Bilgisayarın sıcaklığı nasıl düşürülür?

oweNNNz

Picopat
Daha fazla  
Masaüstü PC kullanıyorum ve kasam masanın alt kısmında sağı solu kapalı bir alanda. Yan kapağı kapalı bir şekilde işlemci ve ekran kartı fanı hariç 1 adet egzoz kasa fanı bulunmakta. Ancak çok ısınıyor ve işlemcim yük altında 90 92 dereceleri görüyor. Adana gibi bir yerde yaşıyorum. Kasanın yan kapağını açıp masanın üstüne koymak faydalı olur mu? Tecrübe eden varsa cevabını beklerim.

Masaüstü PC kullanıyorum ve kasam masanın alt kısmında sağı solu kapalı bir alanda. Yan kapağı kapalı bir şekilde işlemci ve ekran kartı fanı hariç 1 adet egzoz kasa fanı bulunmakta. Ancak çok ısınıyor ve işlemcim yük altında 90 92 dereceleri görüyor. Adana gibi bir yerde yaşıyorum. Kasanın yan kapağını açıp masanın üstüne koymak faydalı olur mu? Tecrübe eden varsa cevabını beklerim.

Bunlar dan önce iç durumu nasıl? Tozlar dan arındırıldı mı? Termal macunları yenilendi mi?

Ceyhandayım egzoz fanı yağsız olduğundan dönmüyor kasanın kapağı açık. Ekran kartımda sadece soğutma bloğu var(hd 5450 1gb). İşlemcim ise ortalama 74 derecelerde. Sağlam bir termal macun aldınız mı iş çözülür hocam

Ceyhandayım egzoz fanı yağsız olduğundan dönmüyor kasanın kapağı açık. Ekran kartımda sadece soğutma bloğu var(HD 5450 1GB). İşlemcim ise ortalama 74 derecelerde. Sağlam bir termal macun aldınız mı iş çözülür hocam.

Peki kasanız masanın üzerinde mi ve kasanızda kaç fan var?

Evet termal macununu bilgisayarcı yaptı ne marka sürdü bilmiyorum, ekran kartı ve kasa içi genel temizliğide yapıldı.

Öncelikle şöyle başlayın. Kasayı masanın üstüne alın ama kapağı açmayın. Bakalım sıcaklıklar düşecek mi kontrol edin. Eğer düşerse altta durması hava akışını önlüyor olabilir.

Kasanın kapaklarını kesinlikle sökmeyin, hava akışını bozarsınız. Kasayı masanın üstüne koyun, her tarafının açıkta olmasını, masa altı, çekmece gibi yerlerde hava akışından yoksun kalmamasını sağlayın. Kasanın içini ve hava filtrelerini basınçlı havayla tozdan arındırın; işlemci ve yapabiliyorsanız grafik kartının termal macunlarını yenileyin. Bütçeniz varsa sıvı soğutma almayı da düşünebilirsiniz.

Öncelikle şöyle başlayın. Kasayı masanın üstüne alın ama kapağı açmayın. Bakalım sıcaklıklar düşecek mi kontrol edin. Eğer düşerse altta durması hava akışını önlüyor olabilir.

Tamamdır. Yan kapağını açmak pek mantıklı gelmiyor ama kasam da eski tip olduğu için hava akışının çok iyi olduğunu sanmıyorum. Eğer derecelerde farklılık olmazsa yan kapağı açık bırakırım.

Geri
Yukarı