BIOS ''CMOS checksum'' hatası

yasuf

Decapat
Arkadaşlar PC kendiliğinden kapanıp reset atıyordu. bilen biri BIOS pilini çıkar öyle çalıştır böylece BIOS ayarlarını sıfırla demişti. sorun çözüldü ancak CMOS checksum hatası alıyordum. tarihe bakmak için BIOS ayarlarına girdim, tarih doğru çıktı ama RAM'lere de bakmak için tekrar girmek istedim ve hata vermedi. benim sorum şu;

BIOS neden bu hatayı verdi?
Hatayı neden tekrar vermedi?

Bir de RAM'leri tak çıkar yaptım ama takarken iyi taktığımdan emin oldum. siz yazarken ben tekrar kontrol edeceğim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS pilini çıkardığın için Clear CMOS yapmış oldun. Ayarlar varsayılana döndü, o yüzden hata gösterdi durumu fark et diye. Sen BIOS'a girip kaydedip çıkınca da daha da hata vermedi.

Olması gereken bu zaten.

Bu arada BIOS pilini bilgisayar hiçbir şekilde elektriğe bağlı değilken çıkarıp ve takın. Eğer takılı değilse geri takın.

BIOS pilini ben elektrik bağlı değilken yaptım BIOS pilini takmıştım ayarları sıfırladıktan sonra ama az önce gene bir kapama oldu nedir sorun veya çözümler oradan destek kolay değil ama en azından benim yapabileceklerim acaba kablomu uzatma kullanıyorum ve değiştirdim daha kapamadı ama ümidim azaldı bir cızırtı geliyor acaba temassızlık mı var ama varsa hiç açılmaması gerekmez mi?
Dersteğin için teşekkürler.
Bir de kapandıktan sonra açılmaya çalışıyor ama hemen geri kapanıyor bende tuşla elektiriğini kesiyorum bozulur diye.

Geri
Yukarı