Bina içi tesisat için kablo önerisi

JustWatchS

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, yazacaklarım biraz uzun olacaktır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Şu an kullandığım internette sürekli kopmalar yaşıyorum. Müşteri hizmetlerini aradığım da arıza kaydı açtılar ve diğer gün bana bir telefon geldi. Bana binaya kadar gelen kabloda sorun olmadığını bina içinden modeme kadar gelen kabloda sorun olduğunu söylediler. Bende sürekli bu durumdan sıkıldığım için artık bina içinde ki gelen kabloları değiştirme kararı aldım. Bu iş için elektrikçi çağıracağım. Sizce hangi tür kablo almalıyım? İnternette biraz araştırma yaptım ve CAT6 - CAT7 kablo önerdiklerini gördüm bunların başka marka ve FTP - UTP diye ayrılıyormuş. Sizce hangisini almalıyım? Ayrıca binanın en dışında ki sanırım ismi ankastre kutusu onu bizim açma iznimiz var mı? Son olarak binanın en dışında 1 kutu ve apartmanın için de 1 kutu daha var yani toplam 2 kutu var. Bizim işimiz sadece en dıştaki kutu ile mi olacak yoksa bina içinde ki kutu ile olacak mı?

Son düzenleme:
CAT7 gereksiz maliyet olabilir çünkü İSS firmaları 300 Mbit'in üzerinde paket sunmuyorlar bile. CAT6 fazlasıyla yeterli olacaktır bence. Girişten sokete kadar CAT6 kablo türü ile kablo döşeyebilirsiniz.

CAT7 gereksiz maliyet olabilir çünkü İSS firmaları 300 Mbit'in üzerinde paket sunmuyorlar bile. CAT6 fazlasıyla yeterli olacaktır bence. Girişten sokete kadar CAT6 kablo türü ile kablo döşeyebilirsiniz.
Hocam bu işlerden pek anlamıyorum affınıza sığınıyorum. Girişten sokete derken yani binanın en dışında ki kutudan sokete diyorsunuz değil mi? Doğrumu anladım. Ayrıca bunu bizim açma iznimiz var değil mi? Sonradan Türk Telekom sıkıntı çıkartmasın.

Hocam 4 katlı bir apartmanda oturuyoruz ve en üst katında yaşıyoruz. Ev sahibi biziz ancak dışardan kablo çekersek görüntü kirliliği oluşur diye düşünüyorum. Bu sebeple bina içinden geçirmeyi düşünüyoruz.
Ben kendi kablomu kendim çektim ve araştırdığım kadarıyla F/P olarak bu kablo markasını buldum yaklaşık 8 aydır kullanıyorum ve kabloyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım.

Ö
Ben kendi kablomu kendim çektim ve araştırdığım kadarıyla F/P olarak bu kablo markasını buldum yaklaşık 8 aydır kullanıyorum ve kabloyla ilgili hiçbir sorun yaşamadım.
Önerin için çok teşekkürler hocam. Son sorum olucak bu binanın içinde ki kutu ile bir işimiz olmayacak değil mi ? Yani sadece ankastre kutusundan kabloyu takıp sokete kadar uzatıcaz değil mi?

Ö

Önerin için çok teşekkürler hocam. Son sorum olucak bu binanın içinde ki kutu ile bir işimiz olmayacak değil mi ?
Vdsl yada Adsl olarak kullanıyorsan kabloyu krone bıçağı ile binanın internet kutusuna çakman gerekiyor.
En iyisi sen elektrikçi çağırıp eğer elinde düzgün bir kablo varsa ondan al ve kabloyu takma işini onlar yapsın.

Vdsl yada Adsl olarak kullanıyorsan kabloyu krone bıçağı ile binanın internet kutusuna çakman gerekiyor.
En iyisi sen elektrikçi çağırıp eğer elinde düzgün bir kablo varsa ondan al ve kabloyu takma işini onlar yapsın.
Zaten hocam elektrikçi çağırıcam ben kendim yapmaya kalkarsam birşeyler bozulabilir :) Attığınız kabloyu alıcam. Maalesef şuan elimde düzgün bir kablo bulunmuyor.

Hocam merhabalar, ben 8. katta oturuyorum kiracıyım. VDSL ile 70 mbps'ye kadar internet alabileceğimi söylüyor D-Smart. Şu an 16 Mbps paketim mevcut, ancak 11 Mbps üzeri hiç alamadım. Bina içi hat kablosunda sıkıntı olduğunu söylüyorlar. Ben de değişim yapmayı düşünüyorum, çünkü 97 TL 16 Megabit pakete vermektense, 130 TL 50 Megabite verebilirim. Bina içinden hattın geçtiği boru çok dar gibi görünüyor. Dolayısıyla kabloyu dışardan geçirmek zorunda kalabilirim. Mesafeyi tam ölçmedim ama 30 metreden fazla gerekebilir. Sizlere 2 sorum var. 1.si bu uzunluktaki bir kablo ile 50 Mbps paketinden ne derece kayıp yaşarım? (tabi ki tahmini olarak soruyorum 30-40 Mbps fazlasıyla işimi görür). 2.si kış aylarında dışarıda olan kablo zarar görür mü? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Edit: Son olarak hangi çeşit kablo önerirsiniz Cat5e, Cat6 fiyat performans olarak?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı