Bina içinden modeme kadar olan kablolama kontrolü nasıl yaptırılır?

Adronem

Kilopat
Daha fazla  
Birkaç gündür internetim gidip geliyor. İnternet sağlayıcım arıza kaydı oluşturdu. Sonuç olarak bina içinden modeme kadar olan kablolamada sorun olduğunu tespit etmişler. Bir elektrikçiden kablolamayı kontrol ettirmemi önerdiler. Bu durumda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Kabloyu değiştirsem tahmini ne kadar ücret öderim? Yardımcı olursanız memnum olurum.

Bilmiyorum, eğer yeni kablo çekilecekse kesinlikle ek yaptırmayın çünkü ek olunca kutudan modeme gelen hızı çok fazla düşürüyor. Elektrikçiden ek yapmamasını tek parça halinde bağlamasını isteyin.

Elektrikçi kabloyu sadece fiziksel olarak kontrol eder. Arıza için gelen ekip kablodaki sinyal ölçümünü yapıp kayıp oranına göre (kayıp normalden fazlaysa) kablo arızası olarak sonuçlandırır. Ayrıca kablo fiyatı + işçilik için civardaki elektrikçilerle görüşün. Herkes aynı fiyatı vermeyebilir.

Birkaç gündür internetim gidip geliyor. İnternet sağlayıcım arıza kaydı oluşturdu. Sonuç olarak bina içinden modeme kadar olan kablolamada sorun olduğunu tespit etmişler. Bir elektrikçiden kablolamayı kontrol ettirmemi önerdiler. Bu durumda nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz? Kabloyu değiştirsem tahmini ne kadar ücret öderim? Yardımcı olursanız memnum olurum.

ISS'nın önemi adlı çalışma diyoruz buna.
Türk Telekom arıza kaydı oluşturduğunda adresinize gönderdiği ekiple hattın kalitesini ölçebiliyor.
Ücreti karşılığında Türk Telekom ekiplerinden destek alabilirsiniz. Saha ekiplerinin ücreti karşılığında ekstra iş yaptıklarını duymuştum. Belki bölgenizden öyle birine denk gelirsiniz.
Olası bir durumda kablonun yenilenmesi gerekirse kabloyu kendiniz temin edin ve aldığınız kabloyu elektrikçi gelip taksın. Mahalle elektrikçilerine bu devirde güven olmuyor. Yalıtımsız kabloyu yalıtımlı fiyatına size satabilirler.

ISS'nın önemi adlı çalışma diyoruz buna.
Türk Telekom arıza kaydı oluşturduğunda adresinize gönderdiği ekiple hattın kalitesini ölçebiliyor.
Ücreti karşılığında Türk Telekom ekiplerinden destek alabilirsiniz. Saha ekiplerinin ücreti karşılığında ekstra iş yaptıklarını duymuştum. Belki bölgenizden öyle birine denk gelirsiniz.
Olası bir durumda kablonun yenilenmesi gerekirse kabloyu kendiniz temin edin ve aldığınız kabloyu elektrikçi gelip taksın. Mahalle elektrikçilerine bu devirde güven olmuyor. Yalıtımsız kabloyu yalıtımlı fiyatına size satabilirler.
TTnet tabii yapacak, alt yapı onlara ait. Burada bahsedilen %99 Superonline. TTnet alt yapısıyla başka hangi firmayı kullanırsanız kullanın sonuç yine aynı olacak. TTnet'in yaptığı bir adilik.

Kablonun sadece apartmandan sana gelen kısmında sıkıntı olmayabilir belki senin evindeki RJ11 prizinde sıkıntı olabilir.
Fazla bilgim yok bu konuda ama modemin bağlı olduğu priz telefon prizi. Üçgen bir şekli var. Bu bahsettiğiniz RJ11 mi oluyor?

Merhaba. Evdeki telefon prizinden modeme kadar (kablosuz internet için) tüm ara bağlantılara, telefon kablosu ekli yapıdaysa ekleri (ekler jak yerine kablo-kablo ile direk yapılmışsa lehimli ve üstü izoleli olmalı), splitter giriş-çıkış bağlantılarına, kablolu internet için ethernet kablo jakının modem ve PC'ye giriş bağlantılarının sıkılığına veya klipslerinde kırık olmadan sağlam bağlantılı olmasına, jakların sokette oynamamasına ve modem üzerinde LAN portlarında ethernet jakının yeri değiştirilip alınacak sonucu kontrol edilmeli. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı