Bilişim sistemleri mühendisliği vs yazılım mühendisliği

gutsyim

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Tercih dönemindeyiz ve iki üniversite arasında kaldım. (İstanbul'da yaşıyorum.)
Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği arasında kaldım.
Şu ana kadar araştırdığıma göre Kocaeli'nin kampüs ve iş/staj imkanları daha iyi deniliyor.
Celal Bayar Üniversitesinin ise eğitimi daha iyi deniliyor ama fakülte ve fakültenin olduğu yer lise havası veriyor.
Sorum şu:
Bilişim sistemleri mühendisi olmak sektörde bana dezavantaj sağlar mı? Yazılım Mühendisi olmak sektörde tanınırlık ve donanım açısından daha mı iyi?

Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar. Tercih dönemindeyiz ve iki üniversite arasında kaldım. (İstanbul'da yaşıyorum.)
Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği arasında kaldım.
Şu ana kadar araştırdığıma göre Kocaeli'nin kampüs ve iş/staj imkanları daha iyi deniliyor.
Celal Bayar Üniversitesinin ise eğitimi daha iyi deniliyor ama fakülte ve fakültenin olduğu yer lise havası veriyor.
Sorum şu:
Bilişim sistemleri mühendisi olmak sektörde bana dezavantaj sağlar mı? Yazılım Mühendisi olmak sektörde tanınırlık ve donanım açısından daha mı iyi?

Şimdiden teşekkürler.
Yazılım sektörü istiyorsanız evet yazılım müh okumak daha mantıklı. Kocaelide elektronik haberleşme veya metalurji ve malzeme de düşünebilirsiniz.

Yazılım sektörü istiyorsanız evet yazılım müh okumak daha mantıklı. Kocaelide elektronik haberleşme veya metalurji ve malzeme de düşünebilirsiniz.
Siber güvenlik alanında ilerlemek istiyorum. Ben de yazılım müh istiyordum normalde ama CBÜ nün kampüsü pek hoşuma gitmemişti. Yine de cbü seçeceğim gibi duruyor. Teşekkürler yorumunuz için.

Siber güvenlik alanında ilerlemek istiyorum. Ben de yazılım müh istiyordum normalde ama CBÜ nün kampüsü pek hoşuma gitmemişti. Yine de cbü seçeceğim gibi duruyor. Teşekkürler yorumunuz için.
Siber güvenlik alanında ilerlemek istiyorsanız bilişim tercihiniz daha mantıklı. Sadece yazılım değil ek olarak aldığınız bilişim dersleri sizin daha yararınıza. Yazılım bölümünde siber güvenlik ve bilişim dersleri verilmiyo belki seçmeli olarak verilir ki o da okul verirse.

Siber güvenlik alanında ilerlemek istiyorsanız bilişim tercihiniz daha mantıklı. Sadece yazılım değil ek olarak aldığınız bilişim dersleri sizin daha yararınıza. Yazılım bölümünde siber güvenlik ve bilişim dersleri verilmiyo belki seçmeli olarak verilir ki o da okul verirse.
Bu yorumunuzdan sonra aslında baya bir netleşmişti düşüncem ama şimdide sıralamalara takıldı aklım.
Bilişim sistemleri bölümü yazılımdan 50k geride kapatmış. Siber güvenlik açısından bilişim sistemleri daha aklıma yattı ama bu sıralama farkı da az değil. Ne yapmam mantıklı olur sizce ?

Bu yorumunuzdan sonra aslında baya bir netleşmişti düşüncem ama şimdide sıralamalara takıldı aklım.
Bilişim sistemleri bölümü yazılımdan 50k geride kapatmış. Siber güvenlik açısından bilişim sistemleri daha aklıma yattı ama bu sıralama farkı da az değil. Ne yapmam mantıklı olur sizce ?
Normal sıralamalar. Yazılımla uğraşıcam diyen kişi sayısı fazla fakat sizin gibi spesifik bi konu yani siber güvenlikte çalışıcam diyen kişi sayısı az. Ha ben yazılım bölümündeyim ben dahil tek kişi bile çıkıp ben ileride siber güvenlikle ilgilenicem demedi. Yazılımı yazan çoğu kişi geleceğin mesleği diye aile arkadaş baskısı yüzünden yazıyor, ülkece geleceğin mesleği diye nitelendirilen bölümünde popüler olup sıralamasının yüksek olması normal. Önemli olan sizin tercihiniz ve ne olmak istediğiniz. Bilgisayar-yazılım ve bilişim bölümlerinin istediğiniz okuldaki derslerine bakın, siber güvenlikle ilgilenmiş hocaları var mı onları araştırın bunların sonucuna göre tercihinizi yaparsınız.

Bu yorumunuzdan sonra aslında bayağı bir netleşmişti düşüncem ama şimdi de sıralamalara takıldı aklım.
Bilişim sistemleri bölümü yazılımdan 50k geride kapatmış. Siber güvenlik açısından bilişim sistemleri daha aklıma yattı ama bu sıralama farkı da az değil. Ne yapmam mantıklı olur sizce?

Ağa hangisine geçtin bende senin gibiyim

Merhaba ben de sizin gibiyim siber güvenlik istiyorum neye karar verdiniz verdiyseniz ne önerirsiniz

Merhaba ben de sizin gibiyim siber güvenlik istiyorum neye karar verdiniz verdiyseniz ne önerirsiniz
Siber güvenlik alanını bıraktım. Şu an mobil oyun kısmındayım.

Cbü değil koü seçtim.

O yüzden pek yardımcı olamam maalesef.
Ama şunu söyleyebilirim. Eğer ekonomik şartlar iyi olsaydı büyük ihtimal cbü seçerdim. Pek de önemli değil gerçi. Üniversiteye geldiğimden beri emin olduğum tek şey nerede olursan ol sende bitiyor iş. Hatta üniversitenin katkısı çok az(çok iyi bir üniversite değil ise).

Siber güvenlik alanında ise üniversite de kulüp varsa onu kovala. Yok ise online kurslar oluyor. Mesela ben ilgilendiğim zaman Akbankin kursuna vardı baya önemli ve global sertifika veriyordu. Hatta staj imkanı bile sağlıyordu.
Maalesef diyebileceklerim bu kadar konu hakkında. Umarım başarılı olursun

Geri
Yukarı