Çözüldü BIOS güncellemesinde arka planda işlem yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Cyberbug 2077

Hectopat
Makaleler
1
İyi günler. BIOS güncellemesi yaparken veya öncesinde o BIOS güncelleme programı (tam anlatamadım videodaki gibi yaptım onu söylemeye çalışıyorum) açıkken yani BIOS güncellemesini hemen öncesinde ve BIOS'u güncellerken arka planda herhangi bir işlem olabilir mi? Herhangi bir BIOS zararlısı BIOS güncellemesi esnasında disklere atlayabilir veya o BIOS virüsünün silinmesini engelleyecek herhangi bir şey yapabilir mi? Yani kısaca BIOS virüsü BIOS güncellemesi sırasında arka planda kendi kendine işlem yapabilir, bir yerlere kaçabilir veya BIOS virüsünün kendisinin silinmesini engelleyecek herhangi bir şey yapabilir mi? (BIOS güncellemesinden kaçmak gibi aklınıza her ne geliyorsa)
@Recep Baltaş @Murat5038

Çözüm
Şimdi senin devrelerini biraz yakalım bakalım... Sen kaşındın.

BIOS güncellemesi yaparken veya öncesinde o BIOS güncelleme programı (tam anlatamadım videodaki gibi yaptım onu söylemeye çalışıyorum) açıkken yani BIOS güncellemesini hemen öncesinde ve BIOS'u güncellerken arka planda herhangi bir işlem olabilir mi?

Olabilir tabii ki. InsydeH2O güncelleme aracı bahsettiğiniz araç. Daha önce bu firmanın sürücüsünde kritik bir açık bulunmuş.

Kaynak: CVE-2020-5955 | Insyde InsydeH2O access control (SA-2021002)

Şubat 2022'de yine InsydeH2O UEFI'sinde açık tespit edilmiş:

Yazılım açıklarını araştıran bir donanım yazılımı koruma şirketi olan Binarly'deki araştırmacılar, InsydeH2O UEFI donanım yazılımında, uzak saldırganların arayüz üzerinden yönetici ayrıcalıklarına izin verebilecek büyük kusurlar buldular.

Kaynak: Intel, AMD, Microsoft and others could be at risk if UEFI flaw is left unpatched

Görüldüğü üzere hem BIOS güncelleme aracında hem de BIOS'ta ciddi açıklar olabiliyor. Yani evet, siz BIOS güncellemesi yaparken güncelleme aracı manipüle edilebileceği gibi güncelleme sonrası BIOS'un kendisi de manipüle edilebilir 😎
Av kullanıyorum ancak ilk başta bu BIOS virüsü bulaştı diye düşündüğüm zaman aralığında hem bilgisayar elimde değildi hem de av kullanmıyordum. Bulaştıysa o zaman bulaştı zaten.
Neden durup dururken bulaşsın?

BIOS virüsünün bulaşması için hedef alınmamızı söyleyen kişi siz değil miydiniz?

Av kullanıyorum ancak ilk başta bu BIOS virüsü bulaştı diye düşündüğüm zaman aralığında hem bilgisayar elimde değildi hem de av kullanmıyordum. Bulaştıysa o zaman bulaştı zaten.

E gece rüyalarınıza BIOS virüsü giriyormuşçasına korkuyorsanız BIOS güncellemesi yapın bu kadar basit. Neden binlerce soru soruyorsunuz?

E gece rüyalarınıza BIOS virüsü giriyormuşçasına korkuyorsanız BIOS güncellemesi yapın bu kadar basit. Neden binlerce soru soruyorsunuz?

Yaptım zaten. Şu anda sorun o değil. Bu güncellemeden önce cihazdaki disklere vs. BIOS virüsü bulaşmış mıdır o.

@Dutchman'in mesajlarını yeniden okumanızda fayda var.

@Cyberbug 2077

Bakacağım.

Neden durup dururken bulaşsın?

BIOS virüsünün bulaşması için hedef alınmamızı söyleyen kişi siz değil miydiniz?

Hocam evet ancak internette bu forumda falan normal kişilere de bulaştığını okuyunca o bulaşabilir ihtimali yine kafamda canlandı.

Bir de bu BIOS virüsü bulaşırsa kesinlikle gözle görülür bir etki bırakır mı yoksa rootkitler gibi varlığını gizleyebilirler mi?
BIOS virüsünün bulaşması durumunda yapılacakları defalarca alıntıladığım mesajlarımda belirtmiştim, nasıl etki oluşacağını da belirtmiştim. Küfür etmekle aynı şey şu anda yaptığınız insanlara. Psikolojik destek almanız gerekli.

BIOS virüsünün bulaşması durumunda yapılacakları defalarca alıntıladığım mesajlarımda belirtmiştim, nasıl etki oluşacağını da belirtmiştim. Küfür etmekle aynı şey şu anda yaptığınız insanlara. Psikolojik destek almanız gerekli.
Bence troll yapıyor artık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı