Bilgisayarın Sesi Kısıldı

Aydın85

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar hepinize merhaba, benim sorunum şöyle başladı.
Bu akşam bilgisayarı temizlemek maksadıyla içini açtım, ekran kartını vs. tüm bileşenleri söktüm. İşlemci üstündeki fanı temizleyeyim derken fan ayakları çıt dedi ve elimde kaldı. Olay sonrası elimde termal macun ve yeni fan olmadığı için anakartı söküp bilgisayarcıya götürdüm sağ olsun 2 dakikada bir fan takıverdi yerine. Eve getirip anakartı yerine montajladım ve tüm parçaları çıkardığım şekilde yerine taktım. Yalnız daha önceden bilgisayarımda bir problem vardı Front Paneldeki 2 adet USB girişi ve 2 adet jak girişi çalışmıyordu, hazır el atmışken ona da bir bakayım dedim, baktım ki ön panel kabloları anakarta bağlı değilmiş. Önceden anakart kitapçığından bakarak front panel bağlantı pinlerini buldum bağladım ve USB bağlantısını yaptım sonra PC'yi toplayıp çalıştırdım. Ön paneldeki USB ve jakları kontrol ettim çalışıyor ama sorun şu ki hem ön paneldeki hem de arka paneldeki jaklara hoparlörü bağladığımda ses çok az geliyor, hem hoparlör hem kulaklık ile test ettim(neredeyse duyulmuyor fan sesinden...). Ayrıca klavye üstündeki Mute tuşuna bastığımda önceden kapanırdı ses şimdi çalmaya devam ediyor ve çok az da olsa yükseliyor, bir şeyler mi çakıştı ne oldu anlayamadım. Bilgisayarı parçalamadan önce böyle bir problem yoktu canavar gibi ses geliyordu hoparlörden, akşam saat 8'den beri internet üzerinden araştırma yaptım okumadığım forum, makale vs. kalmadı ama sorunu çözemedim..

Denediğim yöntemler :

• İlk olarak Realtek driverini kaldırıp tekrar yükledim olmadı(belki 7-8 kere silip yükledim olmadı)
  • BIOS'tan Front Panel audio settings gibi bir şey var birisi onu AC97 yapın demiş onu da denedim olmadı

Yardımcı olabilirseniz mutlu olurum hepinize iyi geceler.

• Anakart : ASUS p5KPL AM SE
  • İşletim sistemi : Win 7 32 bit

Acaba extra taktığım kablolar ile mi alakalı diye ön panelin takmış olduğum kablolarını söküp eski haline getirdim yine değişen bir şey olmadı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sayın Enes Durmaz yardımınız için teşekkür ederim.Lakin ne yaptıysam olmadı..
Yönetici arkadaşlar sizden de yazım ve imla hataları için özür dilerim..

Konuyu merak eden arkadaşlar varsa da sorunu çözdüm.Gidip 20 liraya USB ses kartı aldım hoparlörü ona bağladım sorun kalmadı. ;)

Paranın çözmediği sorun yoktur ama ben şu an o girişlerin neden çalışmadığını merak ediyorum. Elime olsa 2-3 gün kurcalardım onu.

Paranın çözmediği sorun yoktur ama ben şu an o girişlerin neden çalışmadığını merak ediyorum. Elime olsa 2-3 gün kurcalardım onu.

Hocam bence girişler ile alakalı değil. Neden derseniz hem arka, hem de ön girişten aynı şekilde çok az ses geliyor ki ön girişleri bu zamana kadar hiç bağlamamıştım. Bozuk olma ihtimali yok yani. Bence, ön girişleri aktif edeyim derken anakarta hasar verdim sanırım. Artık transistörü mü yandı ? Yoksa iletken yollara mı bir şey oldu ? O kadar teknik bilgim yok benimde. Artık alt yazılı film izlemekten ve dudak okumaya çalışmaktan gına geldiği için böyle bir çözüm ürettim. :) :D :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı