BIOS ekranı uzun sürüyor

xClaush

Hectopat
Bir süre önce bilgisayarımı normal bir şekilde kapattıktan sonra ekranlarda herhangi bir görüntü yokken kasanın içindeki fanların döndüğünü, klavye faremdeki ışıkların hala yandığını fark ettim ve bilgisayarı herhangi bir şekilde kontrol edemediğim için kapatma tuşuna basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım.

Ertesi gün bilgisayarımı açmak istediğim zaman BIOS ekranında anormal bir uzunluk fark ettim. Tam olarak ne kadar sürdüğü hakkında bir bilgim yok çünkü başında beklememiştim. Bilgisayarım nihayet açıldığında sfc /scannow ile işletim sistemimdeki dosyalarını doğruladım ve bazı dosyalar indirildi.

Geçtiğimiz günlerde aynı şey yine oldu. Bu sefer bilgisayar kapanıyor ekranında uzun süre kaldı fakat sonunda yine kapandı. BIOS ekranı ise bir sefer kısa başka sefer uzun sürüyor. Anlayamadım gitti.

İşletim sistemim M.2 SSD üzerine kurulu fakat ek olarak başka hem M.2 hem de SATA olarak bağlı birimler var.

Problem nerede olabilir?

BIOS'u baştan kurmanı tavsiye ederim. Çok bir şey anlamak zor gibi şu an ama tahminimce normalde bilgisayarı ilk açışlarda yapılan ayarlar bozulmuş vs. olabilir. Ayrıca BIOS üzerinden ne tür ayarlar yaptın daha önce?

BIOS'u baştan kurmanı tavsiye ederim. Çok bir şey anlamak zor gibi şu an ama tahminimce normalde bilgisayarı ilk açışlarda yapılan ayarlar bozulmuş vs. olabilir. Ayrıca BIOS üzerinden ne tür ayarlar yaptın daha önce?

Yakın zamanda değişiklik bir yana hiç girmedim bile.

Onun dışında CBP gibi bir kaç ayarı kapattım ve DOCP ayarladım.

Geri
Yukarı