BIOS ekranında USB görünmüyor

Redblow

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, geçen sene de aynı olay başıma geldi bir şekil de çözmüştüm fakat şu an bir türlü çözemedim. Windows'un yanına Ubuntu kurmak istiyorum fakat yaptığım farklı işlemler doğrultusunda farklı hatalarla karşılaşıyorum. Mesela Ubuntu ISO'sunu Rufus'ta GPT ve NTFS seçeneklerini seçerekten biçimlendirmezsem flashı BIOS'ta görmüyor. GPT ve NTFS seçerek biçimlendirdiğimde ise şöyle bir ekran karşıma çıkıyor. Geçen sene uğraştığım sıralar hiç böyle bir ekranla karşılaşmamıştım fakat o zamandan sonra BIOS güncellemesi yaptım onu da söyleyeyim. Bunun dışında şöyle garip bir durum var aynı senaryoda flasha Windows 10 ISO kurulumu yaptığımda flashı görüyor (GPT ve NTFS seçili değilken de). Yani aynı işlemlerle Ubuntu kurulumu yaptığımda BIOS'ta flash görünmüyor fakat Windows görünüyor. Geçen sene uğraştığımda da böyle oluyordu fakat linkte belirttiğim ekranla ilk kez karşılaştım. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
ISO dosyası hatalı inmiş olabilir. Tekrar indirmeyi deneyin.

Ubuntu 18.04 ve 18.04. 5 ISO'larını indirip denemiştim. Dediğinize ihtimal vermiyordum fakat Kali ISO'su vardı ve az önce onu denedim, oldu. Şimdi Ubuntu'nun son sürümünü indirip deneyeceğim bakalım. Bu denediklerim de neden hata verdi acaba?

Ubuntu 18.04 ve 18.04. 5 ISO'larını indirip denemiştim. Dediğinize ihtimal vermiyordum fakat Kali ISO'su vardı ve az önce onu denedim, oldu. Şimdi Ubuntu'nun son sürümünü indirip deneyeceğim bakalım. Bu denediklerim de neden hata verdi acaba?
Çoğunlukla ISO dosyası tam olarak inmediği için GRUB adlı önyükleyici dosyaları bulamıyor ve komut satırını göstererek bir nevi "Dosyaları bulamadım abi, nerede bu dosyalar?" diye soruyor.

Mesela Ubuntu ISO'sunu Rufus'ta GPT ve NTFS seçeneklerini seçerekten biçimlendirmezsem flashı BIOS'ta görmüyor.
GPT seçmeden boot etmiyorsa Anakartınızda CSM olmayabilir yani eskiye yönelik destek gibi düşünebilirsinz. NTFS ya da FAT32 seçmeniz birşeyi değiştirmez, dd olarak yazdığınızda pas geçiliyor gibi.

Geri
Yukarı