Bilgisayarla ilgilenmek istiyorum

SinanPalan

Hectopat
Daha fazla  
Mesleğimi yazılım mühendisliği olarak seçmek istiyorum. Şu an 9. sınıf öğrencisiyim, üniversiteye gitmeden başlangıç programlar yada herhangi bişey önerirmisiniz? Nasıl başlamalıyım? Hangi programlarla? Neler öğrenmeliyim ? Biraz fikir verirmisiniz ?

En temelinden C# ve HTML dillerini öğrenmekle başlayabilirsin.
Grafik Animasyon programları kullanmaya başlayabilirsin.
Veritabanları hakkında biraz bilgi edinmeye başlayabilirsin.

9. sınıf öğrencisiysen önünde 1 sene boş vaktin var demektir. 10. sınıfta C# programlama dili ile başlarsınız, mantığını kavrayana kadar zorluk çekmek istemiyorsan şimdiden çalışmaya başla. Yani ilk C# ile başla. Veritabanlarını kullanmayı öğren, SQL nedir ne değildir biraz araştır.
Aynı zamanda grafik derslerin de olur, en temelinden Adobe ile resim düzenlemeyi öğren, 11. sınıfta animasyon yapmayı öğrenirsin.

11. sınıfta HTML ,CSS, C#, veritabanları ve grafik animasyonunu iyice birleştirmen gerekecek .NET ile. Yani 11. sınıfta ortaya bir yem atmaya başlayacak seviyeye gelirsin.

Zaten 12. sınıf staj ve üniversite sınavları ile yeterinde toprak altına gömülüyor, ondan sonrası iyi bir üniversite hayali olur.
İyi bir üniversite için de matematik-geometri-fizik-kimya gibi derslere çalışmak gerek.
Zira meslek lisesinde okuyan öğrenciler bu derslerden aşırı yoksun 3 sene geçiriyor.
Bu işi gerçekten seviyorsan inan bana çektiğin çileye değer, bunca şeyi öğrenmeye çalışırken insanlardan uzaklaşıp monitörlere gömüleceksin tahminen :)

Adsız.jpg

Yazılım, seni 20 küsür inçlik dikdörtgen plazmaya hapseder (Tabiri caizse). Ben Bilgisayar Mühendisliği istiyorum donanım benim için biraz daha önemli, Technopat bana çok şey öğretti, şaka yapmıyorum 3 aya kadar GTX680 ne ya falan diyordum şimdi sıkıntıdan sistemler topluyorum. Donanım seni biraz daha sosyal yapar. Nasıl sosyallik dersen oluyorsun işte anlatılmaz :)

En temelinden C# ve HTML dillerini öğrenmekle başlayabilirsin.
Grafik Animasyon programları kullanmaya başlayabilirsin.
Veritabanları hakkında biraz bilgi edinmeye başlayabilirsin.

9. sınıf öğrencisiysen önünde 1 sene boş vaktin var demektir. 10. sınıfta C# programlama dili ile başlarsınız, mantığını kavrayana kadar zorluk çekmek istemiyorsan şimdiden çalışmaya başla. Yani ilk C# ile başla. Veritabanlarını kullanmayı öğren, SQL nedir ne değildir biraz araştır.
Aynı zamanda grafik derslerin de olur, en temelinden Adobe ile resim düzenlemeyi öğren, 11. sınıfta animasyon yapmayı öğrenirsin.

11. sınıfta HTML ,CSS, C#, veritabanları ve grafik animasyonunu iyice birleştirmen gerekecek .NET ile. Yani 11. sınıfta ortaya bir yem atmaya başlayacak seviyeye gelirsin.

Zaten 12. sınıf staj ve üniversite sınavları ile yeterinde toprak altına gömülüyor, ondan sonrası iyi bir üniversite hayali olur.
İyi bir üniversite için de matematik-geometri-fizik-kimya gibi derslere çalışmak gerek.
Zira meslek lisesinde okuyan öğrenciler bu derslerden aşırı yoksun 3 sene geçiriyor.
Bu işi gerçekten seviyorsan inan bana çektiğin çileye değer, bunca şeyi öğrenmeye çalışırken insanlardan uzaklaşıp monitörlere gömüleceksin tahminen :)

Eki Görüntüle 23284
Anadolu lisesindeyim Bahçeşehir üniversitesini hedefliyorum sizce iyimi yazılım mühendisliğii konusunda bir fikriniz varsa paylaşırmısınız?

Bilgisayar mühendisliği anaokulu öğretmenliğine benzemez, tahinin çıkan okula gidip ders anlatmazsın.
Tamamen senin girişimine ve kendini göstermene bağlı, iyi yerlere gelmek için biraz tecrübe gerekiyor.

Anadolu mesleğe yönelirsen 18 yaşına girdiğinde iş tecrübesi olan ve birkaç programlama dili bilen, kendi sitesini yapabilen, görsellerini, animasyonlarını hazırlayabilen, bilgisayardan anlayan birisi olursun. Ancak bilişim derslerinin yok ettiği ders açıklarını da kapatmaya çalışman gerekir aynı benim gibi.

Anadolu okursan ise 18 yaşına kadar derslerini görürsün ve üniversite sınavlarında çok zorlanmazsın ancak ne iş tecrüben olur ne de bir bilgin.
Yani Anadolu lisesi için hayat üniversitede başlar.

Anadolu meslek için üniversite hayatının 2. baharı olur, yine programlamaya tam gaz devam eder hatta stajyer olarak bile çalışabilir, bol bol referans edinebilirsin. Artık üniversiten bitince de sırtını bir firmaya dayamak kalıyor.

Ben daha liseden sırtımı dayamaya çalışıyorum :) İnşallah ayağım kaymaz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı