Bilgisayarın oyun oynarken ısınması

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler arkadaşlar. Daha önceden bu sorun yoktu, yeni yeni olmaya başladı. ASUS GPU TWEAKII programına göre normal zamanlarda 38 ile 37 derece arasında değişiyorken oyun oynadıgım zamanlar 45 ile 50, belki de biraz daha yüksek dereceyi bulabiliyor.

Kasanın içini açtıgım zaman da kasa fanımın düzgün çalışmadığını fark ettim. Bazenleri yavaş dönüyor, bazenleri hiç dönmüyor. Döndüğü zamanlarda ise yine ısınma problemi oluyor. Oyun oynarken, Youtube gibi sayfalarda herhangi bir video izlerken anlık donmalar oluyor. Bu donmalar ile birlikte de garip bir cızırtı sesi geliyor. Bu fanı değiştirsem acaba sorun çözülür mü? Daha önce başına böyle bir olay gelen var mı acaba?

Bahsettiğiniz sıcaklık cpu için ise son derece normal, fan derken hangi fandan söz ediyorsun? Ön fan, arka fan, işlemci fanı mı? Fanı değiştirmek elbette ısıyı dağıtmada önemli değişiklik yapacaktır.
İşlemci modeliniz, kasa modeliniz nedir?

İşlemci fanını değiştirmeden önce söküp iyice temizleyin, termal macunu yenileyip tekrar deneyin. Halen sıcaklık değerleri yüksek ise fan değiştirmekte fayda olabilir. Yazdığınız sıcaklık değerleri de gayet normal değerler.

Bahsettiğin sıcaklık değerleri gayet güzel. Bir sıkıntı yok. Günümüzde gerek gürültü önleme, gerekse enerjiden tasarruf için ekran kartı fanları 55-60 derecelerde çalışmaya başlarlar. Çok yavaş döndüğünde dönmesi için gereken sıcaklığa yeni girmiştir.

Bahsettiğiniz sıcaklık cpu için ise son derece normal, fan derken hangi fandan söz ediyorsun? Ön fan, arka fan, işlemci fanı mı? Fanı değiştirmek elbette ısıyı dağıtmada önemli değişiklik yapacaktır.
Güç kaynağının hemen altında buluınmakta. Kasanın arkasında bulunuyor. 120mm'lik Fan. Resim de atabilirim isterseniz eğer.
Bu arada kasa modelimi bilmiyorum malesef. İşlemcim ise : I5 3470 3.20 GHz

Bahsettiğiniz sıcaklıklar neredeyse normalin bile az altında, problemi anlayamadım? Fanlar çoğu yeni sistemde sürekli çalışmaz sadece belli sıcaklık seviyelerini geçtiği zaman sistemi normal sıcaklığa döndürmek için dönmeye başlar.

Bahsettiğiniz sıcaklıklar neredeyse normalin bile az altında, problemi anlayamadım? Fanlar çoğu yeni sistemde sürekli çalışmaz sadece belli sıcaklık seviyelerini geçtiği zaman sistemi normal sıcaklığa döndürmek için dönmeye başlar.
Problemim şu ki : ( Bana göre ) pc ısındığında fark edilecek şekilde kasmalar yaşıyorum. Gerek oyun oynarken, gerekse Youtube'de takılrken ciddi kasmalar yaşıyorum. Ve bu kasmalar ile birlikte rahatsız edici cızırtı sesleri geliyor. Sonuç olarak pc yi rahat kullanamıyorum. İlk başda HD'den kaynaklanıyordur diye düşündüm. Bir program aracılığı ile yaklaşık 3 saat süren tarama sonucu HD'de herhangi bir sorun gözükmedi.

Ardından kasanın tozunu alıyım derken farketitm ki fanımın teki çalışmıyordu. Bazenleri yavaş dönüyordu bazenleri hiç çalışmıyordu. Buradan çıkardım hocam sıcaklıktan dolayı olduğunu. Fakat fan şuan normal bir şekilde çalışıyor. Arada hala dediğim kasmalar oluyor. Fakat eskisi gibi sıkca olmuyor. 1 Saatte bir oluyor gibi...
Ek olarak: GPU TWEAKII Programı aracılığı ile Ekran Kartı fanlarımı %90 hızında çalıştırdğım zaman sanki biraz daha iyi oluyormuş gibi duruyor. Fanlar çalıştığı zamanlar (Oyun oynamazken) GPU Sıcaklık drecem 30'lu derecelerde geziyor. Kapattığım zaman çok bi değişiklik olmuyor oyuna girmediğim süre fakat Browserimde olsun, masaüstünde olsun ufak tepek kasmalar olabiliyor. Browserimde herhangi bir sayfaya girrdiğim zamanlar bir süre bekletiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı