Bina iç tesisat değişimi ne kadar olur?

Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar merhaba, internetim sürekli kopuyor. Bugün Türk Telekom ekipleri geldi, 50 Mbps hızı 35'e düşürün öyle kullanın dedi. Aletler ile baktılar bina içinde kabloda sorun var değiştirirseniz iyi olur dediler. Sizce iç tesisat değişimi, kaça mal olur? Sanırım elektrikçinin yapacağı şey CAT6 kablo çekmek ve duvarı vs. kırmasına gerek yok. Öyle maliyetli iş değil sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında buradaki asıl işçilik ankastre yani binaya gelen hat üzerindeki kronelerden ilgili kroneye yeni CAT6 tesisatının uçlarını çakmak ve daire giriş sonlandırma bağlantılarının yapılması. Dediğiniz gibi bakır tesisat ise krone bıçağı ile ilgili kroneye kabloyu çakıyorsunuz. Kabloyu da kendi dairenize kadar çekmesi kolay, yıkma dökme olacağını sanmam hali hazırda zaten kablo geçişi için kanal var dairenize kadar. Bu arada elektrikçi kabloyu çeker evet ama genel elektrik bilgisine sahip birisine işi yaptırırsanız ankastrede uçları nereye çakacağını bilemeyebilir. Böyle uydu cihazları kurulumu yapan, daha çok iletişim sistemleri kuran küçük işletmeler oluyor onlara ulaşırsan daha kolay işini çözebilirsin. Elektrikçi bulursanız da özellikle bu bağlantıları yapıyor musunuz diye sorabilirsin.

Arkadaşlar merhaba, internetim sürekli kopuyor. Bugün Türk Telekom ekipleri geldi, 50 Mbps hızı 35'e düşürün öyle kullanın dedi. Aletler ile baktılar bina içinde kabloda sorun var değiştirirseniz iyi olur dediler. Sizce iç tesisat değişimi, kaça mal olur? Sanırım elektrikçinin yapacağı şey CAT6 kablo çekmek ve duvarı vs. kırmasına gerek yok. Öyle maliyetli iş değil sanırım.

Modem ara yüzünüzden hat değerlerinizi atar mısınız?
Kablo çekmek çözüm olur mu diye bakalım.

Aslında buradaki asıl işçilik ankastre yani binaya gelen hat üzerindeki Krone'lerden ilgili Krone'ye yeni CAT6 tesisatının uçlarını çakmak ve daire giriş sonlandırma bağlantılarının yapılması. Dediğiniz gibi bakır tesisat ise Krone bıçağı ile ilgili Krone'ye kabloyu çakıyorsunuz. Kabloyu da kendi dairenize kadar çekmesi kolay, yıkma dökme olacağını sanmam halihazırda zaten kablo geçişi için kanal var dairenize kadar. Bu arada elektrikçi kabloyu çeker evet ama genel elektrik bilgisine sahip birisine işi yaptırırsanız ankastrede uçları nereye çakacağını bilemeyebilir. Böyle uydu cihazları kurulumu yapan, daha çok iletişim sistemleri kuran küçük işletmeler oluyor onlara ulaşırsan daha kolay işini çözebilirsin. Elektrikçi bulursanız da özellikle bu bağlantıları yapıyor musunuz diye sorabilirsin.

Türk Telekom ekibi bina içinde her katta elektrik kablo panosu var oradan değiştirecek yani duvarı yıkmaya gerek yok dedi sanırım fiyat olarak çok tutmaz. Bir de sizce Vat6 kablosunu kendim mi alayım?

@Tesla Bobini Pardon ben detayı atlamışım. İşçiliği Türk Telekom ekipleri yapacak anlaşılan. Ben siz veya dışarıdan bir elektrikçiye yaptıracaksınız sandım. Evet dediğim gibi herhangi bir kırma dökeme işlemi olmayacak. TTKOM ekipleri gelecekse CAT6 kabloyu da sizin almanıza gerek yok. Onlar ilgili kontrolü yaparlar sizden kaynaklı bir hata varsa bakım ücretini sizden alıyorlar yanlış bilmiyorsam da sizden bağımsız yani binadaki tesisatta bir sorun varsa ücret talep etmiyorlar diye biliyorum. Bilgim bunlarla sınırlı, Türk Telekom'u arayıp detaylı olarak fiyat ve işlemin nasıl olacağına dair bilgi alabilirsiniz.

@Tesla Bobini Pardon ben detayı atlamışım. İşçiliği Türk Telekom ekipleri yapacak anlaşılan. Ben siz veya dışarıdan bir elektrikçiye yaptıracaksınız sandım. Evet dediğim gibi herhangi bir kırma dökeme işlemi olmayacak. TTKOM ekipleri gelecekse CAT6 kabloyu da sizin almanıza gerek yok. Onlar ilgili kontrolü yaparlar sizden kaynaklı bir hata varsa bakım ücretini sizden alıyorlar yanlış bilmiyorsam da sizden bağımsız yani binadaki tesisatta bir sorun varsa ücret talep etmiyorlar diye biliyorum. Bilgim bunlarla sınırlı, Türk Telekom'u arayıp detaylı olarak fiyat ve işlemin nasıl olacağına dair bilgi alabilirsiniz.
Doğru anlamışsınız siz elektrikçiye yaptırın dedi telekom ekipleri :)

Modem ara yüzünüzden hat değerlerinizi atar mısınız?
Kablo çekmek çözüm olur mu diye bakalım.
Bakın 2 tane fotoğraf atıyorum 1. numaralı olanı şimdi çektim diğeri ise dün çekildi.

1.jpg

2.png

Şimdi çektiğinizin değerleri normal gözüküyor. Bina içi değişimden önce, kendi evinizdeki tesisatı kontrol ettiniz mi? Duvardan çıkıp modeme gelen kabloda herhangi bir eziklik, ek yeri vs. var mı?

Şimdi çektiğinizin değerleri normal gözüküyor. Bina içi değişimden önce, kendi evinizdeki tesisatı kontrol ettiniz mi? Duvardan çıkıp modeme gelen kabloda herhangi bir eziklik, ek yeri vs. var mı?
Hocam bina 12 senelik hiç değişim falan olmadı sadece bugün türk telekom ekipleri geldi bina girişindeki bakır kabloya baktı sorun burada ondan kopuyor dedi

Yeni konular

Geri
Yukarı