Bilgisayarın elektrik faturasına etkisi nasıl hesaplanır?

Little Doge

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.

Yeni zamlarla birlikte elektrik faturası hayli kabarmış durumda.
Bilgisayar ve monitörümün sizin yardımlarınızla birlikte kaç TL harcadığını öğrenmek istiyorum.
Anakart, fanlar, kasanın güç düğmesinin ışığı, M.2 SSD, mouse, klavye ve bunların LED aydınlatmaları gibi parçalar önemsenecek kadar elektrik faturasına etki eder mi bilmiyorum fakat ailecek bütün parmaklar benim bilgisayarımı işaret ediyor. Bütün parçaları tek tek yazacağım.
Bilgisayarı her gün 14 saat civarı kullanıyorum.

-Anakart: ASUS ROG STRIX B550-E RGB
-İşlemci: R7 5700G
-RAM: Kingston HyperX Fury 2x8 3600 MHz RGB
-SSD: Samsung 980 Pro 1 TB
-SSD: Kingston A400 240 GB
-İşlemci soğutucu: Cooler Master MasterAir MA620M RGB ve içinde SF120R fan var.
-Kasa: Cooler Master MasterCase Pro 5 ve üç adet 650-1200 RPM DC fanlar var.
-Mouse: Logitech G502 Hero RGB
-Klavye: Logitech G213 RGB
-Şerit LED: Lian Li LAN2-2X RGB LED
-Monitör: HP w1907v
-Güç Kaynağı: ASUS ROG STRIX 650g 80+ Gold

Son düzenleme:
Hocam ben de tam bilmiyorum fakat sabah 8'de kalkıp akşam 10'a kadar oynuyorum ve 350 380 TL geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
BU SİTEYE GİR
Bilgisayarınızın donanım özelliklerini girin
  • Çıkan Watt değerini günlük ortalama saat kullanımınız ile çarpın (Örn: 313 x 8 = 2.504 Watt),
  • Çıkan sonucu 1000'e bölüp kW değeri elde edin (Örn: 2.504 / 1000 = 2,504 kW),
  • Bu değeri kW başına ortalama ücret ile çarpın (Örn: 2,504 x 0,70 = 1,75 TL),
  • Bilgisayarın günlük bazda faturaya etkisini hesapladın
  • Şimdi bunu aylık baza çevirmek için 30 ile çarpın (Örn: 1,75 TL x 30 = 52,5 TL),

Bu şekilde aylık kullanımı hesaplayabilirsin.

BU SİTEYE GİR
  • Çıkan Watt değerini günlük ortalama saat kullanımınız ile çarpın (Örn: 313 x 8 = 2.504 Watt),
  • Şimdi bunu aylık baza çevirmek için 30 ile çarpın (Örn: 1,75 TL x 30 = 52,5 TL),

Bilgisayar boşta az güç tüketirken yük altında çok güç tüketir, sizin bu söylediğiniz metod güç kaynağının kaç watt olması gerektiğini hesaplamak için kullanılabilir. 650Watt bit güç kaynağı açık kaldığı sürece 650Watt tüketmez.
@Little Doge Faturaya ne kadar yansıyacağını anlamak için güç kaynağından gelen elektriği hesaplamak için gerekli ekipmanı alıp boşta ve yük altında olan değerleri hesaplamanız gerek, bu iş de size paraya mâl olacak. Sizin yerinizde olsam bilgisayar kullanmayan bir komşum ile karşılaştırırdım.
Cevabınızı verebildiysem çözüm olarak raporlarsanız sevinirim.

Bilgisayar boşta az güç tüketirken yük altında çok güç tüketir, sizin bu söylediğiniz metot güç kaynağının kaç watt olması gerektiğini hesaplamak için kullanılabilir. 650watt bit güç kaynağı açık kaldığı sürece 650watt tüketmez.
@Little Doge faturaya ne kadar yansıyacağını anlamak için güç kaynağından gelen elektriği hesaplamak için gerekli ekipmanı alıp boşta ve yük altında olan değerleri hesaplamanız gerek, bu iş de size paraya mâl olacak. Sizin yerinizde olsam bilgisayar kullanmayan bir komşum ile karşılaştırırdım.

Böyle bir şeyi öğrenmek için para mı harcayacak hiçbir şekilde net bir hesaplama zaten yapılamaz bu söylediğim yöntem ortalama güç tüketimini hesaplar.

Geceleyin millet yattığında PC’nin bulunduğu oda harici tüm şalterleri indir. Sonra git sayaca bak, kaydet. Sonra 20 dk oyun oyna, sayaçtaki sayıyı tekrar kaydet. Son eksi ilk senin yirmi dk’de harcadığın elektrik. Sonuçu üçle çarp sonra da 2 lirayla. Çıkan sonuç bir saat kaç lira harcadığı.

Böyle bir şeyi öğrenmek için para mı harcayacak hiçbir şekilde net bir hesaplama zaten yapılamaz bu söylediğim yöntem ortalama güç tüketimini hesaplar.
Ya hocam ortalama falan hesaplayamaz, size boşta güç neredeyse harcamaz diyorum bana gelmiş ortalamadan bahsediyorsunuz. Ben de para harcaması taraftarı değilim, alternatif de belirttim zaten.

BU SİTEYE GİR

Siteden kontrol ettiğim kadarıyla saçma değerler çıktı veya ben hesaplamayı düzgün yapamadım.

Bilgisayar boşta az güç tüketirken yük altında çok güç tüketir, sizin bu söylediğiniz metod güç kaynağının kaç watt olması gerektiğini hesaplamak için kullanılabilir. 650Watt bit güç kaynağı açık kaldığı sürece 650Watt tüketmez.
@Little Doge Faturaya ne kadar yansıyacağını anlamak için güç kaynağından gelen elektriği hesaplamak için gerekli ekipmanı alıp boşta ve yük altında olan değerleri hesaplamanız gerek, bu iş de size paraya mâl olacak. Sizin yerinizde olsam bilgisayar kullanmayan bir komşum ile karşılaştırırdım.
Anlıyorum. Sonuçta bir APU sistem kullanıyorum, ekran kartım bile yok. Eski monitörüm bile bilgisayarımdan daha fazla güç harcıyor olabilir. Günlük 14 saatin yarısı hafif oyunlar oynayarak geçiyor kabaca. Aylık kaç TL etki ettiğini öğrensem yeter.
Aşağıda verdiğim linkteki arkadaş gibi bir hesaplama yapılamaz mı?

Hocam size önerim donanım parçalarınızın ne kadar elektrik tükettiğini internetten bakın. 1000 Watt 1kW ediyor. Oyun oynadığınız süre ile o değerleri birleştirip kendinizce bir sonuç çıkarın. Elektrik faturanız ne kadar geliyor normalde?

@Carlosl Ne kadar komik, ha ha ha. Komik olmayan bir duruma gülme emojisi atarak kendinizi komik duruma düşürüyorsunuz.

Hocam size önerim donanım parçalarınızın ne kadar elektrik tükettiğini internetten bakın. 1000 Watt 1kW ediyor. Oyun oynadığınız süre ile o değerleri birleştirip kendinizce bir sonuç çıkarın. Elektrik faturanız ne kadar geliyor normalde?
Hocam o dediğinizi ben yapabilsem zaten konu açmazdım. Elektronikten pek anlayan birisi değilim. Güç kaynağı ne kadar güç çekiyor, mesela anakartın RGB ışıkları ne kadar harcıyor, işlemcim oyun oynarken kaç watt tüketiyor bilmiyorum. Özellikle de monitör.
Normalde 240 civarı gelen fatura, bugün 342 TL geldi zamdan dolayı.

Geri
Yukarı