BIOS gec gelme sorunu

Önceden bios suresi hazır olma süresi 15 saniye yazıyordu şuan pc 13 saniyede hazır hale geliyor ama bios guncellemesinden sonra benim fan sesleride arttı sanki uçak kalkıyormuş gibi önceden böyle bi sıkıntı yoktu

Ben Bios guncellemesi yaptım UEFI olarak format atıım 13 saniyeye düştü önceden 20 saniye falan sürüyordu
Gürkan kardeşim şu şekilde bir dener misin kaç saniye sürüyor bios ekranı gelmesi ve windowsun hazır hale gelmesi.
1. pc kapatıp kasanın fişini çek ya da güç kaynağından açma kapatma tuşuyla gücü kes yani kasaya gelen elektrik akımını tamamen kes.
2. en az 2dk güç kapalı halde bekle.
3. gücü bağla ve pc yi aç. telefondan kronometre tutup bak bakalım kaç saniye sürecek.
Cevabını merakla bekliyorum kardeşim.
Ben Bios guncellemesi yaptım UEFI olarak format atıım 13 saniyeye düştü önceden 20 saniye falan sürüyordu
Gürkan kardeşim cevap bekliyorum. Söylediğim işlemi yapıp bakabilir misin kaç saniye sürecek?

Son düzenleme:
Ben ıkı gun önce QP omega sıstemını satın aldım fakat BIOS ekranı gec gelıyor. 970 Evo Plus olmasına ragmen PC'yi 20 saniyede acıyor. Sızce normal mi?
SSD'nin degerleri de gayet normal test yaptım. BIOS gec geliyor son BIOS zamanı 15 saniye normal mi?
Aynı olay bende de var ama m2 ssd olmasına rağmen 30 saniye-1 dakika arasında açılıyor sistem,nedeni nedir.

@Kemal_20
Merhaba, bende de aynı sorun var.
Sistemim:
AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz 35MB AM4.
BIOSTAR B550MH 4000MHz OC S+V+GL DDR4 AM4 (ATX)
Palit RTX3060 Dual 12 GB 192Bit GDDR6(LHR)
G.Skill Ripjaws V 32 GB (2x16) Siyah 3200MHz DDR4 CL16.
Kingston A2000 500GB 2200/2000 MB/s NVMe M.2 × 1

Sistemi bu hafta aldım, Windows 10 education kurdum. M.2 SSD'nin 70 GB'ını doldurdum ve başlangıçta çalışan uygulamaların hepsini etkisizleştirdim. BIOS güncelledim. XMP ayarlarıyla RAM hızını 3200'e aldım. Fast BOOT seçeneğini seçtim. UEFI kurulum yaptım.

Sistemin açılış hızı 39 saniye. Anakart logosunu 33. saniyede görüyorum. Görev yöneticisinde "Son BIOS zamanı: 16.3" yazıyor.

Bildiğim kadarıyla işletim sistemi anakart logosu ekranında sonra boot ediliyor, o süre oldukça güzel ancak anakart logosunu neden bu kadar geç görüyorum? Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı