Bimeks Çalışan Rezaleti

Daha fazla  
Bugün her zamanki gibi Bimeks'e MediaMarkt'a gittim. Bimeks'de gezerken adamın tekine denk geldim çalışan adam oyun laptop u satmaya çalışıyor. Şehvetli bir şekilde ancak önerdiği laptop GT610m ekran kartına sahip Casper bir bilgisayar.
Çalışan= Ç Müşteri=M Ben=B
M
: Abi ben oyun oynayacağım da bana laptop lazım hangisini almalıyım ?

Ç : Şu laptop öneririm bak İ7 işlemcisi var 16GB RAM var falan anlatıyor....

Adam anlattı sonra başka bir yere gitti. Müşteri almayı düşünüyordu. Ben yanına gittim abi bak bunu alma 3500 TL'ye daha iyisini alırsın falan dedim. Konuştum falan ona iyi bir laptop önerdim. Sonra o çalışan geri geldi bana şunu dedi.

Ç : Bak 2 gündür buralara geliyorsun hiçbirşey almadan vitrinlere bakıp çıkıyorsunuz sizi attırırım buradan bir daha giremezsiniz.

B : Ben müşteriyim istediğim gibi gezme hakkım var sizi ilgilendirmez bu.

Ç : Satışı engelliyorsunuz yanlış bilgiler veriyorsunuz o bilgisayar gayet güzel bir oyun bilgisayarı eğer direnmeye devam ederseniz sizi dışarı çıkarttırmak zorunda kalacağım.

B : Yalan söylemeye gerek yok bu bilgisayarla neredeyse hiçbir oyun oynanmaz sırf para kazanacaksınız diye insanlarının mağdur olmasına göz yumamam dedim ve dükkandan çıktım.

Ardından müşteri arkamdan geldi ve nereden laptopu alması gerektiğini hangi modeli alması gerektiğini sordu bende gerekli cevabı verip artık Bimeks den hiçbir şey almamaya karar verdim. Bence sizde Bimeksden hiçbir şey almayın çünkü hem garantisi rezalet hemde çalışanlarının saygısı yok....

Son düzenleyen: Moderatör:
Kim işini doğru yapıyor ki? Arkadaş kendi cebini düşünmüş ne kadar mal satılırsa o kadar iyi... İşlerini doğru yapan insanlar olsaydı şuan da bu kadar problem ile başa çıkmamış ve bu konuyu açmamış olurdunuz(n)

Bende benzer bir olay anlatayım. O günlerde PS4 ya da PC toplama niyetim var. Geçen PS4 için öylesine Evkur' a gittim, Orada PS4 1500TL +Uncharted 4 vardı. Elemana sordum o bana farklı bir kampanya gösterdi PS4 var 4 oyun 2500 TL.
B:Bu oyunlar daha ucuza bulunur ben bu fiyata PC toplarım.

Ç:
Tamam "Geyming" vereyim.

Ben tabi ne olacağını biliyorum ama içeri girdik işte çünkü yanımda babam var "Gel bakalım." dedi.
Götürdü bizi ve Casper Laptop gösterdi 6 Bin TL ve GTX 970M var.

B: Bu fiyata MSI alırım daha kaliteli ve iyi.

Ç: MSI boşa para, ben sana 4 "Cigabayt ekran kartı." 16 "Cigabayt Rem" veriyorum.

B: Masaüstü Toplayacağım daha iyisi alınır.

Sonra tabi beni Exper masaüstü PC' ye götürdü. 2900 TL, I7 6700 ve R7 240 var klasik. Babamı ikna etmeye çalışıyor "24 ay taksit ve 4200 TL, 1 ay sonra ödeyeceksin" diye. 2000TL' ye daha iyisini toplarım diyorum.

Ç: Ne var o PC' de ?

B: I3 6100 ve GTX1050Ti.

Ç: Kardeşim sen i3 ile i7' yi ezmeye çalışıyorsun (Güler). Ben sana 4 " Cigabayt Ekran Kartı veriyorum." 16' da Rem var" Bide bu işlemcilerin arasında "İğ 5" var. Sen takacaksın o işlemciyi sonra aldığın Ekran Kartına uymayacak. Bana işimi öğretmeye çalışıyorsun, bak ben bu işi yapıyorum. (Güler)

B: Ben bu işlemciye sonuçta dünyanın en güçlü ekran kartını takmıyorum. Sistemi ona göre ayarladım.

Ç: Dünyanın en iyi ekran kartını biliyor musun ? (Ne alakaysa soruyor).

Neyse ben GTX 1080 falan dedim burada insanları kandırmaya çalışmayın falan dedim en sonunda çıktık oradan. Allah aşkına girmeyin şu yerlere vallaha o gün kanser oldum. Bilgisayardan anlamayan babam bile anladı, sırf laklak dedi. Arkadaşlar illa kazık yiyecekseniz gidin normal bilgisayarcıdan yiyin :D.

MSI boşa para, ben sana 4 "Cigabayt ekran kartı." 16 "Cigabayt Rem" veriyorum.
Benden sana ''4 Çikolayt Ekran kartı'' (GT 630) GTA V, Witcher 3 falan 4K Ultra ayarlar @60 FPS içinde hem İ7 9999K var daha ne olsun kardeşim ömürlük sistem. Efsane satıcılarla karşılamak bunun adıdır.

O adamlar en azından mal satmaya çalışıyor bir yere kadar anlarım da, bazı enayiler 5850 ile 4k oyun oynayabileceğini iddaa etmesi neye giriyor.

A: Oyunu açsın yeter

B: Sonra

A: Süs olarak bakarım.

Benden sana ''4 Çikolayt Ekran kartı'' (GT 630) GTA V, Witcher 3 falan 4K Ultra ayarlar @60 FPS içinde hem İ7 9999K var daha ne olsun kardeşim ömürlük sistem. Efsane satıcılarla karşılamak bunun adıdır.
Ağbi peki maykıraft açar mı ?

Sent from my ASUS_T00J using Technopat Sosyal mobile app

Bu tarz durumları Bimeks, Media Markt, Vatan Bilgisayar gibi yerlerde yaşamanız çok doğal. Satış danışmanlarını işe alırken hepsine donanım bilgisi vermeleri çok zor ve masraf. Muhtemelen ''Bilgisayardan anlıyor musun?'' diye sormuyorlardır bile.

Satılacağını düşünerek bir ürünü stoklarına alıyorlar. Sonra ellerinde kalınca anlamayan kullanıcılara bu ürünleri överek satmaya çalışıyorlar. Bunda yadırganacak bir şey yok. Sonuçta satış elemanı o. Görevi şirkete kâr sağlamak.

Yalnız başka birisinin kâr amacı gütmeden yardım etmesini engellemek ve ''Seni attırırım bak!'' gibi tehdit etmesi çok çok yanlış. Ben sizin yerinizde olsam baya olay çıkarırdım.

Benim başıma da geldi benzer bir olay. Dizüstü bilgisayar alacaktım bundan 6-7 sene önce. Ankara Forum Outlet'e Bimeks'e gittim. i3-i5'lerin ilk nesilleri çıkmıştı o dönem. Elemanlardan biri geldi yardımcı olmaya. Bana 2 sene öncesinin Toshiba laptopunu övüyor. Ürünün görüntüsü de hoş bilmeyen havada kapar. Core 2 duo işlemcisi vardı hatırladığım kadarıyla. Önce sordum özellikleri nedir diye. Anlattı biraz. Sonra teknik detaya girdim sorularda, soru yağmuruna tuttum. Çok zevkliydi. Arada bir yapın bence hem bilinçli satış elemanları yetişmesine vesile olursunuz.

Bunda yadırganacak bir şey yok. Sonuçta satış elemanı o. Görevi şirkete kâr sağlamak.

Yalnız başka birisinin kâr amacı gütmeden yardım etmesini engellemek ve ''Seni attırırım bak!'' gibi tehdit etmesi çok çok yanlış. Ben sizin yerinizde olsam baya olay çıkarırdım.

Ben de buna yakin bir ileti yazacaktim, duygularima tercüman olmussun.
Satis elemaninda hata aramamak lazim, o görevini yapmis (Tehdit disinda...) *asil sorun sistemin kendisi.
Bir satis elemani o ürünü satmak ile mükelleftir zira, stoklarinda hangi ürün fazla ise onu övecek ve satmak isteyecektir. Bunu beceremez ise zaten uzun süre calisamaz orada.

Elbette gönül isterdi dogru bilgilendirilelim, tüketici haklarindan sonuna kadar yararlanalim vs.
Ama maalesef bu sadece bati ülkelerinde mümkün oluyor.

*<konudisi>Technopat Partisi kurulunca @Recep Baltaş 'a slogan önerisidir.
Artik müsteriler teknoloji marketlerinde dogru bilgilendiriliyor, hayaldi gercek oldu. :)</konudisi>

Kardeş iki gündür bir şey almadan girmende bir şey yok ama müşteri kaçırıyorsan çalışan sinirlenmekte gayet haklı. Adamın ekmek teknesi orası. Yaptığı satışlarla para kazanıyor. Sen gidip o adamın satış yaptığı müşteriye çalışan gibi ürün önerirsen kızmakta gayet haklı.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı