İnternet İçin Bina İçi Yeni Tesisat Kablo Önerisi

Tortue

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba,
Şu anda internet için çok saçma bir kablo kullanıyorum. Elektrik kablosu. Nasıl bir kablo almalıyım bana önerebileceğiniz F/P ürünü olarak. Cat 6 diyorlar bana ancak birçok Cat 6 var ne yapacağımı bilmiyorum.
Elektrik kablosu ile alabildiğim ve Ankastre kutusunun yanına gittiğim zaman aldığım max hız aşağıdadır.
NOT: Arkadaşlar, elektrik kablosundan olmadığını biliyorum ve başka bir yerde sıkıntı olduğunu biliyorum ama belirteyim sizlere. Max indirme hızı yani ankastre kutusunun gösterdiği hız birden 14 Mbps civarlarına düşebiliyor, SNR değeri zaten ölüyor onu geçtim bile. Önerileriniz benim için çok çok önemli. Bu hız sabahları 14-23 Mbps arasında takılıyor akşam olunca da 19-27 Mbps arasında değişiklik gösteriyor. Bir anda çakılıyor ve saatler sürüyor 1 Mbps bile yükselmesi için.
NOT2: Türk Telekom ekipleri; "VDSL alamazsın! Hattının sinyalini ADSL'e çevirttir." dediler. Paketim 24 Mbps, bu hattaki sorun olmasa bence VDSL alabilirim. Peki sizlerin görüşleri neler?
Elektrik kablolu durum:
Screenshot_5.png

Ankastre yanında durum:
Screenshot_6.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Attığınız 2 fotoğrafta dramatik fark yok. Ankastreden evinize de sonuçta bir mesafe olduğu için hızınız düşüyor.

Ankastre yanındayken değerler birden düşüyor mu peki evdeki gibi? Eğer düşüyorsa kablodan diyeceğim ama benim gördüğüm kadarıyla en azından, tesisatta bir sıkıntı yok.

Attığınız 2 fotoğrafta dramatik fark yok. Ankastreden evinize de sonuçta bir mesafe olduğu için hızınız düşüyor.

Ankastre yanındayken değerler birden düşüyor mu peki evdeki gibi? Eğer düşüyorsa kablodan diyeceğim ama benim gördüğüm kadarıyla en azından, tesisatta bir sıkıntı yok.
Ankastre yanındayken 4 dakika boyunca 30 Mbps'de kaldı ve daha fazla beklemeden ortalıktan kayboluverdim. Ancak bugün tekrar oraya gidip bekleyeceğim. 2 Saat durumu izleyeceğim ve sizlere bildireceğim. Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için hocam. :)

Türk Telekom ile benim 4 yıldır başım dertte neler yapmadım ki hiç bir sonuç fayda etmedi en son taşındım :) onlarda kurtuldu bende ankastre kutusu arızalı adamlar kabul etmiyor geliyorlar bağlıyorlar 30 dakka sonra yine sıkıntı çıkıyor şuan internet falan almadım bilgisayarda yok öyle bekliyorum. En kısa sürede ya toplayacağım yada laptop alacağım. 2019 oldu hala internet bağlantısı hızı ile kopmasiyla uğraşıyoruz sonrada siber güvenlik açığımız var diyor btk olur tabi.

Şuanda da durum böyle. :kızgın:
Screenshot_2019-02-01-09-43-45-600_com.android.chrome.png
Türk Telekom ile benim 4 yıldır başım dertte neler yapmadım ki hiç bir sonuç fayda etmedi en son taşındım :) onlarda kurtuldu bende ankastre kutusu arızalı adamlar kabul etmiyor geliyorlar bağlıyorlar 30 dakka sonra yine sıkıntı çıkıyor şuan internet falan almadım bilgisayarda yok öyle bekliyorum. En kısa sürede ya toplayacağım yada laptop alacağım. 2019 oldu hala internet bağlantısı hızı ile kopmasiyla uğraşıyoruz sonrada siber güvenlik açığımız var diyor btk olur tabi.
Haklısınız hocam ekipler oldukça ilgisizler. Bugün belli olacak, bakalım ankastre kutusu mu arızalı yoksa tesisatta kullanılan kablo mu sinyali alamıyor. Bu arada şunu da belirteyim, asansörün yanından veya altından geçiyor o kablo. Bodrum katında oturuyorum. Asansörden etkilenme gibi bir durumu var mıdır? Kablo aşağıda, elimle kolayca soyabiliyorum gerçekten kalitesiz.
P1Dky7.jpg

Tekrardan max. hız yükselmiş.
Screenshot_2019-02-01-09-49-02-216_com.android.chrome.png
Şuanda modem ankastreye bağladım ve izlemeye aldım. 26600 Civarında dolaşıyor, diğer bağladığımda 30000 Civarında idi. Akşama kadar beklemeyi planlıyorum Sayın @Mert hocam buradan anlatacağım hız hakkında olan bitenleri.
7 Dakikalık kayıt aldım hocam. Bu civarlarda dolaşıyor, ankastre yanında bağlı iken modem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
2 Saatin geçmesinin ardından son durum bu. Sanırım tesisatı yenilemem gerekiyor. Kablo önerileriniz var mı acaba?
365277
Sorun hala devam ediyor. Modem ankastre kutusunun yanında olduğu halde bir anda 10-12 Mbps kayıp yaşadım ve yaşamaya devam ediyorum. Az önce de port değişim talebi açtım, umarım bir an önce sorunum çözülür. 😑
Evet bu güne kadar topladığım resimler farklı zaman dilimlerinde idi. Topladım ve bir video yapmaya çalıştım. Görüldüğü gibi 10-15 Mbps kayıp yaşanıyor altyapıda. Akşam yoğunluğu falan değil bu çok net görülebiliyor zaten videoda. Sorunu hala çözmüş değilim, arıza kaydı hala bekliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Kabloda ek ve ezilme gibi durumlar varsa her türlü hava olaylarından, ek ve ezilme olmasa dahi gürültü için izole edilmemiş her türlü kablonun yanından geçen elektrik kablosu dahi gürültü oranı yapabilir. Gürültüden izole edilmiş CAT kablolar FTP olarak isimlendirilir. Tesisat ile ilgili bir problem olup olmadığını anlamanın tek yolu ankastreden modemi bağlayıp test etmektir. Eğer iç tesisat sorunu ise şiddetle önereceğim tek kablo aşağıdaki linktedir. Aynı satıcıda tüm uzunluklarda mevcut.

Herkese teşekkür ediyorum ilgilerinden dolayı. Sorunum Türk Telekom tarafından çözüldü ve 22 Mbps net bir şekilde alabiliyorum. Tesisat için Cat 6 kablo kullandım, elektrikçiden temin ettim acil olarak.

Herkese teşekkür ediyorum ilgilerinden dolayı. Sorunum Türk Telekom tarafından çözüldü ve 22 Mbps net bir şekilde alabiliyorum. Tesisat için Cat 6 kablo kullandım, elektrikçiden temin ettim acil olarak.
Tesisatı kendiniz mi yenilediniz? Ben de kendi kablomu yenilemek istiyorum çünkü çok sık kopmalar yaşıyorum ancak 3. katta oturuyorum ve kabloyu tüm merdivenden geçirip ardından bir de modem kapımın en uzak odasında oraya kadar götürmem gerek ve bu da hem görüntü kirliliği hem de çok masraflı olacak. :/ Biraz beni de bilgilendirebilir misiniz nasıl kabloyu değiştirdiniz konusunda.

Tesisatı kendiniz mi yenilediniz? Ben de kendi kablomu yenilemek istiyorum çünkü çok sık kopmalar yaşıyorum ancak 3. katta oturuyorum ve kabloyu tüm merdivenden geçirip ardından bir de modem kapımın en uzak odasında oraya kadar götürmem gerek ve bu da hem görüntü kirliliği hem de çok masraflı olacak. :/ Biraz beni de bilgilendirebilir misiniz nasıl kabloyu değiştirdiniz konusunda.
Evet kabloyu kendim yeniledim. Ankastre kutumdan kendi portunuzu biliyorsanız iş kolay. Ancak dediğiniz gibi, merdivenlerden gideceği için görüntü kirliliği yaratacaktır. Ben zemin katta oturduğum için, duvar içinden geçirdim. Şuanda memnunum, iyi ki değiştirmişim diyorum.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı