BIOS başlatma süresi 54 saniye

canok07

Decapat
Görev yöneticisinde 54 saniye gözüküyor ve gerçekten yavaş.
Samsung 980 M.2
RAM'leri ocledim 4800'den 5200'e MSI kullanıyorum.
Sorunu bir türlü bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• SS.png
    SS.png
    1.006 bayt · Görüntüleme: 53
  • S2.png
    S2.png
    10,4 KB · Görüntüleme: 53
Görev yöneticisinde 54 saniye gözüküyor ve gerçekten yavaş.
Samsung 980 M.2
RAM'leri ocledim 4800'den 5200'e MSI kullanıyorum.
Sorunu bir türlü bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Kullandığınız donanımları yazabilir misiniz? Yeni nesil işlemcilerde BIOS optimizasyonları yeni yeni oturmaya başladığı için BIOS start süresi uzun olabiliyor.

Ryzen 7600X
MSI 3070 Ti.
32 GB DDR5 4800 normal 5200 OC.
Samsung 980 500GB M.2
1TB HDD.
MSI Pro B650 m a-Wi-Fi

İmzamda bulunan 7.nesil Ryzen işlemcili sistemde de aynı sorun var. BIOS güncellemesi geldikçe süre kısalıyor. İlk aldığımda BIOS güncellemelerinden önce 3-4 dakika sürüyordu. Şimdi yaklaşık 45 saniye - 1 dakika sürüyor. Bileşenler için gerekli optimizasyonlar tamamlandıkça BIOS güncellemeleri gelecektir ve süre azalacaktır.

BIOS güncellemelerini ve sistem güncellemelerini beklemek dışında şimdilik yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Ben bu şekilde kullanmaya devam ediyorum. İlk nesil Ryzen işlemcili sistem topladığımda da bu sorun vardı. BIOS ve sistem güncellemeleri geldikçe süre kısalmıştı. Bir de hibernate kapalıysa süreniz daha uzun oluyor. Güç seçeneklerinde hızlı başlat kapalıysa açarak hızlandırabilirsiniz. Açılmıyorsa veya seçenek görünmüyorsa CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp "powercfg -h on" komutunu çalıştırınca hibernate açılıyor. Alternatif bir çözüm önerisi bulabilirsem yine yazarım buraya.

X670 anakartlarla ilgili forumlarda bir dünya başlık var bununla ilgili. Hatta ASRock anakartların RAM'lerin üzerinde etiketle geliyor. Tek RAM'le 100 saniye 2 RAM'le 200 saniye 4 RAM'le 300 saniye falan yazıyor.

Bu güncellemeyi almadan önce bende bayağı bayağı yavaş geliyordu. Bazen 3-4 dakika bekliyordum.

1668084278623.png

Son düzenleme:
BIOS güncellemelerini ve sistem güncellemelerini beklemek dışında şimdilik yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Ben bu şekilde kullanmaya devam ediyorum. İlk nesil Ryzen işlemcili sistem topladığımda da bu sorun vardı. BIOS ve sistem güncellemeleri geldikçe süre kısalmıştı. Bir de hibernate kapalıysa süreniz daha uzun oluyor. Güç seçeneklerinde hızlı başlat kapalıysa açarak hızlandırabilirsiniz. Açılmıyorsa veya seçenek görünmüyorsa CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp "powercfg -h on" komutunu çalıştırınca hibernate açılıyor. Alternatif bir çözüm önerisi bulabilirsem yine yazarım buraya.

X670 anakartlarla ilgili forumlarda bir dünya başlık var bununla ilgili. Hatta ASRock anakartların RAM'lerin üzerinde etiketle geliyor. Tek RAM'le 100 saniye 2 RAM'le 200 saniye 4 RAM'le 300 saniye falan yazıyor.

Bu güncellemeyi almadan önce bende bayağı bayağı yavaş geliyordu. Bazen 3-4 dakika bekliyordum.

Eki Görüntüle 1568046

O zaman beklemeye devam.

Yeni konular

Geri
Yukarı