Bilgisayarlar elektrik faturasına nasıl bir etki yapar?

Daha fazla  
Merhaba, kendime 750W altın güç kaynaklı bir RTX 4070 sistem aldım. Hafta içi her gün 1 saat, hafta sonu her gün 3 saat civarında oynuyorum. Elektrik faturasına nasıl bir etki yapar?
Faturayı öğrenmek için başka parçalarımı söylemeli miyim? İstiyorsanız yazabilirim.

Merhaba, kendime 750W altın güç kaynaklı bir RTX 4070 sistem aldım. Hafta içi her gün 1 saat, hafta sonu her gün 3 saat civarında oynuyorum. Elektrik faturasına nasıl bir etki yapar?
Faturayı öğrenmek için başka parçalarımı söylemeli miyim? İstiyorsanız yazabilirim.

Fazla tutmaz ben günde 10-15 saat giriyorum elektrik faturası 600 TL civarı geliyor.

Dişe dokunur bir etkisi olmaz. RTX 4070 taş çatlasın 180-200W çeker kalan parçaların da tüketimiyle olsun sana 300-350W maksimum. Bu da sistem sistemi 3 saat boyunca full yüke sokarsan.

Günde 3 saat kullanmak hiçbir şey onu. Odanın ampulu bile daha çok etki eder faturaya.

Öneriniz var mı?

Bu işini görür ama günde 1 saat bir şeye etki etmez, evdeki eşyalar daha fazla yakar ondan.

TL olarak ne kadar tutuyor derseniz, hesaplaması aslında çok kolay.

Bilgisayar saatlik 300watt çeksin desek, haftada 3300, ayda kabaca 15000 deriz. Yani ayda 15kWh. Elektrik faturanıza bakıp 1kWh için kaç TL ödediğinizi öğrenin, 1.7 ile 2.5 TL arasında değişiyor diye hatırlıyorum. Totalde 40 TL civarı elektrik tüketmiş olur.

Fazlasıyla kabaca bir hesap ama fikir edinmek için yeterli diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı