Binamda fiber var mı?

Altemurr

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, fiber internete geçmek istiyorum ama binamda fiber var mı yok mu bilmiyorum bu işlerden pek anlamam. Aşağıya bazı fotoğraflar koydum, anlayan birileri yardımcı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• resim 1.jpg
    resim 1.jpg
    81 KB · Görüntüleme: 40
  • resim 2.jpg
    resim 2.jpg
    145,6 KB · Görüntüleme: 37
  • resim 3.jpg
    resim 3.jpg
    114,3 KB · Görüntüleme: 31
  • resim 4.jpg
    resim 4.jpg
    94,7 KB · Görüntüleme: 35
Merhaba arkadaşlar, fiber internete geçmek istiyorum ama binamda fiber var mı yok mu bilmiyorum bu işlerden pek anlamam. Aşağıya bazı fotoğraflar koydum, anlayan birileri yardımcı olabilir mi?

Evet hocam var. Üzerinde Türk Telekom yazan beyaz renkli kutu, fiber dağıtım kutusu. Ama daha bağlantısı yapılmamış sanırım. Fotoğrafta görünen kalın turuncu kablo ana hat fiber kablosu ama görüldüğü üzere kutuya girmiyor boşta duruyor. Belki havai tek core üzerinden bağlantı sağlanmıştır diyeceğim ama fotoğraflarda fiber dağıtım kutusuna giren bir ana hat kablosu görünmüyor. Biraz da karışık olduğu için pek anlaşılmıyor zaten. Ama netice itibariyle fiber dağıtım kutusu ve dairelerden gelip o kutuya giren OBK'lar hazır. Ana hat bağlantısı da yapıldığında fiber altyapı aktifleştirilir. Göknet'ten ve Teknobil'den altyapı sorgulaması yaparak aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:
Adresinizi yazarak yada ev telefonu no yazarak bakabilirsiniz.sanırım var ama bakmanızı öneririm
bunun gibi sitelerde var olarak gözüküyor, ama bazı insanların binalarında olmuyormuş. Ben de buraya yazayım dedim belki bilen birileri vardır diye.

Evet hocam var. Üzerinde Türk Telekom yazan beyaz renkli kutu, fiber dağıtım kutusu. Ama daha bağlantısı yapılmamış sanırım. Fotoğrafta görünen kalın turuncu kablo ana hat fiber kablosu ama görüldüğü üzere kutuya girmiyor boşta duruyor. Belki havai tek core üzerinden bağlantı sağlanmıştır diyeceğim ama fotoğraflarda fiber dağıtım kutusuna giren bir ana hat kablosu görünmüyor. Biraz da karışık olduğu için pek anlaşılmıyor zaten. Ama netice itibariyle fiber dağıtım kutusu ve dairelerden gelip o kutuya giren OBK'lar hazır. Ana hat bağlantısı da yapıldığında fiber altyapı aktifleştirilir. Göknet'ten ve Teknobil'den altyapı sorgulaması yaparak aktif olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
Hocam o turuncu kablo komşuya gidiyor komşuya sormayı isterdim ama bazı tatsız olaylar yaşadık o yüzden soramıyorum

Hocam o turuncu kablo komşuya gidiyor komşuya sormayı isterdim ama bazı tatsız olaylar yaşadık o yüzden soramıyorum
Yok hocam komşuya gitsin o önemli değil de sizin binanızda ucu açık bir biçimde duruyor. Normalde o turuncu kablo fiber dağıtım kutusuna girer. Her zaman böyle değil tabii ki. Bazı durumlarda fiber dağıtım kutusuna bunun gibi turuncu kalın bir kablo değil de siyah veya beyaz renkte daha ince bir kablo da girebilir. Bu, bölgedeki dağıtım ile alakalı. Eğer yer altı dağıtımı tercih ediliyorsa genelde turuncu kablo girer, yok havai dağıtım yapılıyorsa bahsettiğim ince kablo girer.
Şimdi fotoğrafları daha dikkatli inceledim de 4. fotoğrafta kutuya beyaz kabloların girdiği delikten bir de ince siyah kablo giriyor, dikkatli bakarsanız görürsünüz. İşte o ince siyah kablo çok yüksek ihtimalle ana hat kablosu. Zaten 3. fotoğrafta da bağlantısı yapılmış birkaç kablo görüyoruz. Muhtemelen fiber altyapı aktif durumdadır şu an. Yani fibere geçiş yapabilirsiniz.

Bunun gibi sitelerde var olarak gözüküyor, ama bazı insanların binalarında olmuyormuş. Ben de buraya yazayım dedim belki bilen birileri vardır diye.

Hocam o turuncu kablo komşuya gidiyor komşuya sormayı isterdim ama bazı tatsız olaylar yaşadık o yüzden soramıyorum.

Telefon no ile sorgularsanız sizin hattiniza göre çıkar olmazsa müşteri hizmetlerine sorabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı