BIOS güncellemeden işlemci görmeme sorunu

Mustafa Eroğlu

Kilopat
Daha fazla  
İşlemcimi bozuldu diye garantiye yollamıştım Vatan bilgisayardan arayıp bana BIOS aktif yapılmadığı için anakartı çalıştıramadığımı söylediler. Eski bir sürüm işlemci takıp Bios'u update yaptıktan sonra görür dedi. Hayatımda ilk defa duydum BIOS Update olmadı diye işlemci çalışmadığını. Anakart destekleyen işlemciler arasında yer alıyor bu nasıl mümkün olur bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi bana?

Anakart: MSI B150A GAMING PRO Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz USB3.1 Anakart
İşlemci: Intel Core i5 6500 Soket 1151 3.2GHz 6MB Önbellek 14nm İşlemci

Özenle monte ettim ama anakart CPU Led yarım saniye yanıp sönüyor ne bir buzzer sesi ne bir fan çalışmıyordu. BIOS Update olmadığı için olabilir mi böyle bir şey?

FX 8350'de başıma gelmişti, Bios'u güncelleyince sorun çözülmüştü.
Ancak sistemin yani en azında fanların çalışıp çalışmaması bios'un güncelliğiyle alakası yok.
Montajı eksiksiz yaptığınızdan emin iseniz anakartta problem olabilir.

FX 8350'de başıma gelmişti, Bios'u güncelleyince sorun çözülmüştü.
Ancak sistemin yani en azında fanların çalışıp çalışmaması bios'un güncelliğiyle alakası yok.
Montajı eksiksiz yaptığınızdan emin iseniz anakartta problem olabilir.
Evet eksiksiz sadece CPU Ledler anlık olarak yanıp sönüyor anakart kendini korumaya alıyor. Tekrar powera bassan bile yanmıyor ledler.

Bios çok eski ise mümkün olabilir ancak dediğim gibi, sistem çalışıyormuş gibi görünür.

Şunu en baştan anlatın, mevcut çalışan sistemdeki işlemciyi mi garantiye yolladiniz? Yoksa sistemi yeni mi kurdunuz?

Bios çok eski ise mümkün olabilir ancak dediğim gibi, sistem çalışıyormuş gibi görünür.

Şunu en baştan anlatın, mevcut çalışan sistemdeki işlemciyi mi garantiye yolladiniz? Yoksa sistemi yeni mi kurdunuz?
Sistemi vatan bilgisayardan sıfır sipariş ettim kendim monte ettim. Sistem hiç açılmadı. Açmaya çalışınca Led yanıp sönmesinden başka bir tepki vermedi. Tekrar açmaya çalışınca anakart korumaya geçiyor ve Led yanması söz konusu olmuyor. Dediğim gibi anakart kendini korumaya alınca tekrar LED yanabilmesi için power supply kapatıp anakartın kendini boşaltmasını bekleyince tekrar açmayı deneyince LED yanıp sönmesi tekrarlanıyor.

Recep Baltaş'ın 2008 de yazılan başka forumda ki mesajlarını buldum sistem hiç açılmayabiliyormuş BIOS yüzünden. Fan ve buzzer çalışıp çalışmaması konusunda bir şey bulamadım, sistem hiç açılmıyor denildiğine göre sanırım fanlarda çalışmıyor anladığım kadarıyla. Sorunu yaşayanlar sistemin kendini tekrar tekrar açıp kapattığına değinmişler.

Vatan'ın dedikleri doğru CPU listesinde olması çalışacağı anlamına gelmez. Karşısında hangi sürümde çalıştığı yazıyor onu atlıyorsunuz tabi. Dediği gibi uyacak düşük bir cpu ile çalıştırıp güncelleyin. Yada Vatan'a götürün güncellerler. 1151 soket işlemci de bulmak biraz zor o yüzden Vatan'a gitmeniz gerekli.

Vatan'ın dedikleri doğru CPU listesinde olması çalışacağı anlamına gelmez. Karşısında hangi sürümde çalıştığı yazıyor onu atlıyorsunuz tabi. Dediği gibi uyacak düşük bir cpu ile çalıştırıp güncelleyin. Yada Vatan'a götürün güncellerler. 1151 soket işlemci de bulmak biraz zor o yüzden Vatan'a gitmeniz gerekli.

İşlemcimi geri göndereceklerini söylediler. Vatan da güncelleştirmek daha mantıklı geliyor. Bilmeyen birisine BIOS update yaptırırsam verilerine zarar verirse düşük model işlemciyide çalıştıramam. Bu yaşadığım güzel bir tecrübe oldu bana. Bozulması çok zor olan bir şeyin bozulduğunu düşünmeden önce anakartın görmediğini düşüneceğim. Yaşadıklarımı da roman yazarım artık Mustafa'nın bilgisayar toplama serüvenleri :))

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı