Bilim kurgu kitap önerisi

Sanırım otostopçunun galaksi rehberi ile başlayacağım.

Farklı bir öneride bulunayım, fizik ve astronomi ve Kozmoloji'ye ilginiz varsa brian Green'in evrenin dokusu ve evrenin zerafeti kitaplarını da mutlaka okuyun. Kurgu değil gerçek bilim, okurken vay be diyeceğiniz birçok yerle karşılaşacaksınız. Fazla formül kullanmayan popüler bilim kitapları kategorisindedir ikisi de.

Kuantum ilginizi çekiyorsa da richard Feynmann'ın qed (kuantum elektrodinamiği, kedi ismiyle çevrilmişti Türkçeye) kitabı hepsini anlamayacak olsanız da okunmalı.

Hocam kafam allak bullak zaten bir de fiziğe kafa yorarsam iyice depresyona girerim. Biraz daha iyi bir dönemimde göz atarım.

Hocam kafam allak bullak zaten bir de fiziğe kafa yorarsam iyice depresyona girerim. Biraz daha iyi bir dönemimde göz atarım.

Anladım ama bu kitaplar listenizde bulunsun Brian Greene karmaşık konuları basitleştirebilen bir dile sahip, dediğim gibi formüllerle işin matematiğine değil genel mantığı kavratmaya çalışan kitapları var ve birçok farklı konudan güzel başlıklar var. Gerçek bilimin vaad ettiği veya ulaşmakta olduğu bilgilerin bilim kurgunun ötesinde çıkarımları içerdiğini göreceksiniz.

Bilim kurgu ben okuyamıyorum gerçek nerede bitiyor kurgu nerede başlıyor :) Ama bilim kitaplarında okuduklarım beni heyecanlandırıyor, özellikle son 20 yılda elde edilen bilgi birikimi bilim kurgucuların hayallerini de geride bırakabilecek noktalara geldi.

QED ise Kuantum fiziğinin genel mantığını anlamak için bir başyapıttır bence, Richard Feynmann'ın dehası hatrına mutlaka birgün okumayı deneyin. İlk başlangıç bölümleri özellikle harikadır sonrasında biraz işin matematiğine (aslında şekilmatiği diyeyim) girince devreler yanıyor.

Şimdiden iyi okumalar.

Bütçeniz yetmez ise bu kitabıda alabilirsiniz.

Bay Uzay Gemisi (Ciltli): Toplu Öyküler 1. Cilt Bay Uzay Gemisi (Ciltli): Toplu Öyküler 1. Cilt : Philip K. Dick, Berna Kılınçer: Amazon.com.tr: Kitap

@chaturanga hocam arkadaş yeni kitap okumaya başlıyacak, siz en ağır kitapları öneriyorsunuz bu çok yanlış.

Uyarınız için teşekkür ederim ama "yeni kitap okumaya başladığı" nerede yazıyor? Arkadaş bilim kurgu kitap önerisi istemiş,

Ben de bilim kurgu okuyan bir insanın bilimsel gerçeklere de ilgi duyabileceğini varsayıp (ki bu varsayımımın tuhaf olduğunu söylemeyeceksiniz umarım) bu önerilerde bulundum.

Bu arada önerdiğim kitaplar alanlarındaki en ağır kitaplar falan değil. Bu konuyu okuyup bu kitaplara ilgi duyabilecek diğer forumdaşları yanlış yönlendirmeyelim,

Brian Greene'in tavsiye ettiğim kitapları popüler bilim kitapları kategorisindedir ve Fizik, Astronomi ve Kozmoloji'ye ilgi duyan ama teoriyle matematikle uğraşmak istemeyip bu alanların geldiği aşamayı genel kültür seviyesinde öğrenmek isteyenler için birebir eserlerdir,

QED ise kuantum fiziği nedir temeli nedir merakı olan herkesin okuması gereken bir kitaptır ve yukarıda da belirttiğim gibi ilk birkaç bölümü özellikle bu kadar karmaşık bir konuyu neredeyse fizik hakkında ortaokul seviyesinde bilgisi olan birinin bile anlayabileceği düzeyde anlatmaktadır, Feynmann bunun ustasıdır zaten.

Ama ilerleyen bölümleri işin farklı bir boyutuyla ilgildir, Feynmann'ın icadı olan Feynmann diagramlarını basitten karmaşığa anlatmaktadır. O kısmı zaten anlamanın zor olduğunu belirttim.

Aslında QED Feynmann'ın ders serisinin kitaplaştırılmış halidir. İlk dersleri herkes tarafından kuantumun ne menem bir şey olduğunu temel seviyede de olsa anlamak isteyenlere en çok tavsiye edilen dersler arasındadır.

Hocam bu arada Nadirkitap'ta ikinci el kitaplara da bakabilirsiniz basılı halde okumak istiyorsanız daha uyguna bulmak için,

Mesela bir örnek,

Son düzenleme:
@chaturanga Kitap: Metro Kutulu Set 187TL
Bu mesajda söylemişti arkadaş, bilmemeniz normal, kusura bakmayın kafam karıştı.
Önerdiğiniz kitaplar oldukça ağır kitaplar arkadaş için uygun değil.

2. el kitap alması çok mantıklı olur bence de katılıyorum fikrinize, ama Otostopçunun galaksi rehberi alacaksa tek cilt olarak alması en mantıklısı.

@chaturanga Kitap: Metro Kutulu Set 187TL
Bu mesajda söylemişti arkadaş, bilmemeniz normal, kusura bakmayın kafam karıştı.
Önerdiğiniz kitaplar oldukça ağır kitaplar arkadaş için uygun değil.

2. el kitap alması çok mantıklı olur bence de katılıyorum fikrinize, ama Otostopçunun galaksi rehberi alacaksa tek cilt olarak alması en mantıklısı.

Hocam ısrarla oldukça ağır kitaplar diyorsunuz :) Bu kitapların hiçbirini okumadığınızı düşündürüyor bu ifadeniz. Son kez söylüyorum bu kitaplar ağır falan değil (QED'nin son bölümleri hariç) bu kitaplara ağır demek için Fizik, Astronomi ve Kozmoloji'yle uzaktan yakından ilgisiz olmak gerekir.

Dikkat ederseniz ben arkadaşımıza bu kitapları önerirken bunları okumazsanız olmaz, mutlaka okuyun, okumak zorundasınız, bırakın diğer önerileri bunları okuyun falan demiyorum. Öneri yaptığım mesajıma da "Fizik, Astronomi ve Kozmoloji'ye ilginiz varsa" diye başladığım ortada değil mi? Konu sahibinin ilgisi varsa bunları da okur ileride, yoksa bakmaz bile yüzüne bu kadar büyütülecek bir şey yok ortada. Yani yanlışlıkla bu kitapları okursa arkadaşımızın hayatı kaymayacak başına bir şey gelmeyecek rahat olun.

Fizik, Astronomi ve Kozmoloji konularıyla ilgili hiç bir insan bu kitaplara ağır diyemez, bu alanlarla ilgilenen ve bunlara ağır diyene gülerler kusura bakmayın.

Geri
Yukarı