BIOS güncelleme dosyasında trojan gözükmesi doğal mı?

mhç_78

Zeptopat
Daha fazla  
Hayırlı geceler,

Laptopa bugün format attım ve BIOS güncellemesi yapmak istedim ama RAR'ı açmamla birlikte Defender'dan 2 trojan uyarısı almam bir oldu. Bu klasörleri Monster'dan bugün yolladılar. Sizce bu klasörler bir program teşkil eder mi? Tavsiyeleriniz nelerdir? Virüslerin kodu: trojan:win32/wacatac.h!ml

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster'ın yolladığı dosyayı indirdiyseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.
Hocam rica etsem bilgisayar modelinizi öğrenebilir miyim? Benim modelime hala BIOS güncellemesi gelmedi.

Monster yolladıysa herhangi bir sorun olmaz. Yine de içiniz rahat etmezse bilgisayar modelinizi yazın BIOS güncellemesini bulalım. Ürünün sitesinden tekrar indirin.

Virustotal.com'a arattır

Tarattım 30/61 score aldı

Monster'ın yolladığı dosyayı indirdiyseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.
Hocam rica etsem bilgisayar modelinizi öğrenebilir miyim? Benim modelime hala BIOS güncellemesi gelmedi.

Modeli bu hocam Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

Monster yolladıysa herhangi bir sorun olmaz. Yine de içiniz rahat etmezse bilgisayar modelinizi yazın BIOS güncellemesini bulalım. Ürünün sitesinden tekrar indirin.

Hocam modeli bu Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
Bu da driverlerları linki Abra A5 V11.1 Sürücü Sayfası
Ama driverların arasında BIOS için güncelleme yok hocam

Monster yolladıysa zararlı olmaz. Defender vs. devre dışı bırakıp
BIOS Update yapın.

Hocam şimdi bu klasörleri atıp BIOS Update yaptıktan sonra tekrar format atmaya gerektirir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tarattım 30/61 score aldı.

Modeli bu hocam Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook

Hocam modeli bu Abra A5 V11.1 15.6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
Bu da driverlerları linki Abra A5 V11.1 Sürücü Sayfası
Ama driverların arasında BIOS için güncelleme yok hocam.

Hocam şimdi bu klasörleri atıp BIOS Update yaptıktan sonra tekrar format atmaya gerektirir mi?

Dosya zaralı gibi gözüküyor ama emin değilim. Sonuçta Monster yollamış false-positive de olabilir. BIOS Update sonrası formata gerek yok. @Dutchman

Tespitlerin çok farklı olması sebebiyle şüphelendim. Birçok tespit aslında BIOS güncelleme dosyasının kabiliyetlerine uygun şekilde sınıflandırılıyor ancak beni endişelendiren şey dosyanın neden Monster resmi sürücü sayfasında olmadığı?
Şahsen resmi sitede paylaşılmamış hiçbir dosyayı indirmem, kurmam. Sistemde BIOS güncellemesinin aciliyetini gerektirecek bir durum yoksa yapmaya gerek yok.

Ancak biraz daha detaylı baktım şimdi, BIOS flashlamaya yarayan uygulamalardan dolayı uyarı vermiş. Sistem BIOS'una erişim sağlamak normal uygulamaların üzerinde bir yetki düzeyi gerektiriyor, bu sebeple uyarı vermiş. Zorunluysanız yapmakta yapabilirsiniz, muhtemelen temiz.

Tespitlerin çok farklı olması sebebiyle şüphelendim. Birçok tespit aslında BIOS güncelleme dosyasının kabiliyetlerine uygun şekilde sınıflandırılıyor ancak beni endişelendiren şey dosyanın neden Monster resmi sürücü sayfasında olmadığı?
Şahsen resmi sitede paylaşılmamış hiçbir dosyayı indirmem, kurmam. Sistemde BIOS güncellemesinin aciliyetini gerektirecek bir durum yoksa yapmaya gerek yok.

Ancak biraz daha detaylı baktım şimdi, BIOS flashlamaya yarayan uygulamalardan dolayı uyarı vermiş. Sistem BIOS'una erişim sağlamak normal uygulamaların üzerinde bir yetki düzeyi gerektiriyor, bu sebeple uyarı vermiş. Zorunluysanız yapmakta yapabilirsiniz, muhtemelen temiz.

Hocam Monster BIOS Update konusunda değişik bir tutum izliyor. Ya serviste kendileri kuruyorlar ya da mail üzerinden konudaki gibi isteyerek BIOS Update dosyasına ulaşılabiliyor. Bu yüzden kendi sitelerinde bu dosya mevcut değil.

Hocam Monster BIOS Update konusunda değişik bir tutum izliyor. Ya serviste kendileri kuruyorlar ya da mail üzerinden konudaki gibi isteyerek BIOS Update dosyasına ulaşılabiliyor. Bu yüzden kendi sitelerinde bu dosya mevcut değil.
Çok tuhaf gerçekten, hani Tongfang tabanlı BIOS'ları mı kuruyorlar bundan dolayı mı böyle yapıyorlar bilmiyorum ama insanlarda güvensizlik oluşturuyor bu. Ben yine de BIOS dosyasında zararlı olduğunu düşünmüyorum, flashlama için kullanılan uygulamaların yetki düzeyinden kaynaklı normal bir uyarı. Elbette mümkünse MSI M-Flash gibi doğrudan BIOS ekranından kurulması genelde daha sağlıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı