Bilişim teknolojileri alanı okunur mu?

Meslek lisesi asla tercih etmeyin. Aşırı iyi ve büyük bir firma tarafından (Ankara'daki ASELSAN mtal) gibi bir yer olmadığı sürece işiniz garanti değil, lise diplomalı işçi olursunuz. Üniversite kazanmanız da çok zor, iki yıllık üniversite zaten okumaya değmez, lise diplomanla aynı değerde. Ben de Bursa'daki en iyi Mtal'da okuyorum fakat bin pişmanım, 11. sınıfta sadece 7 derslik AYT'ye yönelik dersimiz var mesela, atp programı bir de, sözde üniversiteye yönelik. Size en samimi öğüdüm kesinlikle tercih etmemeniz olacaktır.

Turizm, endüstri, muhasebe, teknik, bir sürü türü var. Hepsi de birbirinden beter.

Peki hocam 10. sınıfta Anadolu lisesine geçmek mantıklı mı?

Peki hocam 10. sınıfta Anadolu lisesine geçmek mantıklı mı?
En erken olacak zamanda geçmek mantıklı. 11'de geçme imkanın olmuyor, TYT çalışman gerekirken benim gibi C# algoritma ödevi yapıyorsun işte Anadolu'ya gitmezsen, (mühendislikten ve yazılımdan nefret ederim.) meslek hocaları buranın diploması ile iyi fabrikalarda işe girersiniz diyor. Bana kalırsa meslek lisesi diploması ile işe girmek utanç kaynağı olurdu. Fabrikada teknisyen olmak zorunlu kalmak harici yapılacak şey değil. Mobbinge de uğrarsın, lise diploman var diye doğru düzgün terfi de almazsın, öyle sürünür gidersin. Developer da yapmıyorlar kimseyi, az biraz Arduino sonrasında da temel kalıplaşmış C dersleri ile kimse developer olamaz afedersin, kendin üstüne koyacaksın, onda da kültür derslerini boşlarsan kalırsın, bir sürü dert.

En erken olacak zamanda geçmek mantıklı. 11'de geçme imkanın olmuyor, TYT çalışman gerekirken benim gibi C# algoritma ödevi yapıyorsun işte Anadolu'ya gitmezsen, (mühendislikten ve yazılımdan nefret ederim.) Meslek hocaları buranın diploması ile iyi fabrikalarda işe girersiniz diyor. Bana kalırsa meslek lisesi diploması ile işe girmek utanç kaynağı olurdu. Fabrikada teknisyen olmak zorunlu kalmak harici yapılacak şey değil. Mobbinge de uğrarsın, lise diploman var diye doğru düzgün terfi de almazsın, öyle sürünür gidersin. Developer da yapmıyorlar kimseyi, az biraz Arduino sonrasında da temel kalıplaşmış C dersleri ile kimse developer olamaz affedersin, kendin üstüne koyacaksın, onda da kültür derslerini boşlarsan kalırsın, bir sürü dert.

Bende mesemdeyim, meslek lisesine geçip oradan Anadolu lisesine geçmeyi düşünüyorum çünkü bu bölümden mezun olup işsiz kalacağım kesin, sizce mantıklı olur mu?

Bende mesemdeyim, meslek lisesine geçip oradan Anadolu lisesine geçmeyi düşünüyorum çünkü bu bölümden mezun olup işsiz kalacağım kesin, sizce mantıklı olur mu?
MESEM biraz daha sadece iş odaklı olduğu için iş bulmak belki daha kolay olur diye düşünüyorum eğer çalıştığın kurum seninle devam etmek isterse diye, ama mesleğe geçip sonra da Anadolu'ya geçip YKS hazırlanacaksan kesinlikle yap. Okumam diyorsan MESEM daha avantajlı ama meslek liseleri cidden okumak isteyene de kötü, okumak istemeyene de. MESEM'de en azından yarım yamalak değil gerçekten bir kurumda 4 sene çalışıp Kalfa ardından Usta belgesi alıyorsun, iş pis midir, pistir ama iştir ne de olsa. Lise diplomalı ve teknisyen gibi artık geçerliliği olmayan bir unvandan iyidir.

Bir de MESEM'de bilişimde ne yapıyorsunuz kurumda? Merak ettim.

MESEM biraz daha sadece iş odaklı olduğu için iş bulmak belki daha kolay olur diye düşünüyorum eğer çalıştığın kurum seninle devam etmek isterse diye, ama mesleğe geçip sonra da Anadolu'ya geçip YKS hazırlanacaksan kesinlikle yap. Okumam diyorsan MESEM daha avantajlı ama meslek liseleri cidden okumak isteyene de kötü, okumak istemeyene de. MESEM'de en azından yarım yamalak değil gerçekten bir kurumda 4 sene çalışıp kalfa ardından usta belgesi alıyorsun, iş pis midir, pistir ama iştir ne de olsa. Lise diplomalı ve teknisyen gibi artık geçerliliği olmayan bir unvandan iyidir.

Bir de MESEM'de bilişimde ne yapıyorsunuz kurumda? Merak ettim.

Bilişim değil mahalle berberinde çalışıyorum, bu işi sevmeme sebebebim sabah 9 akşam 9.30 yani bu yaşta hiçbir şeye vakit kalmıyor.
Hem okumayı gerçekten istiyorum, en azından okuldan sonra bir şeylere zamanım kalır. Sizce yanlışmı düşünüyorum ailem düşüncen yanlış diyor.

Bilişim değil mahalle berberinde çalışıyorum, bu işi sevmeme sebebebim sabah 9 akşam 9.30 yani bu yaşta hiçbir şeye vakit kalmıyor.
Hem okumayı gerçekten istiyorum, en azından okuldan sonra bir şeylere zamanım kalır. Sizce yanlış mı düşünüyorum ailem düşüncen yanlış diyor.
Aynısını ben de yaşadım. Ailem güvenmiyordu bir yer kazanacağıma, o yüzden de yolladılar meslek lisesine en azından diplomasıyla bir yere girersin diyorlar. Bu yaşta zaten herhangi bir meslekle alakalı yere girersen gençliğini yaşaman imkansız, sınıftaki tiplerin çoğu özgüvensiz ve kızlarla konuşamıyor, gençlikten ziyade sanayi ya da gittiğin kurum köşelerinde modern kölelik yapıyorsun devlet de az biraz para verip avutmaya çalışıyor. Okumak istiyorsan kesinlikle en kötüsü olsa bile bir anadoluya gir.

Aynısını ben de yaşadım. Ailem güvenmiyordu bir yer kazanacağıma, o yüzden de yolladılar meslek lisesine en azından diplomasıyla bir yere girersin diyorlar. Bu yaşta zaten herhangi bir meslekle alakalı yere girersen gençliğini yaşaman imkansız, sınıftaki tiplerin çoğu öz güvensiz ve kızlarla konuşamıyor, gençlikten ziyade sanayi ya da gittiğin kurum köşelerinde modern kölelik yapıyorsun devlet de az biraz para verip avutmaya çalışıyor. Okumak istiyorsan kesinlikle en kötüsü olsa bile bir Anadolu'ya gir.

Devletin verdiği parayı patron bir şekilde alıyor,
Haftada 450TL alıyorum ve hiçbir şeye yetmiyor. Okulun değerini anladım ailem ne yaparsan yap diyor. Ama ileride bir fabrikada çalışacağın belli diyor.

Eğer ki bir şekilde okula gidebilirsen amacım 2.dönem bir Anadolu lisesine gitmek olacak, en kötü bir memur olabilirim.

Meslek lisesi asla tercih etmeyin. Aşırı iyi ve büyük bir firma tarafından (Ankara'daki ASELSAN mtal) gibi bir yer olmadığı sürece işiniz garanti değil, lise diplomalı işçi olursunuz. Üniversite kazanmanız da çok zor, iki yıllık üniversite zaten okumaya değmez, lise diplomanla aynı değerde. Ben de Bursa'daki en iyi Mtal'da okuyorum fakat bin pişmanım, 11. sınıfta sadece 7 derslik AYT'ye yönelik dersimiz var mesela, atp programı bir de, sözde üniversiteye yönelik. Size en samimi öğüdüm kesinlikle tercih etmemeniz olacaktır.

Turizm, endüstri, muhasebe, teknik, bir sürü türü var. Hepsi de birbirinden beter.

Boş konuşmuşsun. Meslek altın bileziktir her zaman şu an çevremde çok tanıdık var normal liseyi okuyup daha bir baltaya sap olamamış insan liseyi bitirirsin alırsın ustalık belgeni bakarsın hayatına şimdiki gençlere vericen oturdukları yerden parayı herkes mühendiz herkes doktor herkes avukat olacak yok öyle bir dava sene 2023 artık eskisi gibi değil hiçbir şey gün geçtikçe birçok sektörde eleman sıkıntısı artıyor.

Devletin verdiği parayı patron bir şekilde alıyor,
Haftada 450TL alıyorum ve hiçbir şeye yetmiyor. Okulun değerini anladım ailem ne yaparsan yap diyor. Ama ileride bir fabrikada çalışacağın belli diyor.

Eğer ki bir şekilde okula gidebilirsen amacım 2.dönem bir Anadolu lisesine gitmek olacak, en kötü bir memur olabilirim.
Ailemin de LGS sonucu ve benim umursamazlıktan güveni hala sıfırlarda. Aileniz ikna olacaksa kesinlikle Anadolu lisesine gitmek en mantıklısı. Dediğiniz gibi memur olursunuz, en azından üniversite diplomanız olur. Kendi iş yerinizi açmadığınız sürece MTAL ve MESEM mezuniyeti hiç bir işe yaramaz, fabrika kenarında sürünür, çaycıdan daha az saygı görürsünüz, YKS hazırlanmanız gereken yaz tatilinde 40 gün fabrikada ayak işi yaparsınız. Meslek liseleri kesinlikle kapatılmalı ya da revize edilmeli.

Boş konuşmuşsun. Meslek altın bileziktir her zaman şu an çevremde çok tanıdık var normal liseyi okuyup daha bir baltaya sap olamamış insan liseyi bitirirsin alırsın ustalık belgeni bakarsın hayatına şimdiki gençlere vericen oturdukları yerden parayı herkes mühendis herkes doktor herkes avukat olacak yok öyle bir dava sene 2023 artık eskisi gibi değil hiçbir şey gün geçtikçe birçok sektörde eleman sıkıntısı artıyor.
Bir insanın ideali fabrikada "vasıflı" işçi olmak ise ben ne diyeyim. Sırf maaşı iyi diye pisliğine, monotonluğuna, uğrayacağın mobbinge değecekse ne diyeyim yani. Ara eleman sıkıntısı artıyor artıyor ama meslek lisesinden yetişen ara eleman mı var sence? Okumak isteyen, bir baltaya sap olmak isteyen zaten gitmiyor meslek lisesine. Yetişen ara eleman da belli, ülkede yükseköğretim bile yeterli değilken lise mezunu nesiller çıksın aynen. Ara eleman olurlar her yıl asgari ücret zammı ile geçinir giderler. Zaten fabrikalarda da gelişen otomasyon sistemleri ile insan ihtiyacı azalıyor ama işte sorsan altın bilezik ara eleman olursun, maaşı iyi.

Son düzenleme:
Galiba okula gidip şansımı deneyeceğim.2. dönemde bir Anadolu lisesine gidip üniversiteye düzgün bir şekilde hazırlanacağım. 1 yıl bu bölüme gittim ve adamların anlattıkları 1000MHz kaç GHz gibi komik bilgilerdi.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı