Bilgisayarın oyun oynarken donması

Umut Özgan

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda sadece LoL var ve tek oynadığım oyun bu. Yaklaşık 1 hafta önce bilgisayara format attım ve oyunda sürekli donup kalmaya başladı. Sadece bilgisayarı kapatıp açtığımda düzeliyor hiç yanıt vermiyor. Ekran kartı falan sıcaklığı normal derece ısınma yok. Oyun için en iyi grafiklerde 150 - 200 FPS alıyorum. Bilgisayar bazen takılıyor ve geri geliyor. Bazende takılıyor ve öylece kalıyor. Sizce neden olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem özelliklerinizi tahmin edeceğiz sanırım..

Driver'ları kontrol edin, RAM kullanımına bakın. Arka planda çalışan uygulamalara bakın. Oyun donduğu anlarda görev yöneticisinden RAM, CPU ve Bellek kullanım yüzdelerine bakın.

Sistem özelliklerinizi tahmin edeceğiz sanırım..

Driver'ları kontrol edin, RAM kullanımına bakın. Arka planda çalışan uygulamalara bakın. Oyun donduğu anlarda görev yöneticisinden RAM, CPU ve Bellek kullanım yüzdelerine bakın.

Kusura bakmayın ceza almıştım ancak yazabildim.

Ekran kartım Nvidia Ge Force 9800 GT 1GB 256 bit

İşlemcim AMD phenom II X4 3.4 GHz

12 GB DDR3 1666 MHz ram

750W Cooler Master PSU

Bu sorun daha önce yoktu yani işlemci veya ram kullanımıyla bir ilgisi yok. Zaten böyle bişey olsa 150 FPS almam oyundan. O anda hiçbir şeye bakamıyorum bilgisayar donup kalıyor. Ekran kartından bir cızırtı geliyor bu yüksek FPS değerlerinde olan birşeymiş. Bu ses kesilir kesilmez bilgisayar donuyor ve bir daha yanıt vermiyor.

Sürücüleri tekrar en güncel olanı yükle. Sorun devam ediyor ise, sorun işlemci de.

Ekran kartı en güncel sürücülerde. Windows'da aynı şekilde hep güncel tutarım.Fakat sisteme AMD HD 5400 taktığımda böyle bişey olmadığını farkettim düşük FPS versede sistem kitlenmiyor.

Bu tarz sorunlar, işlemcinin ısınmasından ve genellikle ses kartından kaynaklanıyor. İlk duyduğumda bende şaşırmıştım, aynı sorun başıma geldiğinde anladım. Ses kartının sürücüsünü kaldır kur.

Bu tarz sorunlar, işlemcinin ısınmasından ve genellikle ses kartından kaynaklanıyor. İlk duyduğumda bende şaşırmıştım, aynı sorun başıma geldiğinde anladım. Ses kartının sürücüsünü kaldır kur.

Söylediğiniz şey çok mantıklı geldi. Sebebi şu; Ben bilgisayarda kulaklıkla müzik dinlemeyi severim ve ekolayzeri kontrol etmek için Realtek HD Audio programını sonradan yüklemiştim ve bundan sonra olması ihtimal. Tekrar denicem. Şimdiden teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı