Laptop kapalıyken anakart yanabilir mi?

Mustea

Decapat
Daha fazla  
Dün akşam normal bir şekilde bilgisayarımı kullandım ve kapattım. Fakat bu gün bilgisayarı açmaya çalıştığımda hiç bir belirti olmadı. Şarja taktığımda şarj olmuyor, bilgisayarı açtığımda herhangi bir şey olmuyordu. Anakartın yandığından şüpheleniyorum fakat kapalıyken kullanmıyorken böyle bir şey olabilir mi? Ya da ne olmuş olabilir?

Olabilir hocam. Benim laptop 1 aydır açık gözüküyor. Oysa daha dün kapattım.

Mümkün ama durup dururken gerçekleşmesi zor bir ihtimal. Ben olsam öncelikle kasayı açıp telefon flaşını eğik tutarak yanmış bir çip-iz veya koku var mı diye, sonra pilin pinleri mi kaymış veya başka bir pin sorunu mu var diye bakardım. Ardından açmayı dener, yine açılmazsa RAM’leri çıkar-tak yapıp tekrar açmayı denerdim. Olmazsa ve garantin varsa garantiye başvurabilirsin.
Laptoplarda, masaüstüler gibi “diagnostic mode” var mı bilmiyorum. Eğer varsa bunu uygulayarak da eğer bir yaşam belirtisi varsa bir ipucu elde edebilirsin.
Bu arada çok fazla üst üste açmaya zorlama bilgisayarı. Aşırı yükleme oluşan sorun belki de önemsiz bir statik yüklenme bile olsa onu daha kötü bir duruma dönüştürebilir.

Mümkün ama durup dururken gerçekleşmesi zor bir ihtimal. Ben olsam öncelikle kasayı açıp telefon flaşını eğik tutarak yanmış bir çip-iz veya koku var mı diye, sonra pilin pinleri mi kaymış veya başka bir pin sorunu mu var diye bakardım. Ardından açmayı dener, yine açılmazsa RAM’leri çıkar-tak yapıp tekrar açmayı denerdim. Olmazsa ve garantin varsa garantiye başvurabilirsin.
Laptoplarda, masaüstüler gibi “diagnostic mode” var mı bilmiyorum. Eğer varsa bunu uygulayarak da eğer bir yaşam belirtisi varsa bir ipucu elde edebilirsin.
Bu arada çok fazla üst üste açmaya zorlama bilgisayarı. Aşırı yükleme oluşan sorun belki de önemsiz bir statik yüklenme bile olsa onu daha kötü bir duruma dönüştürebilir.
Vidaları yalama yapmış durumda bilgisayarcı anca matkapla açarsın demişti açılmıyor vidalar. Çok eski bilgisayar garantisi yok. RAM’leri çıkartıp takmayı deniyrceğim.

Hocam laptop modeli nedir? Laptopun altında pil sıfırlama deliği var mı?(Ataç girecek genişlikte yanında küçük bir simge bulunur)

Vidaları yalama yapmış durumda bilgisayarcı anca matkapla açarsın demişti açılmıyor vidalar. Çok eski bilgisayar garantisi yok. RAM’leri çıkartıp takmayı deniyrceğim.
Matkapla sakın girme daha çok plastik dişler eriyebilir. Uygun tornavidayı hafif bastırarak ilk çevirmeyi yap. Dönmeye başlayınca normalmiş gibi çevirebilirsin. Başka bir üye de pil sıfırlama önermiş. Eğer pilin çıkıyorsa onu çıkarıp sadece enerjiye bağlı da çalıştırmayı deneyebilirsin ama içimden bir ses nedense olmayabilir diyor.

Matkapla sakın girme daha çok plastik dişler eriyebilir. Uygun tornavidayı hafif bastırarak ilk çevirmeyi yap. Dönmeye başlayınca normalmiş gibi çevirebilirsin. Başka bir üye de pil sıfırlama önermiş. Eğer pilin çıkıyorsa onu çıkarıp sadece enerjiye bağlı da çalıştırmayı deneyebilirsin ama içimden bir ses nedense olmayabilir diyor.
Hocama katılıyorum. Hangi markalarda var bilmiyorum ancak Acer için bunlar yazılmış;
Piliniz anormal şekilde davranıyorsa veya bilgisayarınız açık veya kapalı değilse Pil sıfırlama girişiminde bulunabilir. Bu işlem geçici olarak bağlantıyı kesecek ve dahili pili yeniden bağlayacaktır. Pil sıfırlamasını gerçekleştirmek için aşağıdaki talimatları kullanın.

1. AC güç adaptörünü çıkarın.
  2. Güç düğmesini 15 saniye basılı tutun. Bu, sorunu çözebilecek bir yazılım pil sıfırlamasını gerçekleştirir.
  3. Sisteminizde pil iğne deliği sıfırlama varsa, pil sıfırlama iğne deliği küçük bir ataş takın ve 5 saniye boyunca düğmeyi basılı tutun.

Not: Tüm modellerde pil iğne deliği sıfırlama yoktur.
Bir arkadaşın bilgisayarı hiç tepki vermiyorken bu yöntemle açmayı başardık geçen.

Marka Sony VAİO. RAM’lari çıkartıp taktım değişen bir şey olmadı. Pil sıfırlama tuşu gibi bir şey göremedim sanırım yok bu markada.

Yeni konular

Geri
Yukarı