?
Ben de senin gibi düşünüyorum fakat bu sorun olabileceği yüzünden harici fan taktırıp 100 TL ek para aldılar bizden zaten.

MSI Afterburner indirip oyun içinde sıcaklık değerlerine, kullanım yüzdelerine bir bak. RAM'den dolayı olacağını sanmıyorum. Yine de emin olalım.
Normal sıcaklık değerlerini yazarsan daha doğru bir sonuç çıkarabilirim.

İşlemci kolay kolay donma yapmaz ama 65-70 arası tutmak daha iyi olacaktır.
Ekran kartı da 60-75 arası ideal olacaktır. 80-85'e kadar yine sıkıntılı hale gelmez.
Oyunlar HDD'de kurulu ise HDTune programı ile HDD'nin durumuna da bir bakın.
Başka güç kaynağı ile deneyebiliyorsanız, başka güç kaynağı ile de bir deneyin. Belki besleyemiyordur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı