Bina dışındaki fiber kutuları elektrik kullanır mı?

LydiaTeyze

Decapat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
Merhabalar, FTTB alt yapısıyla kablo Net'ten 100 Mbps fiber internet kullanıyorum. İnternet, fiber kablolarla bina kutusuna kadar geliyor, evime kadar bakır uydu kablosuyla çıkıyor. Elektrik kesintilerinde güç kaynağımla modemimi ve bilgisayarımı açık tutabiliyorum. Fakat binadaki kablo net kutusunda elektrik gittiği için internetim kesiliyor. Bina kutusunu elektrik kesintisinde açık tutmak için POWERFUL SLE-650 650VA (600VA) 360W LINE INTERACTIVE UPS KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor linkteki ürünü aldım. Bu ürünü, kablo net kutusunun içine koyacağım. Fakat bina dışındaki santralde elektrik gider mi? Yani yalnızca binadaki kablo net kutusunu linkteki UPS ile beslesem elektrik kesintilerinde internet bağlantım devam eder mi acaba?

Not: Bahsettiğim santral, santral binası değildir. Saha santral kutusudur. Görsel olarak ekliyorum.

Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dosya Ekleri

• saha-dolabi-1024x769.jpg
    saha-dolabi-1024x769.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 74
Merhabalar, FTTB alt yapısıyla kablo Net'ten 100 Mbps fiber internet kullanıyorum. İnternet, fiber kablolarla bina kutusuna kadar geliyor, evime kadar bakır uydu kablosuyla çıkıyor. Elektrik kesintilerinde güç kaynağımla modemimi ve bilgisayarımı açık tutabiliyorum. Fakat binadaki kablo net kutusunda elektrik gittiği için internetim kesiliyor. Bina kutusunu elektrik kesintisinde açık tutmak için POWERFUL SLE-650 650VA (600VA) 360W LINE INTERACTIVE UPS KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor linkteki ürünü aldım. Bu ürünü, kablo net kutusunun içine koyacağım. Fakat bina dışındaki santralde elektrik gider mi? Yani yalnızca binadaki kablo net kutusunu linkteki UPS ile beslesem elektrik kesintilerinde internet bağlantım devam eder mi acaba?

Not: Bahsettiğim santral, santral binası değildir. Saha santral kutusudur. Görsel olarak ekliyorum.

Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Saha santral kutusu ile evinin elektrik hattı aynıysa kesinti durumunda onunda elektriği kesilir.
Apartmanın içerisindeki kutuyu bir şekilde elektrik ile beslersin ancak saha dolabı için aynı durum söz konusu değil. Onun için jeneratör bağlanması gerekiyor.

@Lolipop3535 Hocam Kablonetten ekip istedim onlarla birlikte bağlayacağız 😁
@keremkarakaya Gpon (FTTH) sistemde ana santral ile evin arasında elektrik kullanan herhangi bir cihaz olmadığını biliyorum. Yani benim alt yapım FTTH olsaydı evimdeki ONT cihazını ve modemi elektrik kesintilerinde beslemem yeterli olacaktı. Fakat FTTB'de durum farklı önceki konularımda binadaki internet kutusunu elektrik kesintilerinde beslememin yeterli olacağı söylendi. Fakat bina dışındaki fiber kutusu kafamı karıştırdı.

@EkmekArasiHDD Hocam yanıtınız için teşekkür ediyorum. Bina içindeki kutuya kadar fiber kablo geliyor. O kutuda dönüşüp evlere bakır uydu kablolarıyla dağılıyor. Fakat site içerisindeki DSLAM'ın interneti binalara giden fiber kablolara elektrik kullanarak mı dağıttığını merak etmiştim.

@EkmekArasiHDD Hocam yanıtınız için teşekkür ediyorum. Bina içindeki kutuya kadar fiber kablo geliyor. O kutuda dönüşüp evlere bakır uydu kablolarıyla dağılıyor. Fakat site içerisindeki DSLAM'ın interneti binalara giden fiber kablolara elektrik kullanarak mı dağıttığını merak etmiştim.
Evet hocam. Elektrik kullanıyorlar. Eğer binanıza bağlıysa elektrik hattı, binada giderse orada da elektrik gidecektir. Genelde bina içindeki elektriğe bağlıyorlar cihazları.

GPON (FTTH) sistemde ana santral ile evin arasında elektrik kullanan herhangi bir cihaz olmadığını biliyorum. Yani benim alt yapım FTTH olsaydı evimdeki ONT cihazını ve modemi elektrik kesintilerinde beslemem yeterli olacaktı. Fakat FTTB'de durum farklı önceki konularımda binadaki internet kutusunu elektrik kesintilerinde beslememin yeterli olacağı söylendi. Fakat bina dışındaki fiber kutusu kafamı karıştırdı.

VDSL altyapılarda bile fiberoptik dolapların içerisinde elektrik kullanılmaktadır.
Santralden tek kablo gelse dediğin doğru ancak aktarım için kullanılan saha dolaplarında fiberoptiği devam ettirebilmek için elektrik ile çalışan sunucu gibi cihazlar var. Cihazların adını bilmediğim için sunucu gibi örneği kullandım.

POP merkezlerden çıkış yapan fiber kablolar belli başlı noktalarda ki "saha dolabı" veya diğer bir değişle "santral kutusuna" gelir. Eğer APT sisteminde ki sonlandırmada "patch panel" GPON destekli bir alt yapı varsa dairelere kadar fiber gelir. Yoksa da bir noktadan sonra Cat5/6/7 ile evlere kadar dağılır. Elektriği ise genelde telefon şebekesinden kullanır.

@Bilge Kağan Baş Hocam yalnızca POP merkezlerinden çıkan fiberin sonlandırılıp CAT kabloya dönüştürüldüğü yerde mi elektriğe ihtiyaç duyulur? Fiber sistem pasif diye biliyorum fakat konudaki diğer yorum yapan arkadaşlar saha dolabındaki elektrik kesintisinde de binaya gelen fiber kablonun etkileneceğinden bahsediyor.

Geri
Yukarı