Bina içi tesisatında sorun mu var?

• Konuyu başlatan mcf
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 3
  • Görüntüleme 467

mcf

Hectopat
Uzun bir süredir oynadığım Online oyunda (Rocket League) görünmeyen loss sorunu yaşıyorum. O zaman oyunun yapımcısına mail attım benden birkaç tracert testi vs. istedi ve sorunun ISS tarafında olduğunu bildirdi. Sağlayıcının sitesinde arıza kaydı açıp durumu ilettim psyonix in benden istediği SS'leri onlara da attım ve onlarda kendi taraflarında bir sorunun olmadığını bina içi tesisatına baktırmamı önerdiler. Henüz baktırmadım. Ama durum aklımdan çıkmadı tabii.
Dün burada dolaşırken şu başlığa denk geldim: Rehber: Modem Hat Değerleri
Yazılara bakıp söylenen yeri buldum değerlere baktım(1.resim) bana çok da kötü görünmedi(bildiğimden değil de), ancak belki bilmem gereken bir şey vardır diye SS alıp posta atıp değerlerin nasıl göründüğünü sordum. Cevap olarak "kablolar sağlıklı değil yüksek ihtimal ankastre modem arasında sorun." geldi.
Akşam kabloların görüntüsü çok hoşuma gitmediğinden duvardan splittera gelen 2 kabloyu splitterdan ayırıp güzelce birleştirip tekrar bantladım. Ağın durumuna yine baktım. Alt taraftaki değerler bir tık düşmüş gibiydi (u&d 1-2-3).
Ertesi gün(bugün) öğlen gibi elektrikçinin duvardaki kablolarla uğraştığını fark edip ne yaptığını sordum. Çatıdaki daire ve sigortayla ilgili bir şeyler söyledi. Birkaç gün önce de elektrik sayaçlarının orada bir şeyler yapıyordu.
Her katta 4. resimdeki gibi bir yer var, iki dairenin tam ortasına denk geliyor. Aynı hizada bodrumda da elektrik sayaçları var, ankastreden oraya inen kablolar oradan duvarın içine giriyor. Bir alt kattaki kabloların fotosunu çektim çünkü bizim kattakinin üstünde kapak kapalı. O kablo grubunun içinde yüksek iht. Net kablosu da var. PC'yi açıp modem arayüzünden ağ değerlerine baktım ki ne göreyim(2. resim). Hemen bir hız testi yaptım(3. resim). ISS'nin sitesinden arıza kaydı açtım herhalde 30 dk falan sonra aradılar, oradan bir res attılar hem kopma hem hız düşüklüğü olduğunu söylediler, bakmaları için durumu TT'ye ilettiklerini belirttiler. TT sonucu bildirdiğinde geri dönüş yapacaklarmış.
Sorularım:
1)TT'nin işini bitirmesini beklemeli miyim?
2)Bina içi tesisatına bir baktırmayı düşünüyorum ama daha önce hiç böyle bir şey yaptırmadım. Nedir ne değildir bana biraz akıl verebilir misiniz?
3)Bina içi tesisatı tamir edilebilen bir şey mi? Maliyetli midir?
4)Bu konuda ne yapmalıyım, ne yapmamalıyım?
Şimdiden teşekkürler.
Yazmayı unuttum RL de 4 kere F10 yapınca detaylı ağ ist. Leri açılıyor. Orada outpacket de sorun çok az ancak inpacket sık sık sarı ve kırmızı oluyor.
Not:
Son 2 resimde splittera bağlı olmayan CAT 5 ucunun olayı nedir bilmiyorum.
Zamanında ev tel. Kullanıyorduk uzun bir zamandır kullanmıyoruz sadece net var.
Sağlayıcı: TurkNet.
Paket: 35d/3u
Modem: ASUS DSL AC51.

Dosya Ekleri

• s.jpg
    s.jpg
    85,7 KB · Görüntüleme: 40
  • sta.jpg
    sta.jpg
    80,5 KB · Görüntüleme: 41
  • aaaaaaaa.jpg
    aaaaaaaa.jpg
    49,7 KB · Görüntüleme: 47
  • IMG_20210901_151859.jpg
    IMG_20210901_151859.jpg
    173,7 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG_20210901_165040.jpg
    IMG_20210901_165040.jpg
    87,9 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20210901_165132.jpg
    IMG_20210901_165132.jpg
    89,9 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleyen: Moderatör:
Resimlerde internet kablolari elektrik kablolariyla aynı buatta olduğu görünüyor alçak gerilimlerimle yüksek gerilim aynı buatta bulunmaması gerekiyor.

Buatın öbür tarafında üzerinde telefon işareti olan bir giriş var. Duvarın öbür tarafı benim odam oluyor. O telefon girişini de hiç kullanmadık.
Son resimdekinden bahsediyorsunuz sanırım.

Geri
Yukarı