BIOS çipi yanabilir mi?

akt

Hectopat
Yer
İstanbul
Eski anakartıma flash üzerinden başka bir BIOS yüklemeyi denemiştim. Bundan sonra hiçbir şekilde açılmadı 3 ayrı yere götürdüm. Chipsete baştan BIOS yazmalarına rağmen çalışmıyor kısaca. eBay da anakartımın chipi satılıyor alsam ve taksam sorun çözülür mü? Eski chipseti BIOS yüklerken yakmış olma ihtimalim nedir?

Eğer aynı anakart içinse evet alıp takabilirsiniz. En nihayetinde BIOS çipi de elektronik bir çiptir ve arıza yapmış olma ihtimali her zaman vardır.

Bu BIOS güncelleme kadar lanet bir olay yok. Sorunun yoksa asla güncelleme yapmayacaksın. Sadece Anakart değil, Grafik kartının Video BIOS'u da buna dahil. Aslında bu BIOS güncellemelerini üretici son kullanıcıya vermemeli. Servis noktalarında çok mecbur kalınırsa servis tarafından yapılmalı.

Bu BIOS güncelleme kadar lanet bir olay yok. Sorunun yoksa asla güncelleme yapmayacaksın. Sadece anakart değil, grafik kartının video BIOS'u da buna dahil. Aslında bu BIOS güncellemelerini üretici son kullanıcıya vermemeli. Servis noktalarında çok mecbur kalınırsa servis tarafından yapılmalı.

Benim suçumdu ne yazık ki belli bir sorun yüzünden aynı modelin farklı bir versiyonunu indirdim kasa modelimin BIOS'u ve anakartımın BIOS'u aynı model olmalarına rağmen BIOS'ları farklıydı. Yani aldığım hazır kasanın ayrı bir BIOS'u vardı. Ama aynı anakart modellerinin farklı BIOS'u olması tabii ki üretici saçmalığı.

Hocam anakart üzerinde BIOS çipi bir tane mi? Eğer yedek BIOS çipi varsa ana BIOS'u kısa devre yapmak suretiyle yedek BIOS'u devreye sokabilirsiniz. Devreye girmez/sistem açılmazsa çip yanmış diyebiliriz.

Hocam anakart üzerinde BIOS çipi bir tane mi? Eğer yedek BIOS çipi varsa ana BIOS'u kısa devre yapmak suretiyle yedek BIOS'u devreye sokabilirsiniz. Devreye girmez/sistem açılmazsa çip yanmış diyebiliriz.

Yedek BIOS çipini ilk kez duydum kontrol edip dönüş yaparım.
Bios chipi bu mu emin değilim ancak bahsettiğiniz main ve yedek chipler bunlar mı?

IMG_20210719_235742.jpg

Son düzenleme:
Hocam birisi ana BIOS birisi yedek BIOS olması lazım. Herhangi bir şey yazıyor mu? B_BIOS,M_BIOS gibi. Resimde parlamış biraz.

Ana bios giderse yedek bios var diye biliyorum. En azından gigabyte anakartlarda bu şekilde.
Asus anakart, ancak araştırdığımda asus anakartlarda da olduğu söyleniyordu.

Eğer yukarıda ki attıklarım bios çipi ise doğru olmalı.

Hocam birisi ana BIOS birisi yedek BIOS olması lazım. Herhangi bir şey yazıyor mu? B_BIOS,M_BIOS gibi. Resimde parlamış biraz.

Hocam sıra sıra kısa devre yapsam ne olur?

Yeni konular

Geri
Yukarı