BIOS ayarlarından sonra görüntü gelmiyor

sabrikanli

Hectopat
Yer
İstanbul, Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel® Core™ i5-11400F (4.40 GHz)
XFX Speedster Radeon RX 6600 XT 8 GB
Gigabyte H510M H Intel LGA1200 DDR4 Micro ATX
Kingston Fury Beast 16 (8x2) GB 3200 MHz CL16 (16-18-18-36)
Kioxia Exceria NVMe M.2 500 GB
HP x24ih 144 Hz
ID-Cooling SE-214XT
Ekran kartı
GTX 1660 Super 6 GB
Anakart
GIGABYTE H510M H
İşlemci
Intel® Core™ i5 11400F
BIOS ayarlarından Memory enhancement settings kısmını Auto yerine enabled olarak değiştirdim ve Intel(r) Turbo Boost Technology ayarını da enabled olarak ayarladım. Ardından kaydet ve çık yaptığım zaman bilgisayar görüntü vermemeye başladı. Sorunun bu ayarlardan kaynaklığını zannetmiyorum ama emin olamadım.

Bilgisayarın kasa ışıkları yanıyor, tüm fanlar dönüyor fakat monitörde HDMI sinyal yok hatası alıyorum.

Denediğim yollar:
  1. Güç kablosunu çıkarıp taktım ve denedim.
  2. HDMI kablosunu çıkarıp diğer HDMI portuna taktım fakat o olmadığı için eski yerine geri takıp tekrar denedim, yine olmadı.
  3. Monitördeki ve kasadaki HDMI kablolarını kontrol ettim.

Hocam sistemi kapatın ve tüm elektriği kesin > Anakart üzerindeki pili çıkarıp takın böylece BIOS sıfarlanır. Uygunsuz bir ayar olarak kayda geçmiş.

Merhaba cevaplar için teşekkürler fakat anakarta erişemiyorum çünkü öndeki camı sökmek gerekir ve bunun garanti dışı bırakacağı söyleniyor. Servis'e göndermeyi planlıyorum ama BIOS ayarlarından dolayı olma ihtimali var mı? Eğer o yüzden ise kullanıcı hatası olarak sayılır mı? Bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Tekrardan teşekkürler 🙂

Bu tarz hazır toplama bilgisayarlarda değişiklik yapmak sistemi garanti dışı bırakmaz. Dilediğiniz gibi yan camı ön camı arka kapagı sökebilirsiniz. Hatta donanım değişikliği bile yapabilirsiniz. Ürünler OEM olduğundan dolayı hepsi kendi garantisinden ve politikalarından sorumludur.

Ornegin ekran kartı sistemden sökebilirsiniz ama vidalarını açmanız garanti dışı bırakır.

Ram i sistemden sökebilirsiniz ama ramın üzerinde bulunan etiketleri sökmek garanti dışı bırakır.

Bu tarz hazır toplama bilgisayarlarda değişiklik yapmak sistemi garanti dışı bırakmaz. Dilediğiniz gibi yan camı ön camı arka kapagı sökebilirsiniz. Hatta donanım değişikliği bile yapabilirsiniz. Ürünler OEM olduğundan dolayı hepsi kendi garantisinden ve politikalarından sorumludur.

Ornegin ekran kartı sistemden sökebilirsiniz ama vidalarını açmanız garanti dışı bırakır.

Ram i sistemden sökebilirsiniz ama ramın üzerinde bulunan etiketleri sökmek garanti dışı bırakır.
Anladım, yine de ben servise gönderme taraftarıyım çünkü bilgim olmadığı için daha da sıkıntı çıkarmayayım. Cevap için teşekkürler, umarım sorun kolayca halledilebilecek bir şeydir.

Anladım, yine de ben servise gönderme taraftarıyım çünkü bilgim olmadığı için daha da sıkıntı çıkarmayayım. Cevap için teşekkürler, umarım sorun kolayca halledilebilecek bir şeydir.
Serviste gönderirken kargo sürecinde sıkıntı olcak ürün hasar alcak felan hiç gerek yok takıntı yapma bence, garanti dışı da kalmaz ürün bu arada. Arkadaşların çözümlerini uygula sorunun çözümü çok basit zaten.

Bu forumda bilgili kişiler size sunduğu önerilerde elinden geldiğince kolay ve basit olan çözüm yöntemlerini önerirler. Yani size CLR CMOS çözümü önerilmiş.

Nedir CLR CMOS ? CLR, Clear yani temizleme kelimesinin kısaltmasıdır. CMOS ise, BIOS'un depolandığı yongadır. CLR_CMOS, BIOS'un sıfırlanması demektir. Bazı BIOS güncellemeleri BIOS'ta çok fazla değişiklik yapar ve yeni BIOS ile bilgisayar açılmayabilir.

Bundan dolayı basit, ve olabildiğince en güvenli yollardan biridir. Hatta sistem kapalıyken sadece 3-5 saniye iki pine şase yaptıracaksınız bu kadar. Bu durumda hiç bir şekilde sisteme zarar veremezsiniz.

Geri
Yukarı