BIOS Görünmeden Windows Açılıyor

ThePersica0

Hectopat
Daha fazla  
Başka bir monitörde (HDMI ile) BIOS’a girebiliyorken kendi monitörümde BIOS Ekranı gelmiyor bile. Az önce F11’e çok kez bastım PC açılırken ve hiç Windows gelmedi. Galiba BIOS açılıyor ama görüntü gelmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Sadece başka bir HDMI kablosu ile denedim ama sonuç aynı.

Çift monitör kullanıyorsan monitör 1’in kablosunu kontrol et. Eğer takılı değilse veya arızası varsa BIOS ekranı gelmeden Windows’a geçer.
Hayır tek Monitör kullanıyorum. Ayrıca 2 farklı kablo ile denedim. Kablolarda sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Güncellemeden önce BIOS geliyordu sonuçta.

Fast Boot özelliğini aktif mi ettiniz? Eğer öyleyse BIOS sıfırlayarak sorununuz çözülecek mi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca UEFI kurulum yaptıysanız şu yöntemi deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Fast Boot özelliğini aktif mi ettiniz? Eğer öyleyse BIOS sıfırlayarak sorununuz çözülecek mi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca UEFI kurulum yaptıysanız şu yöntemi deneyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yine olmadı.
Denediğim yöntemler:
  • Kablo Değiştirme
  • Ekran Kartının 2. HDMI girişine taktım sonuç yine aynı.
  • Monitör ayarlarını kurcaladım fakat o da işe yaramadı.
Ayrıca Fast Boot özelliği açmadım. Anakart servisten gelmişti zaten. Son sürüme güncellemelerini söylemiştim. İlk Boot anında hiçbir ayara karışmadan ayarları kaydet deyip yeniden başlatmıştım.
Servise gitmesinin nedeni de zaten bu denebilirdi. Yine BIOS'u son sürüme güncellemiştim fakat BIOS ekranı gelmiyordu. Ben de Flashback+ ile eski sürüme dönmeye çalışmıştım fakat güncelleme sırasında elektrikler gitmişti. Acaba BIOS sürümünde mi bir sıkıntı var. Uğraşmayıp yeni sürümü mü beklemeliyim?

Televizyon gibi bağlantı yapabileceğiniz bir yer varsa orada BIOS ekranı görünüyor mu diye kontrol edebilirsiniz.
Peki bunun dışında bir çözüm yolu olabilir mi? Maalesef şu anda TV'ye götüremem. Ayrıca Ryzen Master ile idareten RAM OC vesayre yapabilir miyim? Bunun yanında Sanallaştırmayı da Ryzen Master üzerinden açabilir miyim?

Bu değişiklikleri Ryzen Master üzerinden yapabileceğinizi zannetmiyorum ama kesin bilgim yok. İsterseniz yeni başlık açıp sorun. BIOS pilini çıkararak BIOS sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında başka bir yöntem bilmiyorum.

Bu değişiklikleri Ryzen Master üzerinden yapabileceğinizi zannetmiyorum ama kesin bilgim yok. İsterseniz yeni başlık açıp sorun. BIOS pilini çıkararak BIOS sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında başka bir yöntem bilmiyorum.
Teşekkürler dostum sorunuma vakit ayırdığın için. RAM'in hızını 2133'ten 2800'e çıkardım (RAM Modüllerim 3000MHz normalde). Gecikme değerlerini bilmiyorum daha da RAM'e OC yapmam. İşlemciyi de halletim ama Sanallaştırma lazım bana. BIOS'a girmeden açabilmenin yolu var mıdır?

Bir de monitörümde sorun olabileceğini düşündüğüm için BIOS'u sıfırlamayacağım. Monitörde BIOS'la ilgili hiçbir şey gözükmezse hapı yutmuş olurum.
@helvaci Dostum USB ile Temiz Kurulum yapamıyorum BIOS esnasında görüntü gelmediği için. Windows üzerinden sıfırlayacağım fakat bir endişem var. Az önce Rufus ile hazırlanan Win 10 USB'sini hazırladım ve içindeki Setuptan sıfırlamaya çalıştım. Bilgisayar kapandı ve çok büyük ihtimalle USB'yi BOOT etti ve ben de hiçbir şey görmedim. PC'yi kapatıp yeniden açtım şuanlık bir sıkıntım yok. Benim endişem ise Windows üzerinde PC'yi sıfırlarsam BIOS gibi bir ekrandan seçim yapma ekranı gelir mi? Çünkü öyle bir ekran gelirse hiçbir şeye tıklayamayacağım. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir. Sizce napmalıyım? Windows üzerinden sıfırlayayım mı? Yoksa bu şekilde kullanmaya devam mı edeyim?

Son düzenleme:
Nvidia kullanıcıları olarak net çözümü söylüyorum.

NVIDIA_DisplayPort_Firmware_Updater_1.0-x64 veya x32 güncellemesi yapmanız.
Aynı sorun msi anakartta başıma geldi bu şekilde çözdüm.

Link bırakmak yasak mı bilmiyorum fakat aşağıya bırakıyorum faydalı olacaktır.

Geri
Yukarı