Binamda ankastre kutusu yok

Prism

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, TT'ye 3 hafta önce altyapı başvurusu yapmıştım. 1.5 hafta önce altyapı geldi ama dışardan gözle görülen hiç bir değişiklik yok. Normalde hiç bir yerde altyapım gözükmezdi sorguladığımda, şimdi ise her yerde maksimum 50 Mbps alabileceğim gözüküyor.
Binamda ise ankastre kutusu yok. Daha önce altyapı olmadığından kimse internet bağlatamamıştı binaya.
Sadede dış kapının sağ üstünde bir telefon kutusu gibi bişey var, ondan siyah bir kablo direğe doğru uzanıyor, o kadar.
Merak ediyorum, şu anda TürkNet'ten altyapımı sorguladığımda altyapım gözüküyor.
Başvursam acaba sıkıntısız bir şekilde interneti bağlayabilirler mi? Kurulum hizmeti verilecekmiş sanırım ama bu ankastre kutusu kurulum hizmetinin içinde mi acaba?
Aylarca internetsiz kalmak istemiyorum bu yüzden sordum.
Şimdiden teşekkürler.

Bahsettiğin dış kapının üstünde ki kutu nasıl bir şey ?
IMG_20200824_104743.jpg

Tamam canım işte bu ankastre kutusu :)
Hocam bu kutu hep vardı. 3 sene önce bu ev yapılmıştı bizde 3 sene önce dairemizi satın alıp taşınmıştık, o an TT ile taahhütüm vardı fakat bize altyapı yok dediklerinden cayma bedeli ödemeden abonelikten çıkmıştım. Anlamıyorum, madem ankastre kutusu vardı, neden 3 senedir altyapımı göstermiyordu da ben altyapı başvurusu yaptıktan sonra altyapımı birden göstermeye başladı? Gerçekten tuhafıma gidiyor çünkü Türk Telekom saha çalışanları 1 kere bile altyapı sebebiyle uğramadı buraya. Sanırım onların sisteminden benim altyapımı aktif etmeleriyle alakalı bişey.

Hocam bu kutu hep vardı. 3 sene önce bu ev yapılmıştı bizde 3 sene önce dairemizi satın alıp taşınmıştık, o an TT ile taahhütüm vardı fakat bize altyapı yok dediklerinden cayma bedeli ödemeden abonelikten çıkmıştım. Anlamıyorum, madem ankastre kutusu vardı, neden 3 senedir altyapımı göstermiyordu da ben altyapı başvurusu yaptıktan sonra altyapımı birden göstermeye başladı? Gerçekten tuhafıma gidiyor çünkü Türk Telekom saha çalışanları 1 kere bile altyapı sebebiyle uğramadı buraya. Sanırım onların sisteminden benim altyapımı aktif etmeleriyle alakalı bişey.

Kardeşim bu işleri kovalamazsan işin gerektiğinden de fazla uzar. Bak ben aynı evde oturuyorum son 4 senedir neredeyse. Daha sonra buranın adres isimleri değişti, ve yeni adres için DSL altyapısı yok görülüyor, eski adres içinde aynısı çıkıyor. Bu esnada ben 3 kere sağlayıcı değiştirdim. Ve her seferinde müdürlüğe gittim. Çünkü her sağlayıcı altyapımda internet olmadığını söylediler. Ben de müdürlüğe gidip durumu anlatınca, onlar BTK'nin harita görünümünden evimi buluyorlardı, ve bana BTK adres kodumu veriyorlardı, bu şekilde bu kod'u abone olmak istediğim sağlayıcıya söyledikten sonra çıkıyordu DSL bilgilerim :) Yani müdürlüğe gidip durumu anlatman gerek. Google üzerinden BTK haritası vardı. Ya da E-Devlet üzerinden de bu kodu temin edebiliyordun yanlış hatırlamıyorsam eğer...

Bu adresten BTK kodunu bulabilirsin. BTK göre bazen mevcut adresin sapıtabilir :) Bu yüzden harita'dan evini bulman gerekiyor. Bulduktan sonra TC kimlik numarası ile doğrulama yapıp teyit ediyorsun. Tabi TC kimlik numarası sahibi bu ev'de ikametgah etmesi gerekiyor. Teyit ettikten sonra sol alt köşede BTK adres kodun var. O kodu sağlayıcılara söyle, direkt bilgilerine erişebiliyor bu şekilde...

Son düzenleme:
Bende ankastre kutusunu bulamıyorum bu arada :D

Ev müstakil mi ? Ya da eski az katlı bir bina mı ? Mesela ben de küçük bir kasaba da yaşıyorum. Bizim kutu yan binada, ve bazı müstakil evler de özellikle ankastre kutusu alakasız bir yer de oluyor. Genelde elektrik direklerin ucunda felan...

Ev müstakil mi ? Ya da eski az katlı bir bina mı ? Mesela ben de küçük bir kasaba da yaşıyorum. Bizim kutu yan binada, ve bazı müstakil evler de özellikle ankastre kutusu alakasız bir yer de oluyor. Genelde elektrik direklerin ucunda felan...
Oturduğum sitenin 20 yıllık olduğu biliniyor.5 katlı 10 daireli bir apartman.

Geri
Yukarı