Binadaki altyapı bağımsız kaynaktan nasıl sorgulanır?

316219

Hectopat
Merhaba,

Binamızdaki internet altyapısının hangi marka ya da markalardan oluştuğunu bağımsız bir kaynaktan sorgulayabilir miyiz?

Bağımsız kaynak derken demek istediğim; Türk Telekom'un, TurkNet'in, Kablonet'in ya da Turkcell'in kendi sitesine girmeden; bağımsız bir siteden genel olarak ve gerçekçi bir sorgulama yapabilir miyiz? Yapabiliyorsak hangi siteden?

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır teşekkür ederim. Gönderdiğiniz linkten yaptığım sorgulamaya göre; Superonline yok, Türk Telekom da 40 Mbps VDSL. Ama dediğim gibi; Türk Telekom'un kendisinden bıktık. Evde internetten ayrı olarak ev telefonu da var dolayısıyla splitter da var. Onlardan kaynaklanıyor olabilir mi sorun? Eve gelen internet kablosunu splitter'den çıkarıp direkt modeme taktım ve birkaç gün öyle denedim ama yine kopmalar ve anlık/devamlı hız düşmeleri devam etti.

Türk Telekom'dan çıkmak yerine ev telefonunu iptal ettirsek sorun çözülebilir mi acaba? Yoksa başka bir İSS'ye geçmemi önerir misiniz? Önerirseniz hangisi olabilir?
Telefonu iptal etmenin bir faydası olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde farklı bir firmaya geçmenin de. Bu şekilde sık kopma/hız düşüşü gibi problemlerin sebebi genelde iç tesisattır. Ankastreden modeme bir CAT kablosu çekerseniz hattınız biraz daha rahatlayabilir. Ama aslında santral mesafesi de yüksek. 466 metre fazla bir mesafe. Yani olup olabileceği bu gibi duruyor. Tabii yine de iç tesisatı yenileme işlemini deneyebilirsiniz.

Hatta isterseniz fiber altyapı da talep edebilirsiniz. Zamanında açtığım şu konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Telefonu iptal etmenin bir faydası olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde farklı bir firmaya geçmenin de. Bu şekilde sık kopma/hız düşüşü gibi problemlerin sebebi genelde iç tesisattır. Ankastreden modeme bir CAT kablosu çekerseniz hattınız biraz daha rahatlayabilir. Ama aslında santral mesafesi de yüksek. 466 metre fazla bir mesafe. Yani olup olabileceği bu gibi duruyor. Tabii yine de iç tesisatı yenileme işlemini deneyebilirsiniz.

Hatta isterseniz fiber altyapı da talep edebilirsiniz. Zamanında açtığım şu konuyu okuyabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim
Bizim evin yaklaşık 200 metre yakınında fiber yenileme çalışmasını görmüştüm yerine, oradan geçerken. Ama daha sonrasında hiç takip etmedim durumu; gelecek mi gelmeyecek mi diye. Sonra bizim apartmana gelen TT'ci abiye sormuştum ve "2022'nin sonuna kadar fiber gelir" demişti ama 8 ay oldu; hala gelmedi.

Çok uğraştırıcı işler, siz de iyi uğraşmışsınzı ve başarmışsınız, sizin adınıza sevindim. Umarım bizim evin interneti de bir gün düzelir. Oyun anlamında değil ama çokça şey var aklımda ama hepsi için iyi internet gerekiyor. Neyse daha fazla da yazarım da vaktinizi almayayım, tekrardan teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı