BIOS Güncellemesi Sonrası CPU Kullanımı Artışı

Daha fazla  
Merhabalar, bugün BIOS güncellemesi yaptım ve BIOS güncellemesinden sonra anlamsız bir şekilde CPU kullanımında artış yaşadım. Daha önce herhangi bir oyunda CPU %60'ları bile görmemişti. En fazla %50'lerde geziyordu. Sürekli Afterburner açık kullanıyorum. Fakat güncellemeden sonra CPU kullanımında ciddi bir artış ve GPU kullanımında ciddi bir düşüş yaşadım. Kayıtlı BIOS profilim silindi. Daha önce de OC'li olarak kullanıyordum. Yine aynı hıza ve voltaja ayarladım fakat bir şeyleri eksik yapmış olmalıyım ki böyle bir sorunla karşılaştım. Ayrıca ikinci bir saçmalık ise oyun esnasında CPU kullanımı yüksek GPU kullanımı düşükken oyunun menülerinde GPU ve CPU kullanımlarının normale dönmesi.
Bu oyun esnasındaki anlamsız bulduğum kullanım;

oCw2U1.png

Bu ise oyunun menüsündeki ve BIOS güncellemesinden önceki gibi olan kullanım;

YdEn4l.png

Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Şu ana dek Global C Statei açmayı, PBO'yu açmayı/kapamayı, SVM'yi açmayı, güç modunu ve oyun modunu kapayıp/açmayı, OC'siz başlatmayı, Otomatik OC yapmayı ve HTEP ile Ses sürücülerini silmeyi denedim fakat bir sonuç alamadım. Geri yüklemeyi de denedim fakat başarısız oldu hatası alıyorum. Ayrıca farklı oyunlarda deneyip aynı sorunu yaşadığımı da belirtmeliyim

Herhangi bir tavsiyesi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem Özellikleri

• MSI Gaming X Trio 2070SUPER
  • R5 3600X
  • TUF B450 Pro Gaming
  • T Force Delta RGB 2x8 GB 3200 MHz RAM
@Recep Baltaş Mümkünse durumumu inceleyebilir misiniz acaba?
Ek olarak az önce manuel yolla tornavida ile kısa devre yaparak CMOS'u da resetledim fakat durum hala değişmedi.
Son çare olarak tamamen format attım hiçbir dosyayı tutmadan. Sonuç hala aynı. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu arada şunu belirteyim CPU kullanımı %100'leri bulunca oyunlar bir anda kapanıyor o yüzden bilgisayar 2 gündür kullanılamaz halde.

Sonunda birisi cevap yazdı en azından çok teşekkür ederim.
Son çare olarak tamamen format attım hiçbir dosyayı tutmadan. Sonuç hala aynı. Yardımlarınızı bekliyorum.
Bu arada şunu belirteyim CPU kullanımı %100 leri bulunca oyunlar bir anda kapanıyor o yüzden bilgisayar 2 gündür kullanılamaz halde.

Hocam sebebini bilmiyorum ama mantık yürütmeye çalışıyorum ve çözümünü de merak ettiğim için yorum yaptım. @CillianMurphy veya @Motionless IN White gördüklerinde çözeceklerdir. Daha 15 dakika olmuş konuyu açalı, millet yeri geliyo saatlerce günlerce çözüm bekleyebiliyo burada, az sabır...
Hocam bir karışıklık olmalı konuyu açalı 15 dakika değil 2 gün oldu. Muhtemelen son düzenlenme tarihi falandır size yansıyan. İlk önce technopat'ta olmak üzere yabancı forumlar dahil 6-7 tane konu açtım. 2 gündür herhangi bir forumda kimse cevap vermedi.

Aynen sorun bendeymiş dostum, ben düzenlenme saatini baz almışım. O kadar zamandır kimse çözüm öneremediyse Sn. @Recep Baltaş 'ı konuya davet ediyorum. :)
@Recep Baltaş 'a ulaşmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Tam karantina zamanlarında bu şekilde bir sorun yaşamak gerçekten çok kötü hissettiriyor. Umarım biri yardımcı olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? BIOS pilini çıkarıp bir süre sonra tekrar takıp dener misiniz? Ek olarak BIOS sürümünüz nedir? Sürüm 2006'yı kurup dener misiniz? Ek olarak çözünürlük 1080P ise değerler çok normal, o ekran kartı en azından 2K çözünürlükte kullanılmalı.

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz? BIOS pilini çıkarıp bir süre sonra tekrar takıp dener misiniz? Ek olarak BIOS sürümünüz nedir? Sürüm 2006'yı kurup dener misiniz? Ek olarak çözünürlük 1080P ise değerler çok normal, o ekran kartı en azından 2K çözünürlükte kullanılmalı.
1080p'de 3600x gibi bir işlemcinin %100'e yakın kullanması normal bir durum değil.

BIOS'un sürümünü 2007'ye güncelledikten sonra bu problemi yaşamaya başladım. Sürüm 2006'ı tekrar kurmayı denedim fakat değişiklik olmadı. BIOS pilini çıkarmama gerek yok çünkü kısa devre yaptırarak CMOS'u resetlemeyi denedim. Ayrıca değerler normal değil sistemi 6 aydan fazladır kullanıyorum GPU kullanımım her zaman %95'in üzerinde oldu fakat CPU kullanımım %60'ı hiç geçmemişti. RDR 2 gibi oyunlarda ekran kartı 1080p'de yetersiz bile kalıyor benim için.

Ekran kartı 2080S ve bu yüzden gayet normal. O kartın gücünü tam vermesi için 2K çözünürlük şart, bilmeden yorum yapmayın. Kart 1080P'de gücünü tam veremediği için, oyun işlemciye yükleniyor.
Hocam konuyu okumadan ezbere yorum yapıyor gibisiniz. Öncelikle kartım 2080s değil 2070s ve 6 aydan fazladır kullanıyorum. 1080p'de gücünü tam olarak veriyor olacak ki oynadığım oyunlarda kullanımı hep %98 seviyelerinde seyrediyordu. Taa ki 2 gece önce BIOS'u ve chipset driverlarını güncelleyene kadar. Ayrıca oyun menülerinde kullanım değerleri normale dönüyor. Oyun esnasında yaşıyorum bu sorunu.

Ekran kartı 2080S ve bu yüzden gayet normal. O kartın gücünü tam vermesi için 2K çözünürlük şart, bilmeden yorum yapmayın. Kart 1080P'de gücünü tam veremediği için, oyun işlemciye yükleniyor.

2070 Super hocam ekran kartı.

Hocam konuyu okumadan ezbere yorum yapıyor gibisiniz. Öncelikle kartım 2080s değil 2070s ve 6 aydan fazladır kullanıyorum. 1080p'de gücünü tam olarak veriyor olacak ki oynadığım oyunlarda kullanımı hep %98 seviyelerinde seyrediyordu. Taa ki 2 gece önce BIOS'u ve chipset driverlarını güncelleyene kadar. Ayrıca oyun menülerinde kullanım değerleri normale dönüyor. Oyun esnasında yaşıyorum bu sorunu.
Eklediğim görselleri incelerseniz oyun menüsündeki ve oyun esnasındaki kullanım değerlerini görebilirsiniz. Oynadığım tüm oyunlarda kullanım değeri aşağı yukarı aynı oluyordu menü görselindeki değerler ile.

Konu sahibi defalarca BIOS güncellemesi sonrası bu sorunun oluştuğunu belirtmesine rağmen neyin inadı içerisindesiniz?

Önce okuduğunu anlamalı insan...

Geri
Yukarı