Binanız depreme dayanıklı mı?

Sizce sorun çıkartır mı?

IMG_20230208_141436.jpg

Düzce'de, 45 yıllık civarı. 3 ay önceki 6.1 depreminden 2-3 duvar çatlağı ve birkaç sıva çatlağı ile kurtuldu. 99 depreminden hafif hasarla kurtulmuş. Kırıksız çıkıksız sapa sağlam duruyor. Diğer eski binalara göre çok fazla perde duvar ve kolon var, yaşına göre sağlam olmasını buna bağlıyorum. Tabi ki bu olası 7.5~ İstanbul depreminden az hasarla çıkacağı anlamına da gelmez ne yazık ki.

Avcılar Merkez mahallesinde oturuyorum. Evin yapıldığı tam tarihini bilmiyorum fakat 1988-1995 arası yapım. 99 depremi öncesi yani. Görünür hasar yok fakat bodruma bakmadım. Kolonların bir ikisinde sıva çatlağı var.

Dostlar, ücretsiz bina testi nasıl yaptırabilirim acaba? Bina 15 senelik, fakat alt kattaki dükkanda, sadece ortaya küçük bir kolon koymuşlar.

Avcılar Merkez mahallesinde oturuyorum. Evin yapıldığı tam tarihini bilmiyorum fakat 1988-1995 arası yapım. 99 depremi öncesi yani. Görünür hasar yok fakat bodruma bakmadım. Kolonların bir ikisinde sıva çatlağı var.
Nedense o yıllarda yapılan binalarda hasarlar büyük oluyor ama 70'li yıllarda yapılan binalarda hiçbir şey olmuyor. Düzce'de yaklaşık 50 yıllık olup 0 hasar olan çok bina var.

Arkasında oda var mı? Varsa oradan da aynı yere bakın. Varsa duvar çatlağıdır, yoksa sıvadır. Duvar çatlağı olsa bile ince bir şey. Sıkıntı çıkarmaz. Ama orası kolonsa sorun büyük.

Yok bunun karşısında bir şey yok.
Ama benim odamda bunun aynısı ama sadece 5 cm falan o da arka tarafa geçmemiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı