BİM'de çalışılır mı?

Çalışan ortamına bağlı. Evine yakın diye bulduğun ilk işe girme. Ben yapmıştım o hatayı. Markette belirli bir iş bölümü olmuyor, her işi yapıyorsun. Müşteri yokken ürünlerin ön yüzlerini çevirirsin, son kullanma tarihlerini kontrol edersin, müşteri gelince kasaya bakarsın. Yöneticilerde odasında Instagram Reels'ları izlerler. Akşam çıkmadan paspası falan da sana kilitlemeyi ihmal etmezler. Arada bozukluk falan biterse fırça atarlar. Benim çalıştığım market çok katıydı, kamera önünde su falan içemiyordun. Yani dediğim gibi marketine göre değişiyor. Bazı marketler çok rahat mesela, kulaklıkla müzik falan dinliyorlar. Bence olması gereken bu. Çalıştığın kişilere bağlı tamamen. Bu arada kasaya bakmaktan korkma bu kadar, öğretiyorlar. Beni ilk günden kasaya koymuşlardı. Kasalarda aldığın parayı girdiğin zaman vereceğin para üstü falan görünüyor çok bir hesap yapmana gerek kalmıyor genelde. İlk günler 50-100 açık çıkartırsın, 1-2 hafta sonra hiç açık çıkartmadan kapatırsın günü. Kendi kasanı başkasına falan kullandırtmamaya özen göster, gün sonu Z raporunu, paranı falan kendin hesaplamaya çalış.

Aynen öyle bu sektörden değilim ama anlayan yorum yapsın 👌👏

Çalışan ortamına bağlı. Evine yakın diye bulduğun ilk işe girme. Ben yapmıştım o hatayı. Markette belirli bir iş bölümü olmuyor, her işi yapıyorsun. Müşteri yokken ürünlerin ön yüzlerini çevirirsin, son kullanma tarihlerini kontrol edersin, müşteri gelince kasaya bakarsın. Yöneticiler de odasında Instagram reelsları izlerler. Akşam çıkmadan paspası falan da sana kitlemeyi ihmal etmezler. Arada bozukluk falan biterse fırça atarlar. Benim çalıştığım market çok katıydı, kamera önünde su falan içemiyordun. Yani dediğim gibi marketine göre değişiyor. Bazı marketler çok rahat mesela, kulaklıkla müzik falan dinliyorlar. Bence olması gereken bu. Çalıştığın kişilere bağlı tamamen. Bu arada kasaya bakmaktan korkma bu kadar, öğretiyorlar. Beni ilk günden kasaya koymuşlardı. Kasalarda aldığın parayı girdiğin zaman vereceğin para üstü falan görünüyor çok bir hesap yapmana gerek kalmıyor genelde. İlk günler 50-100 açık çıkartırsın, 1-2 hafta sonra hiç açık çıkartmadan kapatırsın günü. Kendi kasanı başkasına falan kullandırtmamaya özen göster, Gün sonu Z raporunu, paranı falan kendin hesaplamaya çalış.
Hocam zahmet edip anlatmışsınız teşekkürler ama kasa işini okuyunca daha bi zor geldi. :D Matematik 0 ben de, artı orda kendime güvenmiyorum. :)

Hocam zahmet edip anlatmışsınız teşekkürler ama kasa işini okuyunca daha bi zor geldi. :D Matematik 0 ben de, artı orda kendime güvenmiyorum. :)
Rica ederim. O kadar zor değil ya. Bende ilk girdiğimde korkuyordum. Zaten bana yaptıkları gibi seni ilk günden kasaya koymazlar. Benim girdiğim yer çalışan değil köle aradıkları için kötü bir anım var marketlerle. Dediğim gibi kasalarda genelde müşterinin verdiği parayı girince senin vermen gereken para üstünü hesaplıyor. Yapabileceğin maksimum hata kartla ödeyecek olan müşteri için nakit butonuna basmak. Tam tersi olursa sorun olmaz ama bu dediğime dikkat et. Ya da nakit butonuna basmadan önce müşteriden aldığın parayı girmezsen vereceğin para üstünü göstermez. Burada senin matematiğine düşüyor iş. Bu hataların hiçbirini ilk haftadan sonra yapmamaya başlıyorsun merak etme. Kasadan açık çıktığı zaman moralini bozma olabilir böyle şeyler. Para bozdurmaya gelen olursa bozmamaya çalış, kasadan geçirdiğin her ürünü ekrandan kontrol et. Bazı ürünlerin barkodu sorunlu oluyor, 6'lı satılan sodalara falan dikkat et tek soda olarak geçirme. Benim de matematiğim kötü bu arada. Ben yaptıysam sende yapabilirsin.

Rica ederim. O kadar zor değil ya. Bende ilk girdiğimde korkuyordum. Zaten bana yaptıkları gibi seni ilk günden kasaya koymazlar. Benim girdiğim yer çalışan değil köle aradıkları için kötü bir anım var marketlerle. Dediğim gibi kasalarda genelde müşterinin verdiği parayı girince senin vermen gereken para üstünü hesaplıyor. Yapabileceğin maksimum hata kartla ödeyecek olan müşteri için nakit butonuna basmak. Tam tersi olursa sorun olmaz ama bu dediğime dikkat et. Ya da nakit butonuna basmadan önce müşteriden aldığın parayı girmezsen vereceğin para üstünü göstermez. Burada senin matematiğine düşüyor iş. Bu hataların hiçbirini ilk haftadan sonra yapmamaya başlıyorsun merak etme. Kasadan açık çıktığı zaman moralini bozma olabilir böyle şeyler. Para bozdurmaya gelen olursa bozmamaya çalış, kasadan geçirdiğin her ürünü ekrandan kontrol et. Bazı ürünlerin barkodu sorunlu oluyor, 6'lı satılan sodalara falan dikkat et tek soda olarak geçirme. Benim de matematiğim kötü bu arada. Ben yaptıysam sende yapabilirsin.
Teşekkür ederim, kasayı öğrenene kadar işten kovulurum herhalde. :D

Teşekkür ederim, kasayı öğrenene kadar işten kovulurum herhalde. :D

Bu kadar öz güvensiz olmayınız hocam gayet basit işler siz daha işe başlamadan yok şunu yok bunu yapamam ben diyorsunuz adamlar da enayi değil ki size öğretmeden işin başına koysunlar kendinize güvenin azıcık.

Geri
Yukarı