Bina İçi Telefon Hat Kablolarını Değiştirmek

• Konuyu başlatan Silinen üye 164587
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 19B
S

Silinen üye 164587

Ziyaretçi
Herkese merhabalar.

Saha ekibi binaya geldi bağlantı sorunumuzu çözdü. Fakat kendileri bize şunu söyledi: "Binadaki kutuda (ankastre midir nedir) o kabloların eski olduğunu, hatta 2 daireye bir kablo bile gittiğini, herkes kendine kablo çektirsin, bu kabloları düzeltin. Bir dahaki sefere zaten bizlik bir şey olmaz, ilgilenmeyiz" dediler. Şimdi sorularımı listeliyorum.

1. Bu kabloların değişimi bizim sorumluluğumuzda olan bir olay mıdır? Değişiklik sıkıntılara yol açmaz mı? Örneğin her bir girişte başka birinin hattı var, bunu neye göre nasıl ayarlarız?
  2. Bu değişimi Türk Telekom'a ücret ödeyerek mi yaptırıyoruz, yoksa usta vs bulup kendimiz mi yaptırıyoruz? Yaptırdıktan sonra ne gibi işlemler var?
  3. Bu değişim duvar kırma vs gerektiriyor mu?
  4. Maliyeti ne kadar olur?
Cevap yazan herkese şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Evet kutudan sonraki kablo çekme işlemi müşteri sorumluluğundadır.
2- Hayır bu değişimi yaperken türk telekom ile muhattap olmanıza gerek yok.
3- Sonuçta hali hazırda hattın geldiği yer vardır ordan bantla bağlayıp çekersiniz yukarı,hat yok ise mecbur duvar kırma demeyelim de delme işlemi yapılması gerekir.
4- Kullandığın kablonun kalitesine göre değişir. Kendiniz yapacaksanız sadece kablo parası ödersiniz,usta yaparsa işçilik de alıcak takdir edersiniz ki.
İyi günler.

1- Evet kutudan sonraki kablo çekme işlemi müşteri sorumluluğundadır.
2- Hayır bu değişimi yaperken türk telekom ile muhattap olmanıza gerek yok.
3- Sonuçta hali hazırda hattın geldiği yer vardır ordan bantla bağlayıp çekersiniz yukarı,hat yok ise mecbur duvar kırma demeyelim de delme işlemi yapılması gerekir.
4- Kullandığın kablonun kalitesine göre değişir. Kendiniz yapacaksanız sadece kablo parası ödersiniz,usta yaparsa işçilik de alıcak takdir edersiniz ki.
İyi günler.
Teşekkür ederim şöyle bir sorun var ankastredeki kabloların yerlerini değiştirdiler bu gün bir sorun çözmek için 4. Katın telefonu 3. Kata bağlandı numaralar değişti 3 ünki tespit edilemedi vs. Durum böyle olunca çekindim açıkçası kendimiz kabloları döşerken böyle bir durum olursa diye.

Bana da aynı şeyi söylediler fakat sonradan bina içi kablo değiştirme işlemi çok tuzlu olmakta, bina dışından kablo çekmenizi öneririm daha ucuza mal olmakta. İlerleyen dönemlerde NetSpeed'e geçerken Cat6 kablo ile değiştireceğim ara kabloyu.

Bana da aynı şeyi söylediler fakat sonradan bina içi kablo değiştirme işlemi çok tuzlu olmakta, bina dışından kablo çekmenizi öneririm daha ucuza mal olmakta. İlerleyen dönemlerde NetSpeed'e geçerken Cat6 kablo ile değiştireceğim ara kabloyu.

Aslında çok tuzlu değil normal adsl kabloya bantla yeni kabloyu tuttur ve çek. Ve cat6 kablo işi güzel oluyor ben adsl öyle kullanıyorum. Nerdeyse hiç dalgalanma olmuyor , adsl den farklı olarak kalın bakır kablo kullanımından kaynaklı sanırım.

Aslında çok tuzlu değil normal adsl kabloya bantla yeni kabloyu tuttur ve çek. Ve cat6 kablo işi güzel oluyor ben adsl öyle kullanıyorum. Nerdeyse hiç dalgalanma olmuyor , adsl den farklı olarak kalın bakır kablo kullanımından kaynaklı sanırım.

Bina içi tesisat yenilemek o kadar kolay değil ne yazık ki.

Geri
Yukarı