Bilgisayarın elektrik faturasına etkisi nasıl hesaplanır?

Hocam o dediğinizi ben yapabilsem zaten konu açmazdım. Elektronikten pek anlayan birisi değilim. Güç kaynağı ne kadar güç çekiyor, mesela anakartın RGB ışıkları ne kadar harcıyor, işlemcim oyun oynarken kaç watt tüketiyor bilmiyorum.
Normalde 240 civarı gelen fatura, bugün 342 TL geldi zamdan dolayı.
340 TL çok fazla, bu sizin bilgisayarınız ile alakalı bir şey olamaz. Evde elektrik harcayan neler var? Televizyon, çamaşır/bulaşık makinesi, televizyon, şarj cihazları çok kullanılıyor mu?

340 TL çok fazla, bu sizin bilgisayarınız ile alakalı bir şey olamaz. Evde elektrik harcayan neler var? Televizyon, çamaşır/bulaşık makinesi, televizyon, şarj cihazları çok kullanılıyor mu?
Benim bilgisayarımla ilgili olmadığından eminim zaten. Bu aralar fırın çok kullanıldı fakat müşteri hizmetlerine göre zam gelmiş. Evdekiler benden hesap sorduğu için onlara bilgisayarın kaç TL harcadığını en azından ortalama olarak göstermek istiyorum. Wattmetre olan priz biraz pahalı.
Başka türlü nasıl ölçebilirim?

Hocam size önerim donanım parçalarınızın ne kadar elektrik tükettiğini internetten bakın. 1000 Watt 1kW ediyor. Oyun oynadığınız süre ile o değerleri birleştirip kendinizce bir sonuç çıkarın. Elektrik faturanız ne kadar geliyor normalde?

@Carlosl Ne kadar komik, ha ha ha. Komik olmayan bir duruma gülme emojisi atarak kendinizi komik duruma düşürüyorsunuz.

"Sizin yerinizde olsam bilgisayar kullanmayan bir komşum ile karşılaştırırdım"

Diyerek bilginizi belli ettiniz zaten. Uzatmaya gerek yok bence sanki 2 evin elektrik ihtiyacı aynı olacakmış gibi düşünmeniz... :)

Hocam ağır oyunlar oynamadığınızı söylemiş siniz %30 kullanımda işlemciniz 20W olarak saysak 5W fanların tanesi yakıyor ortalama SSD ve RAM'lerede 5'er watt desek monitör 25 watt desek klavye mouse vb 5'er watt desek ortalama 110 watt gibi bir değer çıkıyor bu değer %30 kadar işlemci kullanan oyunlarda harcadığınız kaba taslak bir değer.
110 X günlük oyun oynadığınız saat sayısı X 2TL boşta ise sisteminiz ortalama 50 60 watt yakacaktır. Örneğin 8 saat oyun oynayıp 6 saat boşta video vb izliyorsaniz hesabı şöyle olur 110 X 8 = 880W 60 X 6 = 360W = 1240W elektrik harcarsınız günlük 2.5 TL gibi bir rakam yapar günlük.

Hocam ağır oyunlar oynamadığınızı söylemiş siniz %30 kullanımda işlemciniz 20W olarak saysak 5W fanların tanesi yakıyor ortalama SSD ve RAM'lerede 5'er watt desek monitör 25 watt desek klavye mouse vb 5'er watt desek ortalama 110 watt gibi bir değer çıkıyor bu değer %30 kadar işlemci kullanan oyunlarda harcadığınız kaba taslak bir değer.
110 X günlük oyun oynadığınız saat sayısı X 2TL boşta ise sisteminiz ortalama 50 60 watt yakacaktır. Örneğin 8 saat oyun oynayıp 6 saat boşta video vb izliyorsaniz hesabı şöyle olur 110 X 8 = 880W 60 X 6 = 360W = 1240W elektrik harcarsınız günlük 2.5 TL gibi bir rakam yapar günlük.
Bilmediğimden soruyorum, neden 2 TL ile çarptınız?

Yeni konular

Geri
Yukarı