Bilgisyarda virüs olduğu nasıl kesin bir şekilde anlaşılır?

İşteyim, müsait olduğumda konuya açıklık getireceğim. Akşam saatlerinde unutma ihtimalime karşı beni tekrar etiketleyin.

@Cyberbug 2077 @Fıratt_To

Evet, kısaca açıklayacağım.

Güvenli modda taramayı, tespit varsa ancak silinemiyorsa, AV motorunun çalışmasına engel oluyorsa öneriyoruz. Sistemde net olarak bir sorun yoksa güvenli modda tarama yapmak tamamen zaman kaybıdır.

Normal oturumda tarama yapmak günümüzde en kısa ve kesin çözümdür. AV Motorlarının bulut desteği sayesinde istihbarat ağlarından aldıkları bilgiler ile birlikte hızlı ve efektif bir tarama yapmalarını isteriz, bu sayede veritabanında bulunmuyorsa dahi davranışsal analiz sonucu tespit edilebilsin.

Yani;
  • Bir güvenlik uzmanı size güvenli modda tarama yapın demediği sürece yapmayın.
  • Normal modda yapılan taramalardan kaçabilecek bir zararlıya denk gelmek için tüm korumaları kapatmanız, virüs olduğu bilinen dosyaları bile bile yürütmeniz veya doğrudan hedef alınmanız gerek. Normal bir ev kullanıcısının da hedef alınmasını gerektirecek bir durum yok.
@Cyberbug 2077 Güvenlik konusunda kaygı bozukluğunuz var bu arada. Bu kadar yoğun şekilde güvenlik alanında endişelenmek sağlıklı ve normal değil.

Son düzenleme:
İşteyim, müsait olduğumda konuya açıklık getireceğim. Akşam saatlerinde unutma ihtimalime karşı beni tekrar etiketleyin.

Güvenli modda taramayı, tespit varsa ancak silinemiyorsa, av motorunun çalışmasına engel oluyorsa öneriyoruz. Sistemde net olarak bir sorun yoksa güvenli modda tarama yapmak tamamen zaman kaybıdır.

Normal oturumda tarama yapmak günümüzde en kısa ve kesin çözümdür. Av motorlarının bulut desteği sayesinde istihbarat ağlarından aldıkları bilgiler ile birlikte hızlı ve efektif bir tarama yapmalarını isteriz, bu sayede veritabanında bulunmuyorsa dahi davranışsal analiz sonucu tespit edilebilsin.

Yani;
  • Normal modda yapılan taramalardan kaçabilecek bir zararlıya denk gelmek için tüm korumaları kapatmanız, virüs olduğu bilinen dosyaları bile bile yürütmeniz veya doğrudan hedef alınmanız gerek. Normal bir ev kullanıcısının da hedef alınmasını gerektirecek bir durum yok.
@Cyberbug 2077 güvenlik konusunda kaygı bozukluğunuz var bu arada. Bu kadar yoğun şekilde güvenlik alanında endişelenmek sağlıklı ve normal değil.

Hocam bende tespit varsa ama silinemiyorsa güvenli modda tarama yapılabileceğini söylemiştim ve normal bir kullanıcının bu durumla karşılaşmasının oldukça düşük olduğunu belirtmiştim ama galiba benim dediğim tam açıklayıcı olmamış. Siz en iyi şekilde anlatmışsınız benim içinde yararlı oldu.

Hocam bende tespit varsa ama silinemiyorsa güvenli modda tarama yapılabileceğini söylemiştim ve normal bir kullanıcının bu durumla karşılaşmasının oldukça düşük olduğunu belirtmiştim ama galiba benim dediğim tam açıklayıcı olmamış. Siz en iyi şekilde anlatmışsınız benim içinde yararlı oldu.
Çok nadiren bu maddelerin dışına çıkıp doğrudan izole ortamlarda tarama yaparız. Bu da zaten kurumsal operasyonlarda gerçekleşiyor. Aynı ağa saldıran ransomware zararlıları için yapıyoruz bunu, ev kullanıcıları için değil zaten.

Normal modda yapılan taramalardan kaçabilecek bir zararlıya denk gelmek için tüm korumaları kapatmanız, virüs olduğu bilinen dosyaları bile bile yürütmeniz veya doğrudan hedef alınmanız gerek. Normal bir ev kullanıcısının da hedef alınmasını gerektirecek bir durum yok.
Hocam benim bilgisayarımda koruma kapalıyken bulaşmıştı virüs ve hem normal hem güvenli moddaki taramalarda gözükmüyor şuanda. Bu bahsettiğiniz "Normal modda yapılan taramalardan kaçabilecek zararlı" güvenli moddaki taramalarda her türlü tespit edilir mi?

Hocam benim bilgisayarımda koruma kapalıyken bulaşmıştı virüs ve hem normal hem güvenli moddaki taramalarda gözükmüyor şuanda. Bu bahsettiğiniz "Normal modda yapılan taramalardan kaçabilecek zararlı" güvenli moddaki taramalarda her türlü tespit edilir mi?
Hayır, böyle bir kesinlik söz konusu değil. Windows ortamında yapılan taramalarda tespit sağlanmıyorsa Kaspersky Rescue Disk gibi harici ortam taramalarını kullanmak gerekli.

Hayır, böyle bir kesinlik söz konusu değil. Windows ortamında yapılan taramalarda tespit sağlanmıyorsa Kaspersky Rescue Disk gibi harici ortam taramalarını kullanmak gerekli.
Hocam herhangi bir USB'ye sahip değilim ve yolculuktayım şuan bir süre eve dönemeyeceğim.

Abartı bir istek olacak sanırım ama bu konuda profesyonelseniz bilgisayarıma virüs bulaştıran linki sanal makine gibisinden bir ortamda test etme şansınız var mı?

Güvenli modda taramayı, tespit varsa ancak silinemiyorsa, av motorunun çalışmasına engel oluyorsa öneriyoruz. Sistemde net olarak bir sorun yoksa güvenli modda tarama yapmak tamamen zaman kaybıdır.

Normal oturumda tarama yapmak günümüzde en kısa ve kesin çözümdür. Av motorlarının bulut desteği sayesinde istihbarat ağlarından aldıkları bilgiler ile birlikte hızlı ve efektif bir tarama yapmalarını isteriz, bu sayede veritabanında bulunmuyorsa dahi davranışsal analiz sonucu tespit edilebilsin.

Yani;
@Cyberbug 2077 güvenlik konusunda kaygı bozukluğunuz var bu arada. Bu kadar yoğun şekilde güvenlik alanında endişelenmek sağlıklı ve normal değil.

Hocam teşekkür ederim açıklayıcı olmuş elinize sağlık ancak hocam virüslü olduğundan neredeyse emin olduğum bir crackli ISO dosyası kurmuş bilgisayarcı bilgisayara. Buradan bulaşan virüsler bulunamıyormuş diye biliyordum bundan dolayı da bu kadar sıkıntı ettim sizce anlattıklarımdan yola çıkarak güvenli modda (internet bağlı-bağlı değil) veya normal modda interneti kesip tarama yapmam gerekir mi?

@Dutchman

Hocam siz tespit edilemiyorsa demiştiniz zaten böyle bir durum olsa format bile atarım ancak daha tespit etmediği bir durumda formata kalkışmak istemedim.

Hocam vir cevabınız var mı? @Dutchman

Hocam konuyla alakasız olarak bir şey soracağım av yazılımın bloke edildiğini veya doğru çalışmasının engellendiğini nasıl anlayabilirim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı